Canoeing: Kayak Single (K1) 1000m Men

Final A

RankCountryNameTime
1SPAMarcus Walz3:31.447
2CZEJosef Dostal3:32.145
3RUSRoman Anoshkin3:33.363
4AUSMurray Stewart3:33.741
5PORFernando Pimenta3:35.349
6DENRene Holten3:36.840
7GERMax Hoff3:37.581
8SVKPeter Gelle3:40.691

Final B

RankCountryNameTime
1CANAdam Van Koeverden3:31.872
2HUNBalint Kopasz3:32.392
3BELArtuur Peters3:33.521
4UZBAleksey Mochalov3:34.807
5FRACyrille Carre3:36.606
6POLRafal Rosolski3:39.021
7SERDejan Pajic3:40.502
8TUNAli Mohamed Mrabet3:45.122

Semi-finals

Semi-final 1
RankCountryNameTimeQualified
1 AUSMurray Stewart3:32.602Qualified for Final A
2 PORFernando Pimenta3:33.420Qualified for Final A
3 ESPMarcus Walz3:33.781Qualified for Final A
4 DENRene Holten3:34.344Qualified for Final A
5 HUNBalint Kopasz3:34.772Qualified for Final B
6 CANAdam Van Koeverden3:36.230Qualified for Final B
7 BELArtuur Peters3:37.586Qualified for Final B
8 SRBDejan Pajic3:48.158Qualified for Final B
Semi-final 2
1 RUSRoman Anoshkin03:34.833Qualified for Final A
2 GERMax Hoff03:36.136Qualified for Final A
3 SVKPeter Gelle03:36.193Qualified for Final A
4 CZEJosef Dostal03:36.384Qualified for Final A
5 UZBAleksey Mochalov03:36.968Qualified for Final B
6 FRACyrille Carre03:38.115Qualified for Final B
7 POLRafal Rosolski03:38.379Qualified for Final B
8 TUNMohamed Ali Mrabet03:43.145Qualified for Final B

Heats

Heat 1
RankCountryAthleteTimeQualified
1 DENRene Holten03:35.722Qualified for Semifinals
2 SVKPeter Gelle03:36.342Qualified for Semifinals
3 CANAdam Van Koeverden03:37.212Qualified for Semifinals
4 POLRafal Rosolski03:37.700Qualified for Semifinals
5 HUNBalint Kopasz03:38.011Qualified for Semifinals
6 BULMiroslav Kirchev03:39.363Eliminated
7 SUIFabio Wyss03:41.985Eliminated
Heat 2
1 CZEJosef Dostal03:35.342Qualified for Semifinals
2 AUSMurray Stewart03:36.210Qualified for Semifinals
3 FRACyrille Carre03:36.322Qualified for Semifinals
4 SRBDejan Pajic03:36.884Qualified for Semifinals
5 RUSRoman Anoshkin03:37.296Qualified for Semifinals
6 ITAAlberto Ricchetti03:37.610Eliminated
7 KAZIlya Golendov03:37.953Eliminated
Heat 3
1 PORFernando Pimenta03:33.140Qualified for Semifinals
2 GERMax Hoff03:33.585Qualified for Semifinals
3 SPAMarcus Walz03:33.786Qualified for Semifinals
4 UZBAleksey Mochalov03:34.469Qualified for Semifinals
5 BELArtuur Peters03:34.781Qualified for Semifinals
6 TUNMohamed Ali Mrabet03:35.084Qualified for Semifinals
7 NZMarty Mcdowell03:39.588Eliminated

Top Stories