Авганистан, сукоби и тероризам: Шта је ИСИС-K
- Френк Гарднер
- ББЦ дописник за безбедност

Аутор фотографије, AFP
Екстремисти Исламске државе оптужени су за низ смртоносних напада последњих година - као овај на салу за венчања у Кабулу 2019. године
ИСИС-К - или прецизније, Исламска држава покрајине Корасан (ИСКП ) - регионални је огранак ИСИС-а (или такозване Исламске државе) који је активан у Авганистану и Пакистану.
Он је најекстремнија и најнасилнија од свих џихадистичких милитантних група у Авганистану.
Основан је у јануару 2015. године на врхунцу снага Исламске државе у Ираку и Сирији, пре него што је његов самопроглашени калифат поразила и разбила коалиција предвођена САД-ом.
Регрутује и авганистанске и пакистанске џихадисте, нарочито пребегле припаднике авганистанских талибана који своју организацију доживљавају као недовољно екстремну.
Корасан се односи на историјску област која је обухватала делове данашњег Авганистана и Пакистана.
Колико екстремно је екстремно?
Аутор фотографије, Getty Images
Седиште ИСИСА-К је и источној покрајини Нангархар, близу рута за кријумчарење дроге и људи у Пакистан и из њега
Мете ИСИСА-К су припадници авганистанске војске, политичари и министарства, талибани, верске мањине између осталог шиити и сики, америчке и НАТО снаге, као и међународне агенције и организације које пружају помоћ.
ИСИС-К се сматра одговорним за неке од најгорих зверстава из последњих година, са нападима на школе за девојчице, болнице, па чак и породилиште, где су наводно убијали труднице и медицинске сестре.
За разлику од талибана, чији се интереси ограничавају на Авганистан, ИСИС-K је део глобалне мреже Исламске државе која жели да спроводи нападе не западне, међународне и хуманитарне мете гдегод може да допре до њих.
Где се налазе?
Седиште ИСИСА-К налази се у источној покрајини Нангархар, близу рута за кријумчарење дроге и људи у Пакистан и из њега.
На свом врхунцу, ова група је бројала око 3.000 бораца - али је претрпела значајне губитке у борбама и са Американцима, и са авганистанским снагама безбедности, али и са талибанима.
Јесу ли повезани са талибанима?
Периферно да, преко треће стране, мреже Хакани.
Према истраживачима, постоје снажне везе између ИСИСА-К и мреже Хакани, која је опет тесно повезана за талибанима.
Човек тренутно задужен за безбедност у Кабулу је Калил Хакани, за којим је расписана потерница у вредности од пет милиона долара.
Доктор Саџан Гохел из Фондације Азија Пацифик годинама надзире милитантне мреже у Авганистану.
Он каже: „Неколико великих напада између 2019. и 2021. године укључивало је сарадњу између ИСИСА-К, талибанске мреже Хакани и других терористичких група из Пакистана."
Кад су талибани преузели Кабул 15. августа, пустили су велики број затвореника из затвора Пул-е-Чарки, наводно укључујући екстремисте Исламске државе и Ал Каиде.
Ти људи су сада на слободи.
Али ИСИС-К се умногоме разликује од талибана, оптужујући их да су одустали од џихада и рата зарад мировног споразума кроз преговоре постизаног у „луксузним хотелима" у Дохи, у Катару.
Екстремисти Исламске државе сада представљају огроман безбедносни изазов за долазећу талибанску владу, што је тренутно заједничко за талибанско вођство и западне обавештајне агенције.
Погледајте видео: Колика је цена рата у Авганистану
Сједињене Државе и НАТО се повлаче из Авганистана после двадесет година.