Swalec League results

WRU Swalec Leagues

7 September 2013

Also see details from the Principality Welsh Premiership

British and Irish Cup Welsh Qualifier Rounds - Round 2

Aberavon 35-26 Bridgend

Bedwas 13-45 Cross Keys

Llandovery 20-26 Llanelli

Pontypridd 22-19 Cardiff

Swalec Championship

Bargoed 21-0 Newbridge

Beddau 21-41 Pontypridd

Bonymaen 11-37 Narberth

Bridgend Athletic 32-30 Blackwood

Llanharan 15-34 Cardiff Met

RGC 1404 16-31 Ebbw Vale

Tata Steel 22-6 Tondu

Swalec League 1 East

Gilfach Goch 30-28 Treorchy

Glamorgan Wanderers 20-20 Ystrad Rhondda

Merthyr 24-20 Heol Y Cwy

Nelson 18-33 Penallta

Rhydyfelin 20-24 Ynysybwl

Rumney 24-16 Bedlinog

Swalec League 1 West

Ammanford 31-30 Kidwelly

Carmarthen Athletic 20-8 Crymych

Glynneath 29-3 Builth Wells

Kenfig Hill 29-23 Llangennech

Loughor 34-6 Whitland

Waunarlywdd 52-15 Cwmllynfell

Swalec League 1 North

Bala 14-12 Pwllheli

Bro Ffestiniog 10-17 Bethesda

COBRA 27-24 Caernarfon

Denbigh 16-11 Dolgellau

Nant Conwy 3-6 Ruthin

Swalec League 2 East

Dowlais 29-5 Abercynon

Garndiffaith 15-45 Llanishen

Llantwit Fardre 38-11 Fleur De Lys

Rhiwbina 16-25 Llantrisant

Senghenydd 10-13 Abertillery B G

Tredegar 21-47 Mountain Ash

Swalec League 2 West

Aberystwyth 12-19 Mumbles

Felinfoel 28-30 Amman United

Maesteg Quins 51-3 Aberavon Quins

Seven Sisters 16-23 Newcastle Emlyn

Skewen 61-14 Maesteg

Trebanos 18-11 Dunvant

Swalec League 2 North

Colwyn Bay 25-11 Shotton Steel

Llangefni 31-27 Mold

Newtown 13-43 Machynlleth

Rhyl 17-63 Llandudno

Wrexham 14-17 Abergele

Swalec League 3 East

Abergavenny 24-10 Talywain

Blaenavon 16-13 Newport HSOB

Croesyceiliog 7-10 Cilfynydd

Pill Harriers 33-8 Rhymney

Pontypool United 36-23 Caerphilly

Risca 64-17 Brynmawr

Swalec League 3 West

Haverfordwest 12-28 Penclawdd

Llandeilo 24-24 Tumble

Llanelli 13-22 WanderersTycroes

Llanybydder 19-32 Gorseinon

Pontarddulais 22-14 Cardigan

Pontyberem 19-35 Tenby Utd

Swalec League 3 North

Bangor 24-14 Llangollen

Bangor University P-P Harlech

Benllech 28-8 Porthmadog

Llanidloes 181-0 Holyhead

Rhosllanerchrugog 27-22 Flint

Welshpool 7-25 Menai Bridge

Swalec League 3 South East

Aberdare 20-21 Wattstown

Cardiff Quins 48-22 Porth Harlequins

Fairwater 30-28 Penarth

Gwernyfed 33-24 St Peters

Pentyrch 29-18 Brecon

Tylorstown 8-43 Pontyclun

Swalec League 3 South West

Brynamman 15-13 Neath Athletic

Maesteg Celtic 34-8 Glyncorrwg

Penlan 19-10 Morriston

Pontycymmer 10-30 Ystalyfera

Resolven 41-17 Bryncoch

Taibach 28-24 Pencoed

Swalec League 4 East

Abercarn 11-51 Ynysddu

Caldicot 23-17 Abertysswg

Monmouth 14-6 Hafodyrynys

Nantyglo 31-20 Chepstow

New Tredegar 10-22 Oakdale

Old Illtydians 22-23 Cwmbran

Swalec League 4 West

Gowerton 60-3 Aberaeron

Hendy 18-11 Laugharne

Lampeter 78-71 Milford Haven

Nantgaredig 15-22 Swansea Uplands

Penybanc 81-8 Furnace United

Trimsaran 24-10 Fishguard

Swalec League 4 South East

Abercwmboi 22-31 St Josephs (Cardiff)

Barry 25-29 CRC Caerdydd

Bryncethin A-A Llandaff

Cowbridge 24-18 Llandaff North

Glyncoch 29-16 Llantwit Major

Tonyrefail 33-19 Nantymoel

Swalec League 4 South West

Cefn Cribbwr 26-29 Briton Ferry

Cwmavon 27-0 Betws

Cwmtwrch 3-43 Bridgend Sports

Pontardawe 5-72 Cwmgors

Pyle 17-20 Nantyffyllon

Vardre 9-20 Aberavon Green Stars

Swalec League 5 East

Blackwood Stars 30-3 Beaufort

Blaina 5-46 Usk

Brynithel 7-15 Llanhilleth

Crumlin 44-14 Pontllanfraith

RTB Ebbw Vale 17-12 Caerleon

Trefil 17-5 Deri

Swalec League 5 West

Bynea 45-3 Llangwm

Llangadog 10-34 Cefneithin

Neyland 5-65 New Dock Stars

Pantyffynnon 39-17 St Clears

Pembroke Dock Quins 3-36 Pembroke

Penygroes A-A Pontyates

Swalec League 5 South Central

Ferndale 0-56 Ynysowen

Ogmore Vale 3-18 Treherbert

Penygraig 0-12 Dinas Powys

Porthcawl 0-55 Cambrian Welfare

Rhigos 15-14 Hirwaun

Treharris 18-15 Cefn Coed

Swalec League 5 South East

Caerau Ely 19-5 Sully Sports

Cardiff Saracens P-P Newport Saracens

Machen 30-15 Taffs Well

New Panteg 17-15 Bettws

Old Penarthians 13-24 Rogerstone

St Albans 12-16 Canton

Swalec League 5 South West

Alltwen 20-22 Pontrhydyfen

Birchgrove P-P Abercrave

Cwmgwrach 20-25 Tonna

Glais 29-15 Ystradgynlais

Tonmawr 35-20 Crynant

Swalec League 6 East

Aberbeeg 32-5 Old Tylerians

Markham 17-20 Crickhowell

Rhayader 3-69 Tredegar Ironsides

Tref y Clawdd 6-32 Llandrindod Wells

Trinant 23-19 Hollybush

Swalec League 6 West

Burry Port 17-24 Llandybie

Fall Bay 14-14 South Gower

Mynydd y Garreg 11-0 Blaenau

St Davids 0-54 Tregaron

Swalec League 6 South Central

Blaengarw 31-14 Sea View

Cefn Fforest 87-0 Wick

Llanrumney 31-3 Cathays

Tongwynlais 17-32 CIACS

Whitchurch 5-43 Aberbargoed

Swalec League 6 South East

Forgeside 12-11 Abersychan

Girling 53-0 Newbridge Utd

Malpas 0-82 Hartridge

St Julians HSOB 12-15 Whiteheads

West Mon 28-8 Cwmcarn

Top Stories