යුරෝපා සංගම් මත්ස්‍ය අපනයන තහනම ඇරඹේ

Image copyright AFP

ශ්‍රී ලංකාවේ මත්ස්‍ය නිෂ්පාදන අපනයන තහනම ජනවාරි 14 වැනි දින සිට ක්‍රියාත්මක වන බව යුරෝපා සංගමය සනාථ කළේය.

යුරෝපා සංගමයේ සියලුම සාමාජික රටවල් ශ්‍රී ලංකාවෙන් අපනයනය කරන මත්ස්‍ය නිෂ්පාදන ප්‍රතික්ෂේප කොට ඇති බව යුරෝපා සංගමයේ පාරිසරික සහ ආහාර සෞඛ්‍ය සම්බන්ධ මාධ්‍ය ප්‍රකාශක එන්රිකෝ බ්‍රිවියෝ බීබීසී සංදේශයට කියා සිටියේය.

2013 වසරේ වාර්තා වලට අනුව පනවා ඇති තහනමට පෙර යුරෝපා සංගමයේ සාමාජික රට වලට ශ්‍රී ලංකාවෙන් අපනයනය කෙරුණු මත්ස්‍ය නිෂ්පාදන වල වටිනාකම යුරෝ මිලියන හැත්තෑ හතරක් වන අතර අපනයනය කළ ප්‍රමාණය මාළු ටොන් දාහත් දහස් හාරසීය ඉක්මවයි.

ජර්මනිය, ප්‍රංශය, ඉතාලිය, නෙදර්ලන්තය සහ එංගලන්තය ප්‍රධාන වශයෙන්ම ශ්‍රී ලංකාවේ මත්ස්‍ය නිෂ්පාදන ආනයනය කළ රටවල්.

යුරෝපා සංගමයට මත්ස්‍ය නිෂ්පාදන අපනයනය කරන රටවල් අතර ශ්‍රී ලංකාවට ප්‍රමුඛ ස්ථානයක් හිමි වන අතර, කෙලවල්ලා සහ බලයා වශයෙන් ශ්‍රී ලාංකිකයන් විසින් හඳුන්වන ටූනා මත්ස්‍ය ගණයට අයත් මත්ස්‍යයින් ප්‍රධාන වශයෙන්ම අපනයනය කරනු ලබන්නේ ශ්‍රී ලංකාව බව මාධ්‍ය ප්‍රකාශක එන්රිකෝ කියා සිටියේය.

තහනම් ලැයිස්තුවට

Image copyright ec.europa.eu
Image caption එන්රිකෝ බ්‍රිවියෝ

මෙවැනි තහනමක් ශ්‍රී ලංකාව මත පැනවීමට හේතු පැහැදිළි කරමින් මාධ්‍ය ප්‍රකාශකයා පැවසුවේ වසර ගණනාවක් තිස්සේ මේ සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකාව සහ යුරෝපා සංගමය අතර සාකච්ඡා පැවැත්වීමෙන් අනතුරුව 2012 වසරේ නොවැම්බර් මාසයේ නීති විරෝධී ලෙස සිදු වන මසුන් ඇල්ලීම සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකාවට අනතුරු ඇඟවීම් කළ බවයි.

ශ්‍රී ලංකාව මසුන් ඇල්ලීමේදී අන්තර්ජාතික නීතියට අනුගත විය යුතු බව අවධාරණය කළ එන්රිකෝ බ්‍රිවියෝ උදාහරණයක් වශයෙන් බෙලීස් රාජ්‍යය මත පනවා තිබූ තහනම ගෙනහැර දැක්වීය.

යුරෝපා සංගමයේ මත්ස්‍ය අපනයන තහනමකට ලක්ව සිටි බෙලීස් රාජ්‍යය පසුගිය ඔක්තෝබර් මාසයේදී තහනම් ලැයිස්තුවෙන් ඉවත් කරනු ලැබුවේ ඔවුන් නීති විරෝධී මසුන් ඇල්ලීම පාලනය කිරීමට අවශ්‍ය නිසි පියවර ගනු ලැබීමෙන් අනතුරුවයි.

බෙලීස් රාජ්‍යය විසින් නීති විරෝධී මසුන් ඇල්ලීම පාලනය කරන ආකාරය, පනවා ඇති නව නීති සහ ක්‍රමවේද සම්බන්ධයෙන් යුරෝපා සංගමය දැනුවත් කිරීම් කළ බව එන්රිකෝ බ්‍රිවියෝ සඳහන් කළේය.

ඒ ආකාරයෙන් නීති විරෝධී මසුන් ඇල්ලීම පාලනයට අවශ්‍ය නීති රීති හඳුන්වා දී පාලනය විධිමත් කිරීමත් ඒ සම්බන්ධයෙන් යුරෝපා සංගමය දැනුවත් කිරීමත් තහනම ඉවත් කිරීමට ඇති පියවර වන බවද ඔහු පැවසීය.

රජය ගෙන ඇති පියවර

Image copyright fisheriesdept.gov.lk
Image caption නිමල් හෙට්ටිආරච්චි

යුරෝපා සංගමය විසින් පනවා ඇති මෙම තහනමට මූලික හේතුව නීති විරෝධී මසුන් ඇල්ලීමෙන් සිදු වන පරිසර හානියට විරුද්ධව පියවර ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාව අපොහොසත් වීමයි.

ශ්‍රී ලංකා ධීවර සහ ජලජ සම්පත් දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යක්ෂ ජෙනරාල් නිමල් හෙට්ටිආරච්චි බීබීසි සංදේශයට අදහස් දක්වමින් කියා සිටියේ අදාළ තහනම ඉවත් කර ගැනීමට අවශ්‍ය සියලු පියවර ගැනීමට මේ වන විට කටයුතු කරමින් සිටින බවයි.

2013 නොවැම්බර් මාසයේදී එවකට පැවති ධීවර සහ ජලජ සම්පත් පනත සංශෝධනය කරමින් නීති විරෝධී මසුන් ඇල්ලීම පාලනයට අවශ්‍ය නීති හඳුන්වා දුන් බව පැවසු අධ්‍යක්ෂ ජෙනරාල් නිමල් හෙට්ටිආරච්චි ශ්‍රී ලංකාවේ විශාල වශයෙන් ධීවර කර්මාන්තයේ යෙදෙන බහු දින යාත්‍රා වලට නිරීක්ෂණ පද්ධති සවි කිරීම මේ අතර ප්‍රධාන බවයි කියා සිටියේ.

ජාත්‍යන්තර මුහුදේ මසුන් ඇල්ලීමේ නිරත වන යාත්‍රා වලට නිරීක්ෂණ පද්ධති සවි කිරීමට යම් කාලයක් ගතවනු ඇති බව පැවසූ ඔහු වැඩි දුරටත් කියා සිටියේ තහනමින් ඉවත් වීමට අවශ්‍ය සියලු පියවර කඩිනමින් ක්‍රියාත්මක කිරීමට කටයුතු කරන බවයි.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර