පොදු රද මඬුලු රැස්වීමට 'නවී පිල්ලේට ආරාධනා කරන්න'

AI & HRW
Image caption ශ්‍රී ලංකාවේ යුද අපරාධ පිලිබඳ විශ්වසනීය සාක්ෂි තිබෙන බව ජාත්‍යන්තර සංවිධාන පවසති

ශ්‍රී ලංකාවේ සිදු වූ බව පැවසෙන මානව හිමිකම් උල්ලංඝනයන් සම්බන්ධයෙන් නෑසු කන්ව සිටින බවට ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් සංවිධාන පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලයට චෝදනා කරයි.

බරපතල මානව හිමිකම් උල්ලංඝනයන් හේතුවෙන් නොවැම්බරයේ පැවැත්වීමට නියමිත පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලීය නායක සමුළුව ශ්‍රී ලංකාවේ පැවැත්වීමට අවස්ථාව ලබා නොදිය යුතු බවයි, ලන්ඩනය මූලස්ථාන කරගත් ඇම්නස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් සංවිධානය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් පවසන්නේ.

මේ අතර අද නිවුයෝක් නුවර පැවැත්වෙන අමාත්‍ය රැස්වීමට මානව හිමිකම් පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ මහ කොමසාරිස්වරියට ආරාධනා කරන මෙන් හියුමන් රයිට්ස් වොච් සංවිධානය පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලයෙන් ඉල්ලීමක් කරයි.

'ලජ්ජා සහගත නිශ්ශබ්දතාවයක්'

මානව හිමිකම් මණ්ඩලයට නවී පිල්ලේ ඉදිරිපත් කළ වාර්තාවෙන් අනතුරුව ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් වාතාවරණය පිළිබඳව අවධානය පළ කිරීමෙන් වැලකීමට පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලයට හැකියාවක් නොමැති බවයි, ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් සංවිධාන අවධාරණය කරන්නේ.

විශේෂයෙන්ම යුද්ධයේදී සිදු වූ බව පැවසෙන බරපතල මානව හිමිකම් උල්ලංඝනයන් සම්බන්ධයෙන් විශ්වසනීය පරීක්ෂණ පවත්වා වැරදිකරුවන්ට දඬුවම් දීමට ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුව අපොහොසත් වන්නේ නම්, ජාත්‍යන්තර පරීක්ෂණයක් පැවැත්වීමේ වගකීමෙන් බැහැර වීමට ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවට හැකියාවක් නැති බව මහ කොමසාරිස්වරිය සිය වාර්තාවේ සඳහන් කරයි.

එහෙත් ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් වාතාවරණය පිළිබඳව සාකච්ඡා කිරීම හිතා මතාම පැහැර හරිමින් සිටින බවට හියුමන් රයිට්ස් වොච් සංවිධානය පොදු රාජ්‍යය මණ්ඩලයට චෝදනා කරයි.

"ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් වාතාවරණය පිළිබඳව පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලය සිය හිස වැල්ලේ සඟවා ගත යුතු නැති," බවයි, ආසියානු කලාපය භාර සංවිධානයේ අධ්‍යක්ෂ බර්ඩ් ඇඩම්ස් පවසන්නේ.

ආරක්ෂක හමුදා සහ දෙමළ කොටි සංවිධානය විසින් යුද අපරාධ සිදු කොට තිබෙන බවට විශ්වසනීය සාක්ෂි තිබෙන නමුත් ඒ පිළිබඳව "ලජ්ජා සහගත නිශ්ශබ්දතාවයක්" රකින බවයි, ආසියානු ශාන්තිකර කලාපය භාර ඇම්නස්ටි ජාත්‍යන්තරයේ නියෝජ්‍ය අධ්‍යක්ෂිකා පොලී ට්‍රස්කොට් පවසන්නේ.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර