Најукуснији викенд у Београду: Шта пробати на фестивалу сира
- Тијана Душеј Ристев
- ББЦ новинарка

Словенци су донели сир са семенкама бундеве
Некад се куповао бели или жути, тврди или меки, и до недавно, сир је могао да достигне само споредну улогу под светлима рефлектора, бар на овим просторима.
Фестивал сира у Дому омладине у Београду права је прилика да овакве тврдње падну у воду - током викенда је на овој манифестацији изложено око триста различитих врста сирева, а у споредној улози су кобасице, сланина и чварци.
Тако су трапист, обични качкаваљ и едамер какве знамо, изашли из моде, па су се у гастрономском рају нашли и козји сир у пиву, српска слатка моцарела, сир са семеном бундеве, тартуфима, рузмарином, лавандом, анисом.
У моди су необични сиреви
Кажу да сир, вино и пријатељи морају да буду стари да би били добри, па је зато ту и сир који се још увек прави по рецептури из 10. века - шарски сир.
Ово је један од најстаријих и најаутохтонијих сирева на Балкану и води порекло са планине Шаре, са Косова. Прави се од млека крава и оваца које живе на више од 2,000 метара надморске висине, изнад Призрена, из области Гора.
„Ово је потпуно природан крављи и овчији сир. У сир се додаје биљка морач, која расте у околини, како би се побољшао укус", кажу за ББЦ са штанда малих произвођача са планине Шаре.
Шарски сир по рецептури из 10. века
Место међу сиревима нашао је и најстарији војвођански слаткиш, китникез.
Прави се од дуње и шећера, могу се додати и ораси, али се данас ретко спрема. Познат је и под именом сир од дуња, а води порекло из Аустроугарске.
Сир од дуње- китникез
На штанду екипе из Пирота „крчкао" се качкаваљ. Великом варјачом су мешали млеко у казану, и у понуди је био сир стар само 90 минута. Још увек топао, „гуменасте" структуре, подсећа на грчки халуми.
Млађи качкаваљ нисте пробали
Ракија за дипломски рад
Уз добар сир иде и добро пиће, попут медоваче. Невена Новићевић је, пишући дипломски рад на Пољопривредном факулету спојила са искуством оца који се бави пчеларством годинама, и тако је настала њена, прва званично регистрована ракија од меда у Србији.
Производња ракије није само мушки посао
Кобасице прављене према рецепту из 2. века
У другом плану, али неизбежне уз сир, стигле су и кобасице и сушено месо.„У овим кобасицама су сецкани бадем и медитеранско зачинско биље. Правимо их по оригиналном римском рецепту из другог века. Ми смо кобасицу прилагодили нашем укусу, али у основи је иста", каже Цане из Мартинаца.
Кобасице прављене по старом рецепту
За оне који не воле да експериментишу с укусима, ту је добра сланиница и чварци.
Домаћа сланина
Незаобилазни чварци