Swalec Leagues results

WRU Swalec Leagues

22 SEPTEMBER 2012

Also see details from the Principality Welsh Premiership

CHAMPIONSHIP

Bargoed 43-12 Bridgend Athletic

Beddau 22-25 Cardiff Met

Blackwood 32-35 Narberth

Bonymaen 16- 13 Glamorgan Wanderers

Ebbw Vale 55-8 Pontypool

Newbridge 18-13 Tata Steel

Whitland 18- 32 Llanharan

DIVISION ONE EAST

Gilfach Goch 20-23 Rumney

Merthyr 12-33 Ynysybwl

Mountain Ash 14-20 Rhydyfelin

Penallta 31-22 Heol y Cyw

RGC 1404 P-P Tredegar

Ystrad Rhondda 31-3 Treorchy

DIVISION ONE WEST

Aberavon Quins 19-29 Kidwelly

Carmarthen Athletic 24-12 Ammanford

Llangennech 19-24 Cwmllynfell

Loughor 21-24 Glynneath

Skewen 16-33 Kenfig Hill

Waunarlwydd 21-27 Tondu

DIVISION ONE NORTH

Bala 15- 10 Ruthin

Bro Ffestiniog 23- 27 Caernarfon

Dolgellau 14- 24 Mold

Llangefni 26-25 Bethesda

Nant Conwy 20 - 18 Pwllheli

DIVISION TWO EAST

Abercynon 20-49 Llantrisant

Garndiffaith 22-34 Bedlinog

Llantwit Fadre 57 - 5 Rhymney

Nelson 47 - 8 Tylorstown

Pill Harriers 28 - 14 Fleur De Lys

Rhiwbina 27 - 26 Senghenydd

DIVISION TWO NORTH

COBRA 38- 8 Shotton Steel

Denbigh 15-13 Llandudno

Llangollen 18 - 48 Abergele

Llanidloes 30 - 7 Colwyn Bay

Machynlleth 39 - 0 Rhyl

DIVISION TWO WEST

Dunvant 20-5 Seven Sisters

Felinfoel 24-19 Maesteg Quins

Haverfordwest 22-44 Maesteg

Penclawdd 12-22 Crymych

Taibach 6-7 Builth Wells

DIVISION THREE EAST

Abercarn 6 - 7 Talywain

Abergavenny 41 - 10 Brynmawr

Abertillery BG 53 - 17 Caerphilly

Croesyceiliog 6 - 41 Risca

Pontypool United 31 - 24 Newport HSOB

Tredegar Ironsides 24 - 21 Gwernyfed.

DIVISION THREE SOUTH EAST

Cardiff Quins 28 - 32 Pontyclun

Fairwater 27 - 16 Penarth

Nantymoel 25 - 27 Tonyrefail

Pentyrch 24 - 17 Brecon

Porth Harlequins 18 - 15 Dowlais

St Peters 16 - 19 Aberdare

DIVISION THREE SOUTH WEST

Bryncoch 44 - 22 Morriston

Maesteg Celtic 17 - 9 Resolven

Pencoed 44-5 Aberavon Green Stars

Trebanos 36 - 7 Neath Athletic

Vardre 0 - 13 Mumbles

Ystalyfera 27 - 9 Brynamman

DIVISION THREE WEST

Amman United 39-20 Newcastle Emlyn

Gorseinon 36-13 Cardigan

Llandeilo 20-8 Lampeter

Llanelli Wanderers 33-24 Pontyberem

Pontarddulais 32 - 29 Milford Haven

Tumble 24- 46 Tenby Utd

DIVISION THREE NORTH

Flint 18- 15 Welshpool

Menai Bridge 14- 14 Rhosllanerchrugog

Newtown 69 - 7 Harlech

Porthmadog 47 - 12 Holyhead

Wrexham 25-8 Benllech

DIVISION FOUR EAST

Chepstow58 - 28 Machen

Cilfynydd 25 - 13 Ynysddu

Cwmbran 14 - 45 Caldicot

Monmouth 43 - 17 Hafodyrynys

New Tredegar 55 - 14 Blaina

Oakdale 15 - 5 Blaenavon

DIVISION FOUR SOUTH EAST

Abercwmboi 24 - 7 Pontycymmer

Cowbridge 10 - 16 Llandaff

Llandaff North 17 - 30 Llantwit Major

Old Illtydians 27 - 12 Taffs Well

Penygraig 0 - 43 CRC Caerdydd

Wattstown 6 - 6 Barry

DIVISION FOUR SOUTH WEST

Bridgend Sports 7 - 20 Nantyffyllon

Briton Ferry 27 - 10 Pyle

Cefn Cribbwr 12 - 53 Bryncethin

Cwmavon 32 - 24 Abercrave

Glyncorrwg P-P Birchgrove

Pontardawe 0-30 Penlan

DIVISION FOUR WEST

Aberaeron 17 - 18 Betws

Burry Port 18 - 55 Hendy

Fishguard 13 - 0 Nantgaredig

Laugharne 41 - 33 Furnace United

Llanybydder P-P Trimsaran

Neyland 12 - 38 Tycroes

DIVISION FIVE EAST

Beaufort 20- 16 Rogerstone

Bettws 44 - 29 Llanhilleth

Crumlin 23 - 27 Caerleon

Nantyglo 63 - 9 Trinant

RTB Ebbw Vale 24 - 24 Newport Saracens

Usk 12 - 37 Brynithel

DIVISION FIVE SOUTH EAST

Abertysswg 47 - 13 St Albans

Cefn Coed 10 - 11 Blackwood Stars

Canton 7 - 26 St Josephs (Cardiff)

Deri 19 - 15 Markham

Old Penarthians 21 - 14 Pontllanfraith

Ynysowen 11 - 7 Caerau Ely

DIVISION FIVE SOUTH CENTRAL

Hirwaun 9- 38 Dinas Powys

Ferndale 6 - 50 Treherbert

Pontrhydyfen 14 - 24 Glyncoch

Porthcawl 40-15 Tonna

Rhigos 46 - 0 Blaengarw

DIVISION FIVE SOUTH WEST

Crynant 27 - 12 Banwen

Cwmgors 36 - 0 Ystradgynlais

Cwmgwrach 39 - 3 Llangadog

Cwmtwrch 49 - 3 Alltwen

Glais 22 - 37 Baglan

Penybanc 69 - 0 Llandybie

DIVISION FIVE WEST

Bynea 18- 23 Penygroes

Llangwm 34 - 16 Pontyates

Pembroke Dock Quins 23 - 14 Cefneithin

St Clears 17 - 31 Pembroke

St Davids 12 - 38 New Dock Stars

Swansea Uplands 14 - 41 Gowerton

DIVISION SIX EAST

Blaina Utd 92-0 Cwmcarn

Forgeside 29 - 0 Girling

Hollybush 24 - 25 Trefil

Malpas 21 - 57 New Panteg

DIVISION SIX SOUTH EAST

Cardiff Saracens 48 - 10 Whiteheads

Hartridge 49 - 6 CIACS

Sully Sports 46 - 6 STAR

DIVISION SIX SOUTH CENTRAL

Aberbargoed 35 - 24 Tongwynlais

Cambrian Welfare 32 - 16 Treharris

Cefn Fforest 44 - 9 Crickhowell

Wick P-P Llandrindod Wells

DIVISION SIX WEST

Blaenau 12- 7 Mynydd y Garreg

Fall Bay 10-27 Tonmawr

Llansawel 5-20 Tregaron

Pantyffynnon 43-20 South Gower

DIVISION SEVEN

Abersychan 74 - 15 Cathays

Old Tylerians 15 - 53 Rhayader

Sea View 7 - 19 Aberbeeg

Whitchurch 14-5 Newbridge Utd.

Top Stories