Srbija i Donald Tramp: Gde američkog predsednika vole najviše, gde najmanje i kako je u Srbiji

Autor fotografije, Getty Images
Predsednik Tramp
Kod kuće ga i vole i ne vole, ali kako predsednika Donalda Trampa doživljavaju van granica Sjedinjenih Američkih Država?
Novi izveštaj istraživačkog centra Pju, organizacije sa sedištem u Vašingtonu, pokazuje da su mišljenja o Trampu podeljena.
U istraživanju je učestvovalo 37.000 ljudi iz 33 države, a rađeno je od maja do oktobra prošle godine.
Ispitanici su odgovarali na pitanja o Trampu pre nego što je američki predsednik izdao naređenje da se ubije iranski general Kasim Sulejmani.
Kako vide Trampa...
Samo 29 odsto zemalja koje su učestvovale u istraživanju centra Pju, pokazalo je da one imaju poverenja u Trampa jednako kao kada je došao na vlast 2017. godine.
Iz organizacije su saopštili da su Trampovi potezi u spoljnoj politici delom doveli do nedostatka poverenja.
Njegovi stavovi o porezu, imigraciji, Iranu i klimi nisu baš popularni u svetu. Pregovori sa liderom Severne Koreje Kimom Džongom Unom dobili su najviše podrške - 41 odsto ispitanika u 33 zemlje razgovore je ocenilo kao korak u dobrom smeru.
... a kako SAD
Za razliku od Trampa, generalno gledano svet je i dalje naklonjen Sjedinjenim Državama, pokazalo je istraživanje.
„Ipak, lepo mišljenje o SAD je dramatično opalo otkad je Tramp preuzeo dužnost od Obame", piše u izveštaju centra Pju.
U proteklih godinu dana došlo je do promene - broj onih koji su naklonjeni Vašingtonu se povećava „verovatno zbog povećanja broja pristalica desničarskih populističkih grupa u nekim zemljama".
Sve u svemu, Amerika ima najbolji rejting u Izraelu - čak 89 odsto anketiranih ima dobro mišljenje o SAD.
U Meksiku, Severnoj Africi i na Bliskom istoku pogledi na SAD su uglavnom negativni. U Turskoj, samo svaki peti anketirani je izneo pozitivno mišljenje o Sjedinjenim Državama.
Tramp u odnosu na druge predsednike
U ovom istraživanju nijedan od pet lidera nije dobio visoke ocene, a najbolje je prošla nemačka kancelarka Angela Merkel.
Američki predsednik dobio je najviše negativnih ocena, mada ništa bolje nisu ocenjeni ni ruski predsednik Vladimir Putin i kineski predsednik Si Điping.
„Tramp je najpopularniji među ljudima na političkoj desnici i poverenje u njega raste na 50 odsto ili više u šest zemalja", navodi se u izveštaju.
Koliko Srbi vole Trampa i druge svetske lidere?
Kada je pre godinu dana, Politika objavila istraživanje urađeno u saradnji sa agencijom Faktor Plus, Tramp je dobio najniže ocene - samo 23 odsto ispitanika je reklo da ima poverenja u njega.
Svetski lider u kojeg građani Srbije imaju najviše poverenja je predsednik Rusije Vladimir Putin sa 57 odsto glasova, zatim Si Đinping sa 36 odsto i nemačka kancelarka Angela Merkle sa 30.
U istraživanju koje je sprovedeno od 17. do 26. decembra učestovalo je 1.250 ispitanika.
U kojim zemljama najviše vole Trampa?
Zbirni podaci ukazuju na to da svet nema poverenja u to da će američki predsednik donositi ispravne odluke.
Popularan je u afričkim zemljama, uprkos njegovim izjavama da su to „zemlje trećeg reda".
Kenija i Nigerija, zemlje u kojima je Tramp popularan, primaju značajnu finansijsku pomoć od Sjedinjenih Država. Izveštaj pokazuje da podsaharske zemlje imaju povoljno mišljenje o SAD.
Predsednik Nigerije Muhamadu Buhari je prvi podsaharski afrički lider pozvan u Belu kuću 2018. godine. Trampova administracija je prodala 12 vojnih aviona Nigeriji.
Veliku podršku Tramp ima i na Filipinima, verovatno zbog reči podrške koje je uputio predsedniku Rodrigu Duterteu.
Tramp je 2017. godine kritikovan jer je izjavio da Duterte „radi neverovatan posao kada su droge u pitanju".
Otkad je postao predsednik 2016. godine, Duterte je podsticao ubijanje onih koji su umešani u trgovinu drugom, za šta neki tvrde da predstavlja kršnje ljudskih prava.
Očekuje se da će se Trampov imidž popraviti i u Izraelu, zbog bliske veze sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.
Trampova administracija je otišla korak dalje u podršci kada je preselila američku ambasadu u Jerusalim.
Kada svet vidi američke predsednike
Većina zemalja gaji nepoverenje prema Trampovoj politici, u odnosu na njegove prethodnike, koje Pju prati od 2002. godine.
Presednik Džordž Buš, republikanac koji je na vlasti bio pre Obame, takođe je imao nisku ocenu poverenja tokom mandata.