Електрични аутомобили: Кина прави возило који ће бити ривал Тесли

Аутор фотографије, Getty Images
Први Зикр модел приказан је у септембру прошле године
Највећи кинески произвођач аутомобила Гили лансира бренд електричних аутомобила који ће бити ривал Тесли.
Кинеска компанија, која је власник марки Волво и Лотус, избацила је у уторак бренд Зикр, који би требало да задовољи потребе кинеског тржишта за електричним возилима.
До овога долази у тренутку када Илон Маск креће у офанзиву у Кини, хвалећи њене планове за борбу против емисије угљеника.
Оснивач Тесле настоји да ублажи забринутост Кинеза због камера у његовим аутомобилима.
Из Гилија су рекли да ће развијати и производити врхунске електричне аутомобиле под брендом Зикр и да очекују да ће испоруке започети у трећем кварталу 2021.
Фирма Полстар која има седиште у Шведској, а у власништву је компаније Волво, развија аутомобиле са електричним перформансама.
Производња возила се одвија у Кини.
Лотус, који је у већинском власништву Гилија, ради на супераутомобилу на електрични погон званом Евија.
Аутор фотографије, Getty Images
Овако изгледа Евија
Гили је власник и Лондон ЕВ компаније, фирме која производи црне таксије у Лондону и највише се бави производњом хибридних таксија са прикључком, који имају и бензински мотор и електричну батерију.
Зикр ће се суочити са жестоком конкуренцијом Тесле чији је Модел 3 био најпродаваније електрично возило у Кини прошле године, као и са кинеским маркама Нио, Кспенг и Ли ауто које се добро продају.
Прошле недеље, из Донгфенг мотора, кинеског партнера јапанског Нисана и француског ПСА Пежо Цитроена, су рекли да ће почети да испоручују нове електричне аутомобиле марке Вола кинеским купцима у јулу.
Загребачка фирма прави ротирајуће паркинге.
Пекинг жели да више од петине аутомобила који се продају у Кини буду електрични до 2025. године.
Гили има амбиције да постане први кинески произвођач аутомобила са досегом сличним Фоксвагену, а заједно са брендовима Волво и Лотус поседује мањински удео у власништву Даимлера, фирме која држи Мерцедес-Бенз.
Зикр ће се на почетку окренути кинеском тржишту, али ће истражити и прекоокеанске могућности, с обзиром на све већу глобалну потражњу за премијум електричним возилима.
Премијум марка ће радити под називом Линглинг технологија, који ће имати седиште у Хефеjу, у источној Кини.
Аутор фотографије, Getty Images
Полстар
„Председавајући Ли Схуфу осећа потребу да убризга у своју 24-годишњу компанију Гили покретачку атмосферу попут оне коју види у НИО, Кспенг и Ли ауту", рекао је Мајкл Дан, извршни директор компаније ЗоЗо Го, консултантске фирме која се бави азијским тржиштем аутомобила.
„Да би стигао тамо, он предвиђа електричну бебу - Линглинг технологију - која послује независно од Гилија".
У уторак су из Гилија саопштили да су у 2020. години 1,32 милиона аутомобила, у поређењу са 1,36 милиона у претходној години.
Шармирање Тесле
У кратком интервјуу за кинеску државну телевизију који је емитован у уторак, Теслин директор Илон Маск рекао је да је импресиониран циљевима Кине да смањи емисије угљеника, који су објављени у најновијем петогодишњем економском плану земље.
Пекинг је ограничио употребу Тесле међу војним особљем и кључним владиним службеницима због забринутости око тога како произвођач аутомобила обрађује податке у Кини.
Маск је поручио кинеским политичарима и пословним људима путем видео снимка да Тесла никада неће пружити америчкој влади податке прикупљене у њеним возилима у Кини или другим земљама.
Војска је изразила забринутост због података који се прикупљају камерама уграђеним у аутомобиле.
Око петине глобалног прихода Тесле од 31,5 милијарди долара дошло је у 2020. из Кине, показују јавни подаци.