Badminton: Women's Singles

Gold Medal Match

NameCountryResultNameCountry
Carolina MarinSPA2-1Sindhu PusarlaIND

Bronze Medal Match

NameCountryResultNameCountry
Nozomi OkuharaJPNbt (w/o)Xuerui LiCHN

Semi-finals

NameCountryResultNameCountry
Carolina MarinSPA2-0Xuerui LiCHN
Nozomi OkuharaJPN0-2V. Sindhu PusarlaIND

Quarter-finals

NameCountryResultNameCountry
Ji Hyun SungKOR0-2Carolina MarinSPA
Porntip BuranaprasertsukTHA0-2Xuerui LiCHN
V. Sindhu PusarlaIND2-0Yihan WangCHN
Akane YamaguchiJPN1-2Nozomi OkuharaJPN

Last 16

NameCountryResultNameCountry
Ji Hyun SungKOR2-0Linda ZetchiriBUL
V. Sindhu PusarlaIND2-0Tzu Ying TaiTPE
Yeon Ju BaeKOR0-2Nozomi OkuharaJPN
Akane YamaguchiJPN2-0Ratchanok IntanonTHA
Maria UlitinaUKR0-2Porntip BuranaprasertsukTHA

Group A

NameCountryResultNameCountry
Line KjaersfeldtDEN2-0Nanna VainioFIN
Carolina MarinSPA2-0Nanna VainioFIN
Carolina MarinSPA2-0Line KjaersfeldtDEN

Group C

NameCountryResultNameCountry
Xiao Yu Liang SIN2-0Delphine LansacFRA
Ji Hyun SungKOR2-0Delphine LansacFRA
Ji Hyun SungKOR2-0Xiao Yu LiangSIN

Group D

NameCountryResultNameCountry
Kirsty GilmourGB2-0Sabrina JaquetSWI
Kirsty GilmourGB1-2Linda ZetchiriBUL
Linda ZetchiriBUL 2-0Sabrina JaquetSWI

Group E

NameCountryResultNameCountry
Xuerui LiCHN2-0Lianne TanBEL
Iris WangUS2-1Telma SantosPOR
Xuerui LiCHN2-0Iris WangUS
Lianne TanBEL2-0Telma SantosPOR
Xuerui LiCHN2-0Telma Santos POR
Iris WangUS2-1Lianne TanBEL

Group G

NameCountryResultNameCountry
Maria Ulitina UKR2-0Vicente LohaynnyBRZ
Saina NehwalIDN0-2Maria UlitinaUKR
Saina NehwalIDN2-0Vicente LohaynnyBRZ

Group H

NameCountryResultNameCountry
Kate Foo KuneMRI2-0Hsuan-Yu Wendy ChenAUS
Porntip BuranaprasertukTHA2-0Kate Foo KuneMRI
Porntip BuranaprasertukTHA2-0Hsuan-Yu Wendy ChenAUS

Group I

NameCountryResultNameCountry
Ozge BayrakTUR2-0Jeanine CicogniniITA
Yeon Ju BaeKOR2-0Jeanine CicogniniITA
Yeon Ju BaeKOR2-0Ozge BayrakTUR

Group J

NameCountryResultNameCountry
Lindaweni FanetriIDN0-2Thi Trang VuVIE
Nozomi OkuharaJPN2-0Thi Trang VuVIE
Nozomi OkuharaJPN2-0Lindaweni FanetriIDN

Group K

NameCountryResultNameCountry
Tee Jing YiMAS2-0Kristina GavnholtCZE
Akane YamaguchiJPN2-1Kristina GavnholtCZE
Akane YamaguchiJPN2-0Tee Jing YiMAS

Group L

NameCountryResultNameCountry
Pui Yin YipHK1-2Kati TolmoffEST
Ratchanok IntanonTHA2-0Kati TolmoffEST
Ratchanok IntanonTHA2-0Pui Yin YipHK

Group M

NameCountryResultNameCountry
V. Sindhu PusarlaIND2-0Laura SarosiHUN
Michelle LiCAN2-0Laura SarosiHUN
V. Sindhu PusarlaIND2-1Michelle LiCAN

Group N

NameCountryResultNameCountry
Tzu Ying TaiTPE2-0Elisabeth BaldaufAUT
Natalia PerminovaRUS2-0Elisabeth BaldaufAUT
Tzu Ying TaiTPE2-0Natalia PerminovaRUS

Group P

NameCountryResultNameCountry
Yihan WangCHN2-0Chloe MageeIRE
Karin SchnaaseGER2-0Chloe MageeIRE
Yihan WangCHN2-0Karin SchnaaseGER

Top Stories