Paralympics Day 10 - 8 September schedule & coverage

Updates and live coverage throughout the day on BBC Radio 5 live and Sports Extra.

09:30-13:00 5 live Sports Extra

19:00-22:00 5 live Paralympics

Athletics (Olympic Stadium)

10:00-12:26 - morning session

Women's heats: T36 100m, T46 400m, T54 100m

Men's heats: T37 100m, T52 200m, T34 100m, T53/54 4x400m Relay

Men's semi-finals: Men's T11 100m

Women's finals: F57/58 shot, F37/38 javelin, T37 400m

Men's Finals: F12 triple jump, F54/55/56 javelin, T38 200m

19:00-22:04 - evening session

Women's finals: T36 100m, T46 400m, T54 100m, F40 shot, T53 400m

Men's Finals: T37 100m, T52 200m, T34 100m, T11 100m, T53/54 4x400m Relay, F57/58 javelin, F46 high jump, T13 800m, T12 200m, T46 800m, T11 400m, T44 400m

Boccia (Excel Centre)

09:00-18:10

Mixed individual finals - BC1, BC2, BC3 & BC4

Cycling - road (Brands Hatch)

10:30-17:45 - Men's B/Vi individual road race, women's B/Vi individual road race, mixed road race and mixed team relay

Football 5-a-side (Hockey Centre)

09:00-12:00 - 5th/6th and 7th/8th play-offs

13:30-17:00 - Bronze medal match, gold medal match

Sitting Volleyball (Excel Centre)

14:00-18:00 - men's finals

Swimming (Aquatics Centre)

09:30-11:51 - morning session (heats)

17:30-20:32 - evening session (finals)

Men's S3 50m backstroke, SB9 100m breaststroke, SB12 100m breaststroke, SB13 100m breaststroke, S5 100m freestyle, S6 100m freestyle, S4 200m freestyle, SM11 200m individual medley, 34 point 4x100m medley relay

Women's SB9 100m breaststroke, SB12 100m breaststroke, SB13 100m breaststroke, S5 100m freestyle, S6 100m freestyle, SM11 200m individual medley

Table Tennis (Excel Centre)

10:00-15:00 - Women's team class 6-10 finals, Men's team class 4-5 finals

16:30-22:30 - Women's class 4-5 finals, Men's team class 9-10 finals

Wheelchair basketball (Basketball Arena/North Greenwich Arena)

13:00-17:00 - Men's 5th/6th and 7th/8th play-offs

19:00-23:00 - Men's bronze medal match and gold medal match

Wheelchair fencing (Excel Centre)

11:00-18:00 - Men's team foil: Quarter-finals to finals

Wheelchair rugby (Basketball Arena)

09:30-17:45 Semi-finals

19:00-22:45 5th/6th and 7th/8th play-offs

Wheelchair tennis (Eton Manor)

1200 - Men's singles - medal matches

Women's doubles - gold medal match

Mixed quad singles - gold medal match

Top Stories