Корона вирус: Свемирска посада која се вратила на веома другачију Земљу
- Олга Ившина
- ББЦ руски сервис

Аутор фотографије, NASA
Трио се вратио на Земљу у петак, после много месеци проведених на Међународној свемирској станици
Трочлана посада вратила се са Међународне свемирске станице (ИСС) на веома другачију планету у односу на ону коју су напустили прошле године.
Рус Олег Скрипочка и Американка Џесика Мејр добро познају изолацију. Они су напустили Земљу у септембру 2019. године, много пре него што се појаво Ковид-19.
Други Американац, Ендрју Морган, налазио се на Међународној свемирској станици још од јула 2019. године.
Пандемија корона вируса променила је уобичајену рутину приликом дочека свемирске посаде.
„Прилично је надреално гледати како се све то одвија на Земљи испод нас", рекла је Мејр новинарима током недавног видео позива. „Одавде Земља изгледа једнако фасцинантно као и обично, тешко је поверовати у све те промене које су се десиле откако смо отишли."
Скрипочка и Мејр провели су 205 дана у свемиру, а Морган 272 дана.
Аутор фотографије, NASA
Џесика Мејр каже да ће јој изолација на Земљи теже пасти него она на Међународној свемирској станици
У низу објава на званичном Твитер налогу Међународне свемирске станице описано је како се брод Сојуз са посадом раздвојио у три модула пре него што је у петак рано ујутро модул за спуштање ушао у Земљину атмосферу „направивши траг од плазме".
Капсула је потом успешно слетела у Казахстан. Америчка свемирска агенција НАСА поставила је видео снимак како астронауте дочује спасилачки тим са заштитним маскама.
Екипа за потрагу налазила се у строгом карантину и сматра се да је прошла тестове на корона вирус непосредно пре него је изашла да покупи пристигле астронауте, да би били сигурни да нема ризика да ће их заразити.
У нормалним околностима спасилачки тим би покупио посаду и довео их на најближи аеродром, одакле би они одлетели кући. Али Казахстан је прогласио ванредно стање и већина аеродрома је затворена.
Аутор фотографије, EPA
Скрипочка ужива у сунчевом светлу после 205 дана проведених у свемиру
Аутор фотографије, EPA
Мејр мора да се сустигне са много тога након што је слетела у централни Казахстан
Космодром Бајконур, који Русија изнајмљује од Казахстана, и даље ради, тако да ће троје чланова посаде бити пребачено тамо. Рус ће бити одвезен авионом кући, док ће се Американци возити три сата југоисточно до Кизилорде, одакле ће их Насин авион пребацити назад у САД.
Њихова замена, посада од два Руса и једног Американца која је одлетела на Међународну свемирску станицу 9. априла, такође је предузела крајње мере предострожности да не понесе заразу са собом у свемир, провевши месеци и по дана у карантину пре лансирања.
Иначе би тим астронаута и космонаута повратника прошао специјални програм рехабилитације од неколико недеља. Након дугог боравка у простору без гравитације, телу треба времена да се навикне на живот под сталном гравитацијом.
Аутор фотографије, NASA
Посада замене напустила је Земљу на путу до Међународне свемирске станице прошлог четвртка
Али лекари овај пут имају додатни специјални задатак да их заштите од корона вируса.
„Биће тешко не загрлити породицу и пријатеље након што смо провели овде горе седам месеци", рекла је Мејр током видео позива пре него што се вратила на Земљу. Прошле недеље она је ушла у историју након што је извела прву искључиво женску свемирску шетњу са још једном астронауткињом Насе Кристином Кох.
„Мислим да ћу се осећати изолованијом на Земљи него овде. Заузети смо фантастичним подвизима и задацима и не осећамо се изоловано", додала је она.
Међународна свемирска станица налази се у орбити око Земље од 1998. године. У њој учествује пет партнера - САД, Русија, Јапан, Канада и Европска свемирска агенција.
- ШТА СУ СИМПТОМИ? Кратак водич
- МЕРЕ ЗАШТИТЕ: Како прати руке
- ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ВАКЦИНА? Досадашњи напредак у истраживањима
- КОЛИКА ЈЕ СМРТНОСТ? Сазнајте више