Rowing: Lightweight Men's Double Sculls

Final

RankCountryAthleteResult
1 FRAHouin/Azou06:30.700
2 IREO'Donovan G/O'Donovan P06:31.230
3 NORBrun/Strandli06:31.390
4 SAThompson/Smith06:33.290
5 USKonieczny/Campbell Jr06:35.070
6 POLMikolajczewski/Jankowski06:42.000

Semi-finals

A/B 1

RankCountryAthletesTimeQualified
1 FRAHouin/Azou06:34.430Qualified for Final A 
2 USKonieczny/Campbell Jr06:35.190Qualified for Final A 
3 IREO'Donovan/O'Donovan06:35.700Qualified for Final A 
4 GBFletcher/Chambers06:38.760Qualified for Final B 
5 GERMoos/Osborne06:59.280Qualified for Final B 
6 CHNSun/Wang07:01.490Qualified for Final B 

A/B 2

RankCountryAthletesTimeQualified
1 SAThompson/Smith06:38.010Qualified for Final A 
2 NORBrun/Strandli RUN Kristoffer06:38.650Qualified for Final A 
3 POLMiikolajczewski/Jankowski06:40.230Qualified for Final A 
4 ITAMicheletti/Miani06:40.450Qualified for Final B 
5 DENRasmussen/Quist06:45.050Qualified for Final B 
6 AUTSieber/Sieber06:53.620Qualified for Final B 

Repechage One

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 DENRasmussen and Quist07:02.780Q
2 CHNSun and Wang07:03.880Q
3 CUBHernandez Hildalgo and Hernandez07:07.170Semi-final C/D 
4 CHICardenas Morales and Guerrero Diaz07:11.380Semi-final C/D 
5 TURYilmaz and Kandemir07:13.490Semi-final C/D 
6 ANGMatias and Rasamoelina07:29.730Semi-final C/D 

Repechage Two

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 GERMoos and Osborne 07:05.360Q
2 AUTSieber,B and Sieber, P07:06.410Q
3 SWIWiederkehr and Schmid07:07.900Semi-final C/D 
4 JPNNakano and Omoto07:11.200Semi-final C/D 
5 BRZVela Maggi and Giaretton07:13.600Semi-final C/D 
6 HKChiu and Tang07:22.050Semi-final C/D 

Heat One

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 IRLO'Donovan ,G and O'Donovan ,P06:23.720Q
2 ITAMicheletti and Miani06:24.100Q
3 DENRasmussen and Quist06:33.670R
4 GERMoos and Osborne06:40.480R
5 TURYilmaz and Kandemir06:41.670R

Heat Two

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 NORBrun and Strandli06:24.810Q
2 USKonieczny and Campbell Jr06:26.560Q
3 CHICardenas Moarales and Guerro Diaz06:38.950R
4 AUTSieber, B and Sieber, P06:43.370R
5 HKH,C Chiu and C,M Tang06:45.050R

Heat Three

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 FRAHouin and Azou06:24.620Q
2 POLMikolajczewski and Jankowski06:27.700Q
3 JPNNakano and Omoto06:34.270R
4 CUBHernandez Hidalgo and Hernandez06:39.790R
5 ANGMatias and Rasmelina06:58.930R

Heat Four

PositionCountrySurnamesTimeQualified
1 SAThompson and Smith06:23.100Q
2 GBFletcher and Chambers06:25.620Q
3 SWIWiederkehr amd Schmid06:29.950R
4 CHNSun and Wang 06:30.830R
5 BRZVela Maggi and Giaretton06:31.130R

Q= Qualified for next round

R= Qualified for Repechage

Top Stories