Swalec League, Cup, Plate & Bowl results

23 MARCH 2013

Also see details from the Principality Welsh Premiership

Swalec Championship

View full Swalec Championship details

Division 1 East

View full Division 1 East details

Division 1 North

View full Division 1 North details

Division 1 West

WRU Swalec Leagues

View full Division 1 West details

Cup Quarter Final

Blackwood P-P Carmarthen Quins

Ebbw Vale P-P Pontypridd

Neath 39-27 Bargoed

Swansea 16-23 Aberavon

Plate Quarter Final

Heol y Cyw 11-3 Pill Harriers

Kidwelly 13-22 Cwmllynfell

Llantrisant 13-18 Rhydyfelin

Ystrad Rhondda 28-5 Felinfoel

Bowl Quarter Final

Blaenavon P-P Penlan

Cilfynydd P-P Cambrian Welfare

Fishguard 19-16 Pontycymmer

Wattstown 18-16 Nantyglo

League 2 East

Bedlinog P-P Rhiwbina

Nelson P-P Llantwit Fardre

Rhymney P-P Llanishen

Tylorstown 14-22 Garndiffaith

League 2 West

Aberystwyth 18-24 Seven Sisters

Builth Wells P-P Maesteg

Dunvant 13-16 Crymych

Haverfordwest 10-13 Taibach

Penclawdd 11-10 Maesteg Quins

League 2 North

Abergele P-P Llandudno

Colwyn Bay P-P COBRA

Llangollen P-P Machynlleth

Llanidloes P-P Denbigh

Shotton Steel P-P Rhyl

League 3 East

Abercarn P-P Newport HSOB

Abergavenny P-P Gwernyfed

Abertillery B G P-P Risca

Brynmawr P-P Talywain

Pontypool United P-P Caerphilly

League 3 West

Amman United 19-18 Lampeter

Llandeilo 16-6 Cardigan

Llanelli Wanderers 21-23 Newcastle Emlyn

Pontarddulais 10-11 Gorseinon

Tenby Utd 22-19 Pontyberem

Tumble 44-3 Milford Haven

League 3 North

Bangor 18-38 Menai Bridge

Newtown P-P Benllech

Porthmadog P-P Harlech

Welshpool P-P Holyhead

Wrexham P-P Rhosllanerchrugog

League 3 South East

Cardiff Quins P-P Aberdare

Fairwater P-P Brecon

Nantymoel 15-24 Dowlais

Porth Harlequins 8-5 Pentyrch

St Peters P-P Penarth

Tonyrefail P-P Pontyclun

League 3 South West

Bryncoch 15-31 Resolven

Maesteg Celtic 50-18 Vardre

Morriston 10-0 Neath Athletic

Pencoed P-P Mumbles

Trebanos 26-5 Brynamman

Ystalyfera 20-13 Aberavon Green Stars

League 4 East

Chepstow P-P Ynysddu

Cwmbran P-P Blaina

Machen P-P Hafodyrynys

Monmouth P-P Caldicot

League 4 West

Aberaeron 6-23 Tycroes

Betws P-P Nantgaredig

Burry Port 16-14 Trimsaran

Llanybydder 38-3 Furnace United

Neyland 40-13 Laugharne

League 4 South East

Abercwmboi 18-13 Llandaff

Llandaff North P-P CRC Caerdydd

Llantwit Major 17-3 Taffs Well

Old Illtydians P-P Barry

Penygraig 10-12 Cowbridge

League 4 South West

Birchgrove 10-43 Bryncethin

Bridgend Sports P-P Abercrave

Cefn Cribbwr 14-45 Nantyffyllon

Cwmavon 26-19 Pyle

Pontardawe P-P Briton Ferry

League 5 East

Beaufort P-P Brynithel

Crumlin P-P Bettws

RTB Ebbw Vale P-P Llanhilleth

Trinant P-P Rogerstone

Usk P-P Newport Saracens

League 5 West

Bynea 13-10 New Dock Stars

Llangwm 0-34 Gowerton

Penygroes 7-20 Pontyates

St Clears P-P Cefneithin

St Davids 31-34 Pembroke Dock Quins

Swansea Uplands P-P Pembroke

League 5 South Central

Dinas Powys 114-0 Blaengarw

Ferndale P-P Hirwaun

Porthcawl P-P Glyncoch

Rhigos P-P Ogmore Vale

Tonna 10-20 Treherbert

League 5 South East

Abertysswg P-P Pontllanfraith

Canton 58-12 Markham

Cefn Coed P-P Old Penarthians

Deri 8-17 Blackwood Stars

St Josephs (Cardiff) P-P Caerau Ely

Ynysowen P-P St Albans

League 5 South West

Baglan P-P Llandybie

Crynant 5-33 Alltwen

Cwmgors 95-0 Banwen

Cwmgwrach 6-11 Cwmtwrch

Glais 32-16 Llangadog

Penybanc 48-0 Ystradgynlais

League 6 East

Hollybush P-P Blaina Utd

New Panteg P-P Girling

League 6 West

Blaenau 34-7 Fall Bay

Llansawel 9-29 Tonmawr

Tregaron 18-5 Mynydd y Garreg

League 6 South Central

Tref y Clawdd P-P Cefn Fforest

Treharris P-P Llandrindod Wells

Wick P-P Aberbargoed

League 6 South East

Cardiff Saracens 29-13 CIACS

Llanrumney 46-3 St Julians HSOB

Sully Sports 23-3 Hartridge

Whiteheads P-P STAR

Division 7

Aberbeeg P-P West Mon

Newbridge Utd P-P Rhayader

Sea View P-P Cathays

Whitchurch P-P Old Tylerians

Top Stories