Олимпијске игре у Токију: Завеса је спуштена - Србија за нијансу боља од Хрватске, Балкан има чиме да се похвали

• Марко Протић
  • ББЦ новинар
колаж2

Аутор фотографије, Getty Images/EPA/Reuters

Када је сирена на базену Тацуми означила крај ватерполо финала између Србије и Грчке, то је уједно био и знак да се спушта завеса на такмичења на Олимпијским играма у Токију.

Када нечему дође крај, као и обично, време је за подвлачење црте и сумирање утисака.

Ове Игре, поред врхунских резултата, памтиће се и као прве које су одржане без публике због пандемије корона вируса.

А за српски спорт, управо је последњи дан донео треће злато и укупно девету медаљу у Токију - чиме је Србија постала селекција са највише медаља од земаља бивше Југославије на овим Играма.

Потпис испод фотографије,

Табела медаља

Поред тих медаља, Србија је имала још три полуфинала - у женској кошарци, мушком синглу и тенису и мешовитом дублу.

Ипак, Новак Ђоковић и кошаркашице нису забележили победу у дуелима за треће место, а у скоку у даљ Ивана Шпановић је освојила четврто место.

Аутор фотографије, HEDAYATULLAH AMID/EPA

Јована Прековић (лево) у олимпијском финалу

Шта каже поглед на табелу?

Од укупно девет медаља Србије - три су златне, једна је сребрна, а чак пет одличја је бронзане боје.

Медаљу мање од Србије, осам, у Токију је освојила Хрватска - по три златне и сребрне, као и две бронзане.

На претходним Играма одржаним у Рио де Жанеиру 2016, Хрватска је имала десет, а Србија осам медаља.

Такмичари из Словеније су кући донели пет одличја - три злата и по једну бронзу и сребро - и тиме поправили резултати са претходних ОИ за једно одличје.

Љубитељи спорта на Косову могли су овог лета да се радују двема златним медаљама, што је дупло више него у Рију.

Северна Македонија је такмичење у Токију завршила са једним освојеним сребром.

Спортисти из Црне Горе и Босне и Херцеговине на овим Олимпијским играма се нису окитили одличјима.

Rejting

Ко је освојио златне медаље?

Иако је Србија на крају освојила највише медаља, Хрватска и Словенија су подједнако успешне када су у питања злата - све три земље имају по три.

Србији су две златне медаље донеле жене у борилачким спортовима.

Теквондисткиња Милица Мандић је у категорији преко 67 килограма освојила злато победом над Ли Да Бин из Јужне Кореје.

То је за Мандић било друго олимпијско злато у каријери, пошто је претходно тријумфовала и у Лондону 2012.

Другу златну медаљу Србији у Токију је донела каратисткиња Јована Прековић.

Она је у мечу за најсјајније одличје одлуком судија била боља од Кинескиње Јин Шаојан.

Шлаг на торту дошао је последњег дана, када су ватерполисти Србије у финалу победили Грчку са 13:10 и одбранили злато из Рио де Жанеира 2016.

Прво злато Хрватској у Токију донела је теквондисткиња Матеа Јелић, која је у финалу категорије до 67 килограма победила Британку Лорен Вилијамс.

Медаљу златног сјаја освојили су и веслачи Мартин и Валентин Синковић у трци двојаца без кормилара.

Тенисери Мате Павић и Никола Мектић тријумфовали су у такмичењу мушких парова.

Попут Србије, и Косову су две златне медаље донеле жене у борилачким спортовима - џудоу.

Дистрија Краснићи је у финалу такмичења до 48 килограма била боља од Јапанке Фуне Тонаки.

Нора Ђакова је у финалу надметања до 57 килограма победила Францускиње Саре Леони Сизик.

Словенија је сва три злата освојила у појединачним дисциплинама.

Бењамин Савшек победио је у слалому кануа једноседа.

Примож Роглич, један од најбољих бициклиста на свету, домогао се најсјајнијег одличја у вожњи на хронометар.

Златни словеначки хет-трик заокружила је Јања Гарнбрет у комбинованом спортском пењању.

Аутор фотографије, Maja Hitij/Getty Images

Олимпијски шампиони - браћа Синковић

Ко је освојио сребрне медаље?

Од бивших југословенских република, највише сребрних медаља има Хрватска - три.

Гимнастичар Тин Србић је освојио сребрно одличје у такмичењу на вратилу.

Једриличар Тончи Стипановић био је други у класи ласер на олимпијској регати.

Сребрну жетву медаљу затворили су тенисери Марин Чилић и Иван Додиг.

Једино сребрно одличје за Србију у Токију освојио је стрелац Дамир Микец у гађању ваздушним пиштољем на десет метара.

Љубитеље спорта у Словенији сребром је обрадовала џудисткиња Тина Трстењак.

Она је у категорији до 63 килограма у финалу поражена од Францускиње Кларисе Агбенену.

Борилачка вештина, али теквондо, такође је била заслужна за једину македонску медаљу у Токију.

Дејан Георгиевски стигао је до финала такмичења у категорији преко 80 килограма, а у финалу га је савладао Рус Владислав Ларин.

То је била прва олимпијска медаља за Северну Македонију од Игара у Сиднеју 2000.

Аутор фотографије, Фонет

Коме бронза сија око врата?

Спортисти и спортисткиње из Србије освојили су у Токију пет бронзаних одличја.

Последњег дана Игара, одбојкашице су у утакмици за треће место победиле Јужну Кореју, а претходно су у полуфиналу испале од каснијих шампионки Бразилки.

До бронзаног одличја стигла је и репрезентација у баскету 3x3, која је у мечу за медаљу савладала Белгију са 21:10.

Теквондисткиња Тијана Богдановић освојила је медаљу у категорији до 49 килограма.

Грузијски рвач са српским пасошем Зураб Датунашвили је у био бронзани у категорији до 87 килограма, а исто одличје освојио је стрелац Миленко Себић у гађању ваздушном пушком у троставу.

Хрватска је у Токију освојила две бронзане медаље - веслач Давор Мартин у сингл скулу и теквондиста Тони Канает у категорији до 80 килограма.

Једину бронзу за Словенију на овим Играма освојио је двоструки освајач бициклистичке трке Тур де Франс, Тадеј Погачар.

Аутор фотографије, Фонет/Александар Барда

Освајачи медаља за Србију: Дамир Микец, Милица Мандић и Тијана Богдановић по повратку у Београд

Шта се десило са Црном Гором и Босном?

Навијачи у Црној Гори понајвише су се уздали у ватерполисте и рукометашице.

И једна и друга селекција заустављене су у четвртфиналу олимпијског турнира.

Ватерполисти су у четвртфиналу поражени од каснијег финалисте Грчке са 10:4.

Турнир су завршили на осмом месту, јер су касније у разигравању за пласман изгубили од Хрватске и Италије.

Црногорске рукометашице су у четвртфиналу изгубиле од Русије са 32:26.

У борбу за медаље упустила се скакачица у вис Марија Вуковић, али је у финалу заузела девето место.

Што се тиче босанских такмичара, најбоље резултате остварили су атлетичари Амел Тука и Месуд Пезер.

Тука је у трци на 800 метара био шести, Пезер је у финалу бацања кугле заузео 11. место.

Аутор фотографије, Getty Images

Шпановић је 2017. године остала без медаље због папира и зихернадле

Која земља је најуспешнија на ОИ?

Највише медаља у Токију освојили су спортисти и спортисткиње из Сједињених Америчких Држава - 113.

Од тога је 39 златних, 41 одличје је сребрног сјаја, а 33 бронзаног.

Кина има 88 медаља - 38 златних, 32 сребрне и 18 бронзаних.

Олимпијски тим Русије, који због афере системског допинга, није наступао под државном заставом, освојио је 71 одличје.

Од тога је 20 златних, 21 сребрна, а 23 бронзане.

Нешто слабија је била Велика Британија чији су спортисти кући донели 65 медаља.

Златних и бронзаних је било по 22, а 21 је сребрна.

Шта даље?

Даље је Париз.

Због пандемије и померања Игара у Токију за годину дана, до следећих је краћа пауза.

Наредне Олимпијске игре у Паризу одржаће се за три године - 2024.

Према садашњем плану такмичења, те Игре требало би да буду отворене 26. јула, а затворене 11. августа.

Свечане церемоније отварања и затварања одржаће се на Стадиону Француска у предграђу Сен Дени.