Кар:Го у Србији - Рупа у закону, модеран превоз или нешто сасвим треће
- Наташа Анђелковић
- ББЦ новинарка

Када у Београду видите неког да седа у аутомобил на предње седиште, а не љуби се или бар поздравља са оним за воланом, знајте да је сео у Кар:Го возило.
Искусне муштерије чине баш то, јер су мање шансе да ове возаче „ухвате" надлежни органи.
Министарство саобраћаја сматра да је њихово пословање нелегално. Кажу, ако возачи под заставом компаније Кар:Го желе да наставе са тим послом, морају да се региструју као такси удружења и испуне бројне прописане законске обавезе.
Вук Губеринић, директор фирме Кар:Го која истоименом удружењу грађана уступа апликацију, каже да немају намере да послушају ове захтеве.
„Ми нисмо такси, ми смо нешто боље", каже он.
Шта је то боље?
Кар:Го је интернет апликација за заказивање вожњи до жељеног одредишта коју по Београду, за сада, може да обавља свако ко поседује дозволу „Б" категорије - у ауту без икаквих ознака.
Муштерије су, углавном, задовољне услугом, скоро двапут јефтинијом од такси вожње. Може се платити само картицом, и ово возило не можете да зауставите на улици.
„Не желимо радио везе у 21. веку кад имамо интернет, нити хоћемо баждарене таксиметре који ће се касније злоупотребљавати", напомиње Губеринић.
На вишегодишње критике таксиста да су нелојална конкуренција, додаје да ниво и квалитет услуге треба да диктира цену.
Упркос опсежној рекламној кампањи у медијима, многима у Србији није довољно познато шта је Кар:Го. Често их поистовећују и са апликацијом Јандекс, која преко интернета организује такси удружења.
Забуну можда уноси и лого фирме - на ћирилици звучи као реч латинског порекла карго и означава превоз терета. Написан латиницом, асоцира на причу о царевом новом оделу, док му је примарно значење у енглеском језику које би могло да се преведе као - „Кола: Идемо".
„Врло једноставно, уместо да зовете бабу или тетку да дођете да је покупите, кликнете једно дугме", описује Губеринић.
Подвлаче да то није јавни превоз и не користе жуту траку ни такси стајалишта. Безбедност им је, кажу, на првом месту, те сваки возач има осигурање и возила и путника.
„Сваки члан удружења који нуди услугу помоћи на путу мора да има лекарски Б плус преглед, дозволу и потврде да није кривично осуђиван, нити да се против њега води поступак", каже за ББЦ на српском председник удружења Кар:Го Александар Вучић.
Аутор фотографије, Кар:Го/ББЦ
Кар:Го у бројкама
Правне вратоломије
До пре три месеца, Кар:Го је пословао у складу са Законом о туризму, подводећи се под услуге лимо сервиса (изнајмљивање лимузина и комби возила).
Изменама Закона о друмском сабраћају, ова услуга је пребачена у надлежност овог акта и прецизније дефинисана.
„Закон је измењен и лимо сервис је додатно лимитиран, тако да људи са путничким аутомобилима не могу да превезу путнике, ако нису такси", напомиње Губеринић.
Почетком фебруара су се прилагодили том новом закону - организовањем приватне иницијативе и удружења грађана, које користи модерне технологије.
Министарство саобраћаја сматра да је ово коришћење „рупа у закону".
„Њихова изјава да ће се и даље бавити превозом путника, али да за њих више не важе одредбе Закона о превозу путника, указује да никада нису ни имали намеру да се озбиљно баве превозом путника у складу са прописима државе.
„Било какав језички слалом, немушта објашњења и правне доскочице не могу да сакрију покушај ове компаније да и даље крши важеће законе", наводи се у саопштењу министарства.
Сукоб државе са овом компанијом, која постоји пуне четири године, прошао је неколико фаза - од уличних протеста, измена прописа, до заплене аутомобила.
Министарство се доследно држи постојећих правних оквира закона, не уважавајући специфичности и овакве новине, присутне у бројним земљама.
Последња фаза је почела у децембру, изменама закона и формирањем Радне групе Владе Србије за анализу предлога прописа такси превоза.
Између осталог, циљ им је сузбијање сиве економије у области друмског транспорта.
Аутор фотографије, Фонет
Удружење Кар:Го тражи оставку министарке Зоране Михајловић
У пракси то значи да држава, користећи тимове у којима су представници криминалистичке и комуналне полиције, одељења за привредни и високотехнолошки криминал, пореске управе и разних инспекција, покушава да фирмама попут Кар:Го и буквално стане на пут.
„Постали смо ловина и против нас се води хајка. Одузета су три аута, а пре неколико дана покушали су да, уз помоћ прикривених иследника, нашем партнеру одузму и четврто возило, као да смо највећи криминалци. То смо, срећом, спречили" каже Вучић.
Судски поступци о одузетој имовини нису завршени.
Министарка Зорана Михајловић тврди да питање пословања фирме Кар:Го није више у ингеренцији Министарства саобраћаја.
Она каже да је „Србија демократска земља" и да су сви „добродошли да раде у Србији, било да се зову Кар:Го или другачије".
„Али морају да се поштују закони једне земље. То је једина ствар која је овде важна, а све друго што се дешава је питање за друге органе, у чијој надлежности је нелегално пословање, као и ометање службеног лица", рекла је Михајловић новинарима.
Београдски таксисти су протестовали против увођења интернет таксија у мају 2018.
„Такси мафија", тврди Кар:Го
Представници копманије Кар:Го тврде да иза свега стоји интерес „такси мафије".
„Они функционишу као картели. У време кад се број туриста утростручио, а број таксиста остао исти, јасно је да ту постоји интерес да убирају екстрапрофит", каже Вучић.
Себе сматрају најбољим примером дигиталне Србије: по њиховим проценама, фирма Кар:Го вреди више милиона евра, а не дугује ни динар пореза.
Први дан марта је резервисан за протест „Будућност Србије - борба против мафије" - сличног назива као кампања председника Србије Александра Вучића.
Најважнији захтев је смена министарке Михајловић, јер је „злоупотребила институције".