Суђење Харвију Вајнстину: Скандал због ког је Холивуд изговорио #MeToo

Аутор фотографије, Getty Images
Харви Вајнстин је деценијама био један од најмоћнијих људи у филмској индустрији
Било је то једно од најпраћенијих суђења у САД последњих година. Харви Вајнстин, некада један од најмоћнијих мушкараца у Холивуду, проглашен је кривим по две тачке оптужнице пошто му је суђено за сексуалне нападе.
Бивши филмски продуцент осуђен је по лакшим оптужбама - за силовање трећег степена и кривично дело сексуалног чина првог степена.
Али, шездесетседмогодишњи Вајнстин је ослобођен најозбиљније оптужбе - за сексуално напаствовање и силовања првог степена.
Вајнстин се и даље суочава са оптужбама за силовање и сексуално злостављање две жене 2013. године у Лос Анђелесу.
Порота састављена од седам мушкараца и пет жена морала је једногласно да одлучи да ли је Вајнстин крив за оптужбе које су изнеле две жене.
Медији и правни експерти сматрају овај случај кључним тренутком за покрет #MeToo - глобалну реакцију на злостављање жена која је постала вирална захваљујући учесталим наводима против Вајнстина изнетим од 2017. године.
Више од 80 жена изашло је у јавност с оптужбама против њега, попут бројних славних личности.
Ево неких питања која ће вам помоћи да мало боље разумете овај случај.
Ко је Харви Вајнстин?
Аутор фотографије, Getty Images
Филм Заљубљени Шекспир је 1999. добио седам Оскара
Шездесетседмогодишњи филмски продуцент суоснивач је компаније за забаву Мирамакс, која је угрозила доминацију великих холивудских студија и постала сила која не може да се игнорише.
Вајнстин и његов брат Боб стајали су иза низа успешних филмова деведесетих, укључујући Секс, лажи и видео траке, Игра плакања, Петпарачке приче и Заљубљени Шекспир - овај последњи освојио је седам Оскара 1999. године, међу којима је и онај за Најбољи филм.
Његов утицај у филмској индустрији најбоље може да илуструје студија током које су анализирани говори добитника Награда академије.
Анализа из 2015. године, показује да је Вајнстин добио захвалнице или речи хвале у 25 говора - једнако као Бог, а мање само од славног режисера и продуцента Стивена Спилберга.
За шта је био оптужен?
Аутор фотографије, Getty Images
Глумица Роуз Мекгоуан такође је изнела оптужбе на рачун Вајнстина
Први наводи о недоличном сексуалном понашању против Вајнстина испливали су на површину у октобру 2017. године.
Дневни лист Њујорк тајмс и часопис Њујоркер објавили су чланке у којима су десетине жена оптужиле могула за сексуално недолично понашање, напад и силовање.
Глумице Роуз Мекгован и Ешли Џад међу првима су изашле с тим оптужбама у јавност.
Између осталих оптужби, жене су тврдиле да их је Вајнстин присиљавао да га масирају и гледају голог. Он је и обећавао да ће им погурати каријере у замену за сексуалне услуге.
То је покренуло низ других сведочења - јавно су о искуствима са Вајнстином говориле и највеће холивудске звезде као што су Анђелина Џоли и Гвинет Палтроу.
Ту су и биле и изјаве чланица Вајнстиновог особља - попут навода бивше асистенткиње у његовој фирми Лисе Роуз.
Шта је била суштина суђења у Њујорку?
Аутор фотографије, Getty Images
Мими Халеји је једна од жена која је оптужила Вајнстина
Вајнстин је био оптужен за сексуални напад на две жене, Џесику Ман и Мими Халеји.
Ман, бивша глумица, тврдила је да ју је продуцент силовао у хотелској соби на Менхетну 2013. године.
Халеји, која је радила као асистенткиња продукције, рекла је да ју је Вајнстин присилио на орални секс у његовом стану у Њујорку 2006. године.
Тврди да није крив
Вајнстинови адвокати истакли су да су обе жене наставиле да се друже с њим и после наводних напада.
Адвокати су позвали неколико сведока да поткрепе њихов аргумент да су ти односи били на узајамно добровољној бази.
Међутим, тужиоци су представили холивудског могула као некога ко се посебно острвио на жене са финансијским потешкоћама или жене које су тражиле посао у филмској индустрији.
„Моћ коју је он препредено искоришћавао, није била само физичка. Била је и професионална и дубоко психолошка", рекла је Меган Хаст, једна од тужилаца, у уводној речи на суђењу.
Како се Вајнстин бранио?
Аутор фотографије, Getty Images
Дона Ротуно, чланица Вајнстиновог правног тима
Вајнстин негира „сваки узајамно недобровољни" сексуални однос.
Он се извинио и признао да је „нанео много бола" 5. октобра 2017. године - али је и тада порицао наводе о недобровољним односима.
На суђењу у Њујорку, тим одбране је рекао да тужилаштво „није успело да докаже ништа ван основане сумње".
Вајнстин се на суђењу појавио са ходалицом, видно ослабљен после операције леђа.
Да ли му је нарушена репутација?
Продуцентова супруга Џорџина Чепмен у октобру 2017. године саопштила је да га напушта.
Истог месеца, чланови Академије филмске уметности и науке, организације која додељује Оскаре, гласали су да се Вајнстину одузме чланство.
Он је избачен и из Компаније Вајнстин, коју је основао са братом 2005. године, после напуштања Мирамакса.
Међутим, скандал је озбиљно погодио компанију: отишла је у стечај у марту 2018. године.
Да ли је ово једини пут да ће Вајнстин завршити на суду?
Мало је вероватно. Тужиоци из Лос Анђелеса су 6. јануара најавили нову кривичну оптужницу против осрамоћеног холивудског тајкуна.
Оптужнице варирају од насилног силовања до сексуалног насиља зауздавањем.
Једна од тужитељки у лосанђелеском случају, модел и глумица Лорен Мари Јанг (може се видети на Инстаграм посту изнад), сведочила је и на суђењу у Њујорку.
Она је тврдила да је Вајнстин скинуо одећу са себе, њој стргао хаљину и шчепао је за груди у купатилу хотелске собе у Калифорнији 2013. године - док јој је говорио да је његово понашање „саставни део тога како ствари функционишу у Холивуду".
Случај је на чекању док се не оконча суђење у Њујорку.
Продуцент се суочава и са више грађанских тужби које је поднело десетине тужитељки.
У децембру прошле године, саопштено је да је Вајнстин постигао начелно поравнање у вредности од 25 милиона долара са 30 жена које су га оптужиле за недолично сексуално понашање - од тада је, међутим, најмање њих четири одустало од тог споразума, који се сада налази под великим знаком питања.
Зашто су ови наводи толико повезани са покретом #MeToо?
Аутор фотографије, Getty Images
Скуп покрета #MeToо у Јужној Кореји
Овај израз први пут се појавио интернету још 2006. године, кад га је Тарана Бурк, жена која је преживела сексуално злостављање, употребила на друштвеним мрежама.
Али овај хештег је постао виралан - и глобалан - тек после скандала са Вајнстином.
Активисти и правни стручњаци такође виде њујоршко суђење холивудском могулу као тест за покрет и не само у случајевима славних.
Са великом пажњом је праћено како се порота односила према недостатку физичких форензичких доказа, као и то да ли сведочанства жена могу бити довољна да се неко прогласи кривим за сексуална кривична дела.