Men's Canoe Single 1000m

Final A

RankCountryNameTime
1GERSebastian Brendel3:56.926
2BRZIsaquias Queiroz Dos Santos3:58.529
3MDASerghei Tarnovschi4:00.852
4RUSLlia Shtokalov4:00.963
5UKRPavlo Altukhov4:01.587
6CZEMartin Fuksa4:03.322
7UZBGerasim Kochnev4:04.205
8ITACarlo Tacchini4:15.368

Final B

RankCountryNameTime
1POLTomasz Kaczor3:59.350
2FRAAdrien Bart4:00.911
3SVKVincent Farkas4:04.013
4CANMark Oldershaw4:06.972
5LATDagnis Iljins4:10.084
6BULAngel Kodinov4:10.102
7AUSMartin Marinov4:15.524
8HUNHenrik VasbanyaiDQ

Semi-finals

Semi-final 1
RankCountryAthleteTimeQualified
1 RUSIlia Shtokalov03:58.259Qualified for Final A
2 UKRPavlo Altukhov03:58.574Qualified for Final A
3 UZBGerasim Kochnev03:59.489Qualified for Final A
4 POLTomasz Kaczor03:59.836Qualified for Final B
5 FRAAdrien Bart04:08.593Qualified for Final B
6 LATDagnis Iljins04:20.181Qualified for Final B
7 AUSMartin Marinov04:24.723Qualified for Final B
8 KAZTimur Khaidarov05:33.919Eliminated
Semi-final 2
1 CZEMartin Fuksa04:01.793Qualified for Final A
2 ITACarlo Tacchini04:02.461Qualified for Final A
3 HUNHenrik Vasbanyai04:03.113Qualified for Final B
4 CANMark Oldershaw04:03.493Qualified for Final B
5 SVKVincent Farkas04:19.084Qualified for Final B
6 BULAngel Kodinov04:30.574Qualified for Final B
7 STPBuly Da Conceicao Triste04:46.396Eliminated
8 MOZMussa Chamaune05:07.281Eliminated

Heats

Heat 1
RankCountryAthleteTimeQualified
1 GERSebastian Brendel03:58.044Qualified for Final A
2 POLTomasz Kaczor03:59.928Qualified for Semifinals
3 HUNHenrik Vasbanyai04:01.953Qualified for Semifinals
4 LATDagnis Iljins04:11.766Qualified for Semifinals
5 SVKVincent Farkas04:12.295Qualified for Semifinals
6 AUSMartin Marinov04:33.166Qualified for Semifinals
7 MOZMussa Chamaune05:00.454Qualified for Semifinals
Heat 2
RankCountryAthleteTimeQualified
1 BRZIsaquias Queiroz Dos Santos03:59.615Qualified for Final A
2 CZEMartin Fuksa04:01.492Qualified for Semifinals
3 RUSIlia Shtokalov04:02.626Qualified for Semifinals
4 ITACarlo Tacchini04:04.697Qualified for Semifinals
5 FRAAdrien Bart04:10.043Qualified for Semifinals
6 STPBuly Da Conceicao Triste04:54.516Qualified for Semifinals
Heat 3
RankCountryNameTimeQualified
1 MDASerghei Tarnovschi04:05.193Qualified for Final A
2 UZBGerasim Kochnev04:08.127Qualified for Semifinals
3 CANMark Oldershaw04:13.600Qualified for Semifinals
4 UKRPavlo Altukhov04:19.361Qualified for Semifinals
5 BULAngel Kodinov04:27.904Qualified for Semifinals
6 KAZTimur Khaidarov05:30.030Qualified for Semifinals

Top Stories