Српски спорт у 2019: Десет догађаја среће, туге, али и живцирања

Спортисти Image copyright Getty Images, FoNet
Натпис на слици Љубитељи спорта су у 2019. имали доста разлога за радост

Да, знају често да нас нервирају и једу нам живце, али их волимо. Наши су, такви какви су.

И када победе у финалу Вимблдона и када изгубе од Аргентине у кошарци и када на домаћем терену приме шест, седам комада од неког великана.

То је спорт.

Да, лепо је кад победиш, а ружно кад изгубиш, али има нечега и у самој борби и такмичењу... А тога никада није недостајало на овим просторима, где сви имају добар осјећај за лопту.

Зато вам доносимо десет догађаја који су обележили спортску годину за нама.

Петарда

Почињемо, наравно, Новаком Ђоковићем, којем се много тога десило у 2019. години.

Све је почело освајањем рекордног седмог Аустралијан Опена, а наставило се историјским Вимблдоном који ће се препричавати деценијама.

Image copyright Getty Images
Натпис на слици Новак ће у 2020. години покушати да се врати на место број један

После петосатне борбе са Федерером - и најдужег финала у историји - семафор је показивао 7:6, 1:6, 7:6, 4:6 и 13:12 за Ђоковића, који је у миру, уз благи осмех у углу усана, појео мало вимблдонске траве.

А није било лако - против себе је имао и расположеног Федерера и публику која је највећим делом била уз Швајцарца.

Ђоковићу је то био пети вимблдонски трофеј и 16 Гренд слем, чиме се приближио Надалу и Федереру на „вечној листи". Шпанац има 19 Гренд слемова, а Швајцарац 20.

У међувремену је освојио и мастерсе у Мадриду и Паризу, али је пред сам крај године изгубио место првог тенисера света.

Али није крај - трка за најбољег у историји се наставља.

Image copyright Fonet
Натпис на слици Василије Мицић је остао уз екипу и поред тога што му је током турнира умрла мајка

Петарда (али не на добар начин)

Ух, болна тема, тако да нећемо много дужити.

Кошаркаши Србије отишли су овог лета на Светско првенство у кошарци. Тим је био јак и сви су очекивали много, а онда... Ух.

Све је почело како треба - лаганим победама против Анголе, Филипина и Порторика, али је онда уследио пораз од Шпаније. То је Србију слало на мегдан са Американцима пре финала, само што су пре тога морали да прођу Аргентину, предвођену ветераном Луисом Сколом и... Ух.

Победама против САД и Чешке освојено је пето место, али су промене биле неминовне.

„Било је екстра... Ћао", рекао је Саша Ђорђевић уз кисео осмех, напустивши после меча са Чешком и конференцију за медије и место селектора репрезентације.

Тиме је окончана његова „сребрна ера". Ђорђевић са репрезентацијом има сребра са Светског првенства 2014, Олимпијских игара 2016. и Европског првенства 2017 - од чега је у финалима два пута поражен од моћне Америке.

Наследио га је Игор Кокошков, помоћни тренер Сакраменто Кингса, пред којим је нимало лак задатак, а квалификације за ОИ у Токију су иза ћошка.

Бронза и злато

Ипак, није све било тако црно када је реч о кошарци.

Част спорта одбраниле су кошаркашице Србије које су на Европском првенству у Србији у Летонији освојиле бронзу.

У мечу за треће место убедљиво су савладале Велику Британију - 81:55, а свет је обишла слика репрезентативке Јелене Брукс и њеног новорођеног сина.

Ту су наравно били и баскеташи, који су почетком 2019. били четврти на свету, али су потом отишли на Европско првенство, освојили злато и пласирали се на Олимпијске игре.

Натпис на слици Ово је треће злато које су одбојкашице Србије освојиле на ЕП у последњих осам година

Шампионке „свега" и „само" шампиони Европе

Кошаркашима можда није ишло да пробаце лопту кроз мрежицу, али зато јесте онима који за циљ имају да мрежу пребаце.

За Србију се често каже да је земља кошарке и ватерпола, али је 2019. била земља одбојке.

Прво су одбојкашице крајем августа и почетком септембра одбраниле титулу првакиња Европе. У финалу су савладале Турску са 3:2, а млада Тијана Бошковић проглашена је за најбољу играчицу турнира.

Иначе, одбојкашице су се последњих година претплатиле на медаље - од 2011. имају три злата и једну бронзу са ЕП, прошле године су освојиле и Светско првенство, а актуелне су вицешампионке Олимпијских игара.

Успех одбојкашица само неколико недеља касније поновили су и одбојкаши, када су у Паризу и они постали прваци Европе.

У финалу је са 3:1 савладана Словенија. Урош Ковачевић је проглашен за најбољег играча турнира, а Србија се заљубила у селектора Слободана Ковача - некадашњи репрезентативац је само неколико недеља пре Европског првенства постао селектор, након оставке Николе Грбића.

Олимпијске игре у Токију 2020. године су прилика да одбојкашице постану шампионке... Па, свега. А одбојкаши би могли да поново препишу од њих.

Натпис на слици Вечити ривали су били близу европског пролећа

Европа на Топчидерском брду

Бурна година у Хумској и Љутице Богдана, али лепа. Додуше, уз тежак крај.

Вечити ривали су 2019. учествовали у групним фазама европских такмичења - Звезда у Лиги шампиона, а Партизан у Лиги Европе.

И добро је почело.

Звезда је у првом мечу на стадиону Рајко Митић савладала Олимпијакос, што је значило да би реми против Грка у Атини значио пролеће у Европи. То, наравно, ако Тотенхем и Бајерн ураде њихов део посла и не изгубе од атинских црвено-белих, што се и догодило.

Средином децембра Звезда је отишла у Атину са циљем да не изгуби, што би се и догодило да Томане није промашио пенал, а Жандер пред сам крај меча играо рукомет. Тежак пораз.

Ни црно-бели нису лоше почели. Прво је било 2:2 против Аз Алкмара у Београду, па је савладана Астана у гостима, да би се потом Манчестер на ЈНА провукао, иако је био гори тим. Све је одлучивао меч против Аз Алкмара у Холандији и... Навијачи Партизана боље пређите на следећи одељак.

Водили су црно-бели 2:0 и имали играча више, али су успели да испусте и победу и пролеће у Европи. Тежак реми.

Пред сам крај године са Звездине клупе је отишао Владан Милојевић, а дошао Дејан Станковић, па ће бити занимљиво видети стратешке дуеле њега и Сава Милошевића на пролеће.

Њих двојица су пријатељи, али дерби је дерби.

Натпис на слици На сваком сусрету вечитих ривала често буде прилично ватрено

Опет петарда

Кад смо већ код фудбала и тешких ствари, да поменемо и репрезентацију Србије и њихове квалификације за Европско првенство.

Да, тешка тема поново.

И ту је почело релативно добро, ремијем против Португала у гостима, али је већ у другом колу уследио хладан туш - пораз од 5:0 од Украјине.

Селекторску функцију тада напушта Младен Крстајић, а нешто касније је преузима Љубиша Тумбаковић. До краја квалификација није било изненађења, тако да ће Србија пласман на прво Европско првенство још од 2000. године тражити у баражу.

Први противник је Норвешка и тај меч је на програму 26. марта, а у финалу фудбалере потенцијално чекају селекције Шкотске и Бугарске или Израела и Румуније.

А групе за ЕП - које ће бити одржано од 12. јуна до 12. јула у 12 градове Европе - већ су познате: Србију ту чекају Хрватска, Енглеска и Чешка.

Тешка будућност.

Натпис на слици Александар Митровић је био један од најбољих фудбалера Србије у квалификацијама

Хет-трик

Полетели су фудбалери можда прерано, али је зато 2019. летела она која редовно лети - Ивана Шпановић.

Скоком од 6,99 метара освојила је злато на Европском дворанском првенству у Глазгову.

Иначе, то јој је трећи пут у низу да је првакиња Европе - прво злато је освојила у Прагу 2015, што је поновила и у Београду две године касније.

Ивани то није довољно, јер је одмах изјавила да жели светско злато. Међутим, на Светском првенству у Дохи није учествовала због повреде на митингу у Берлину.

Пре две године била је близу, али је због случаја зихернадла била четврта, иако је сигурно скочила више од седам метара.

Натпис на слици Шпановић се намерачила на светску титулу

Киша

Ако се током година неко навикао на злата, онда су то ватерполисти Србије.

Сваке године су освојили по нешто, а ништа другачије није било ни 2019. године - у финалу Светске лиге у Београду савладана је Хрватска.

Међутим, делфини нису имали против себе само веома расположене Хрвате, него и прави пљусак над Ташмајданом. На крају је све решено 17 секунди пре краја из петерца, голом Филипа Филиповића.

Тим златом Србија је обезбедила и визу за Токио, где ће сигурно бити међу главним фаворитима за победничко постоље.

Ватерполисти су нешто касније на Светском првенству били пети, али то само зато што је селектор Дејан Савић повео младе наде да се увежбавају.

Без бриге, крчка се нова шампионска генерација.

Натпис на слици На 32 такмичења од 2006. године Србија је освојила 22 злата

Куглаши

Да, Србија је сила у ватерполу и има Новака Ђоковића.

Има и Николу Јокића, једног од најбољих кошаркаша данашњице, као и Тијану Бошковић, једну од најбољих одбојкашица света.

Има и још нешто - за шта се углавном не зна.

Репрезентација Србије у куглању освојила је у мају златну медаљу на Светском првенству у Чешкој.

Их, куглање, рећи ће неко. Да, куглање. Ово је трећи пут у низу да Србија постаје првак света - има четири злата са последњих пет светских првенстава.

Лопте једноставно леже грађанима са ових простора... Какве год да су и колико год да су тешке.

Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk