Србија и држављанство: И Бојси из Мућки има српски пасош - ко га је од познатих странаца до сада добио

Мућке
Потпис испод фотографије,

Иако се радња Мућки дешава у Пекаму, серија је заправо снимана у Бристолу

Од глумаца, манекенки, спортиста до шеика - сви они су претходних година добијали српско држављанство по разним основама.

Последњи у низу који је изразио жељу да добије српско држављанство је британски глумац Џон Чалис, познат по улози Бојсија из легендарне серије Мућкe.

Фотографија глумца како стоји поред мерцедеса на чијим регистарским таблицама на којима пише - СРБИЈА, послужила је заменику градоначелника Београда Горану Весићу да напише на Фејсбук страници да је Чалис „званично поднео захтев за пријем у држављанство Републике Србије".

Посредством Лазара Вуковића, који је заслужан за филм „Бојси у Београду", Чалис је за ББЦ на српском изјавио да држављанство добија на препоруку премијерке Ане Брнабић и заменика градоначелника Београда.

„То је за мене заиста нешто посебно, нисам могао да замислим да тако нешто може да се деси", навео је Чалис у писаној изјави за ББЦ на српском.

Шта је рекао глумац Џон Чалис?

Да је од дана када је први пут посетио Београд ради снимања филма „Бојси у Београду" осетио сам топлину и повезаност са људима у Србији.

„Посебно ме је дирнуло што сам упознавајући Београд и Србију и све те муке и проблеме кроз које су људи пролазили, сазнао да им је и серија 'Мућке' помогла као неки бег од свакодневице и ушасног рата", навео је.

Каже да су га људи препознавали и заустављали на улици, а да су га боравак у Србији и потом закључавање због корона вируса подстакли да схвати колико му је та земља прирасла срцу.

„Морам да кажем и да сте веома атрактивни, девојке су прелепе, мушкарци згодни. Увек сам уз вас!".

Додао је да га је добијање српског држављанства пријатно изненадило.

„Ствари се у животу дешавају са разлогом.

„Случајно сам упознао Лазара Вуковића, неколико недеља касније снимали смо филм у Београду, а сада добијам српско држављанство - зар то није доказ да је све могуће?

„Србијо, волим те, увек ћете ми бити у срцу и надам се да ћете ме, када дођем следећи пут, поздравити као вашег сународника", написао је Чалис.

Аутор фотографије, ББЦ/Предраг Вујић

Потпис испод фотографије,

Џон Чалис и британска амбасадорка Шан Маклауд током његовог боравка у Београду

Глумци и манекенке

Чалис није први странац који је затражио да постане држављанин Србије.

На таласу познатих из шоу бизниса који су се интересовали за српски пасош била је бразилска манекенка Адријана Лима 2009, тада у браку са кошаркашем Марком Јарићем.

Она се у Београду састала са тадашњим замеником премијера Србије и министром унутрашњих послова Ивицом Дачићем, који јој је понудио лична документа по убрзаној процедури.

Ипак, захтев за документима Лима, позната као манекенка модне линије женског рубља Викторија сикрет, никада није поднела, писали су таблоиди.

Британски глумац Рејф Фајнс постао је држављанин Србије јер је на најлепши могући начин у свету промовисао нашу земљу и културу", рекла је 2017. премијерка Србије Ана Брнабић.

У медијима су објављене фотографије и снимци Фајнса како позира са српским пасошем и личном картом које му је уручио председник Србије Александар Вучић.

Аутор фотографије, Larry Horricks/Netflix

Потпис испод фотографије,

Кери Малиган као Едит Прити и Рејф Фајнс као Бејзил Браун у филму Ископина

Пре њега је држављанство Србије у јануару 2016, такође из руку председника Вучића, добио и прослављени холивудски глумац Стивен Сигал, који је тада изјавио да му је жеља да у Србији отвори аикидо клуб.

Нема података да ли га је отворио, али је Сигал у новембру исте године добио и руско држављанство, које му је уручио председник Владимир Путин.

Две године касније, Сигал је постао специјални изасланик Русије у Сједињеним Америчким Државама.

Британски медији пишу да Сигал данас живи у Русији, те да се придружио мањој политичкој партији блиској Кремљу.

Шта каже закон - како до српског пасоша

Странци, по Закону о држављанству, могу на два начина да добију документа Србије.

Један је да су пријавили за стално насељење и да им је пријава одобрена.

Морају да буду пунолетни и радно способни, да три године имају пребивалиште у Србији без прекида, те да потпишу писану изјаву да Србију сматрају својом земљом.

Коначну одлуку да ли ће добити држављанство доноси Министарство унутрашњих послова.

Независно од свих ових услова, пасош Србије може да добије и странац „чији би пријем у држављанство Републике Србије представљао интерес за Републику Србију".

О томе одлучује Влада Србије.

Од 2010. године, српско држављанство је тражило и добило између 170 и 2.200 странаца.

Ко је Џон Чалис?

  • Рођен у Бристолу 16. августа 1942. године, али се већ наредне са породицом преселио у југоисточни део Лондона, где је одрастао
  • После средње школе, Чалис је радио као млади агент за продају некретнина, али је убрзо почео да се бави глумом
  • Глумио је у више од 70 телевизијских серија, седам филмова и неколико радио-драма
  • Имао је значајне улоге и у лондонским и њујоршким позориштима, али је најпознатији по лику Теренса Обрија Бојсија у британској серији Мућке, која је премијерно емитована на телевизији ББЦ од 1981. до 1991, уз повремене божићне специјале који су приказивани све до 2003. године
  • Написао је две аутобиографске књиге - Бити Бојси и После Бојсија
  • Два пута је био у Београду, једном због снимања документарног филма Бојси у Београду
  • Четири пута се женио. Од 1990. године је у браку са Керол Дејвис, са којом живи на имању у Вигмору
  • Хоби су му крикет, баштованство и историја, а познато је и да навија за лондонски фудбалски клуб Арсенал

Аутор фотографије, ББЦ/Предраг Вујић

Потпис испод фотографије,

Глумац Џон Чалис у британској амбасади у Београду

Политичари и шеикови пријатељи

Влада Србије је 2019. пасош дала тајландској премијерки Јинглук Шинаватри, две године пошто је у њеној домовини осуђена на петогодишњу казну затвора због корупције.

Аутор фотографије, EPA

Потпис испод фотографије,

Јинглук Шинаватра

Српска документа добио је и бивши вођа палестинског Фатаха у Појасу Газе, Мухамед Дахлан 2013. године.

Дахлан је добио и одликовање, Орден српске заставе другог степена које му је уручио претходник Александра Вучића на челу Србије, тадашњи председник Томислав Николић.

У Емиратима је Дахлан обављао функцију саветника принца престолонаследника Абу Дабија шеика Мухамеда бин Заједа ал Нахјана, а одликовање је добио за „учвршћивање мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Србије и УАЕ"..

Ал Нахјан је био чест гост Београда и премијера, па председника Александра Вучића.

Из сарадње Србије са УАЕ проистекао је пројекат Београд на води коме је додељен статус пројекта од националног значаја за Србију.

Етихад Ервејз, компанија из УАЕ, постала је мањински власник српске националне авиокомпаније Ер Србија.

Још један близак сарадник шеика из Уједињених Арапских Емирата Матар Сухаил ал Дахери је 2016. године добио српско држављанство.

Он од 2014. године ради као директор компаније Хепако у Србији, која се бави некретнинама.

Пасош Србије има и Ноха Елбадави, старији партнер у Институту за глобалне промене бившег британског премијера Тонија Блера, писао је Инсајдер.

Српско држављанство добио је и балетан Сергеј Полуњин. Погледајте видео снимљен током његове посете редакцији ББЦ на српском

Потпис испод видеа,

Балетан Сергеј Полуњин за ББЦ

Спорт и странци

Годинама уназад, многи спортисти добијали су српско држављанство по убрзаној процедури, пре свега како би се клубовима омогућило да ангажују већи број странаца у тимовима.

Док је играо за кошаркашки клуб Црвена Звезда, Кевин Пантер је добио држављанство Србије после само месец дана боравка у земљи.

Пантер ће ове сезоне играти за супарнички тим, београдски Партизан, али се Црвена звезда прошле године појачала са кошаркашем Коријем Волденом, који је такође добио држављанство Србије.

Раније су српско држављанство добили и кошаркаши Чарлс Џенкинс, Дилан Енис, Дамаркус Нелсон, Маркус Пејџ и други.

Пракса додељивања српских држављанства појединим спортистима по убрзаној процедури започета је још 2010. године, када је Ивица Дачић, тадашњи министар полиције, уручио пасош фудбалеру Партизана Клеверсону Габријелу Кордови - Клеу.

Убрзо је српски пасош добио и фудбалер Црвене звезде Евендро Гоебел.

фудбалер Црвене звезде Мохамед Ел Фарду Бен са Коморских Острва је последњи у низу спортиста који су добили српско држављанство, у августу 2021.

Бен игра за Црвену звезду од јануара 2018.

За иностране спортисте се углавном, као и за славне личности, примењује критеријум да је пријем у држављанство од интереса за Републику Србију.

Текст је ажуриран у недељу, 5. септембра 2021. године

Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk