Rowing: Lightweight Women's Double Sculls

Final

RankCountryAthletesTime
1 NEDPaulis/Head07:04.730
2 CANJennerich/Obee07:05.880
3 CHNHuang/Pan07:06.490
4 NZMackenzie/Edward07:10.610
5 SAMcCann/Grobler07:11.260
6 IRELambe/Lynch07:13.090

Semi-finals

A/B 1

RankCountryAthletesTimeQualified
1 SAMcCann/Grobler07:19.090Qualified for Final A 
2 NZMackenzie/Edward07:19.270Qualified for Final A 
3 CHNHuang/Pan07:20.940Qualified for Final A 
4 ROMLehaci/Beleaga 07:21.380Qualified for Final B 
5 POLDeresz/Mikolajczak07:22.060Qualified for Final B 
6 JPNOishi/Tomita07:46.410Qualified for Final B 

A/B 2

RankCountryAthletesTimeQualified
1 NEDPaulis/Head07:13.930Qualified for Final A 
2 CANJennerich/Obee07:16.350Qualified for Final A 
3 IRELambe/Lynch07:18.240Qualified for Final A 
4 DENThomsen/Rasmussen07:20.290Qualified for Final B 
5 USKarz/Bertko07:22.780Qualified for Final B 
6 GERSturm/Drager07:33.210Qualified for Final B 

Repechage One

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 USKarz and Bertko 07:58.900Q
2 JPNOishi and Tomita08:00.500Q
3 GBTaylor and Copeland08:05.700Semi-final C/D 
4 CHIVila Betancurt and Abraham08:11.970Semi-final C/D 
5 BRZCozzi and Ferreira08:15.530Semi-final C/D 
6 HKLee Y,Y abd Lee K,M08:20.960Semi-final C/D 

Repechage Two

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 ROMLehaci and Beleaga08:00.470Q
2 GERSturm and Drager08:02.280Q
3 ITAMilani and Rodini08:03.030Semi-final C/D 
4 VIETa Thanh and Ho Thi08:19.790Semi-final C/D 
5 CUBHernandez, Y and Hernandez, L08:22.050Semi-final C/D 
6 TUNKrimi and Ettaieb08:33.490Semi-final C/D 

Heat One

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 CHNHuang and Pan07:00.130Q
2 DENThomsen and Rasmussen07:01.840Q
3 USKarz and Bertko07:07.370R
4 ITAMilani and Rodini07:09.120R
5 GBTaylor and Copeland07:10.250R

Heat Two

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 NEDPaulis and Head06:57.280Q
2 NZMackenzie and Edward07:02.010Q
3 ROMLehaci and Beleaga07:07.290R
4 JPNOishi and Tomita07:15.750R
5 VIETa Thanh and Ho Thi07:29.910R

Heat Three

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 SAMccann and Grobler07:07.370Q
2 IRELambe and Lynch07:10.910Q
3 BRZCozzi and Ferreira07:20.790R
4 CUBHernandez,Y and Hernandez,L07:26.430R
5 TUNKrimi and Ettaieb07:43.330R

Heat Four

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 CANJennerich and Obee07:03.510Q
2 POLDeresz and Mikolajczak07:05.020Q
3 GERSturm and Drager07:11.080R
4 CHIVila Betancurt and Abraham07:20.630R
5 HKLee, Y.Y and Lee, K.M07:29.870R

Q= Qualified for next round

R= Qualified for Repechage

Top Stories