World Cup schedule

Pool A

Fri 18 Sep - England v Oceania 1 (Twickenham)

Sun 20 Sep - Wales v Play-off winner (Cardiff)

Wed 23 Sep - Australia v Oceania 1 (Cardiff)

Sat 26 Sep - England v Australia (Twickenham)

Sun 27 Sep - Australia v Play-off winner (Villa Park)

Thu 1 Oct - Wales v Oceania 1 (Cardiff)

Sat 3 Oct - England v Australia (Twickenham)

Tue 6 Oct - Play-off winner v Oceania 1 (Milton Keynes)

Sat 10 Oct - Australia v Wales (Twickenham)

Sat 10 Oct - England v Play-off winner (Manchester)

Pool B

Sat 19 Sep - South Africa v Asia 1 (Brighton)

Sun 20 Sep - Samia v Americas 2 (Brighton)

Wed 23 Sep - Scotland v Asia 1 (Gloucester)

Sat 26 Sep - South Africa v Samoa (Villa Park)

Sun 27 Sep - Scotland v Americas 2 (Leeds)

Sat 3 Oct - Samoa v Asia 1 (Milton Keynes)

Sat 3 Oct - South Africa v Scotland (Newcastle)

Wed 7 Oct - South Africa v Americas 2 (Olympic Stadium)

Sat 10 Oct - Samoa v Scotland (Newcastle)

Sun 11 Oct - Americas 2 v Asia 1 (Gloucester)

Pool C

Sat 19 Sep - Tonga v Europe 1 (Gloucester)

Sun 20 Sep - New Zealand v Argentina (Wembley)

Thu 24 Sep - New Zealand v Africa 1 (Olympic Stadium)

Fri 25 Sep - Argentina v Europe 1 (Gloucester)

Tue 29 Sep - Tonga v Africa 1 (Exeter)

Fri 2 Oct - New Zealand v Europe 1 (Cardiff)

Sun 4 Oct - Argentina v Tonga (Leicester)

Wed 7 Oct - Africa 1 v Europe 1 (Exeter)

Fri 9 Oct - New Zealand v Tonga (Newcastle)

Sun 11 Oct - Argentina v Africa 1 (Leicester)

Pool D

Sat 19 Sep - Ireland v Americas 1 (Cardiff)

Sat 19 Sep - France v Italy (Twickenham)

Wed 23 Sep - France v Europe 2 (Olympic Stadium)

Sat 26 Sep - Italy v Americas 1 (Leeds)

Sun 27 Sep - Ireland v Europe 2 (Wembley Stadium)

Thu 1 Oct - France v Americas 1 (Milton Keynes)

Sun 4 Oct - Ireland v Italy (Olympic Stadium)

Tue 6 Oct - Americas 1 Europe 2 (Leicester)

Sun 11 Oct - Italy v Europe 2 (Exeter)

Sun 11 Oct - France v Ireland (Cardiff)

Quarter-finals

Sat 17 Oct - Winner C v Second D (Cardiff)

Sat 17 Oct - Winner B v Second A (Twickenham)

Sun 18 Oct - Winner D v Second C (Cardiff)

Sun 18 Oct - Winner A v Second B (Twickenham)

Semi-finals

Sat 24 Oct - Winner C/Second D v Winner B/Second A (Twickenham)

Sun 25 Oct - Winner D /Second C v Winner A/Second B (Twickenham)

Fri 30 Oct - Bronze medal match (Olympic Stadium)

Sat 31 Oct - Final (Twickenham)

Top Stories