Swalec League, Plate & Bowl results

14 DECEMBER 2013

Also see details from the Principality Welsh Premiership

Swalec Championship

View full Swalec Championship details

Division 1 East

View full Division 1 East details

Division 1 North

View full Division 1 North details

Division 1 West

View full Division 1 West details

SWALEC PLATE Round 2

Abergavenny 29 - 21 Pill Harriers

Amman United w/o v Penclawdd

Brecon 14 - 39 Merthyr

Builth Wells 31 - 17 Treorchy

Caernarfon 24 - 14 Ruthin

Cilfynydd 0 - 55 Maesteg Quins

Cwmllynfell 16 - 12 Ammanford

Denbigh 31 - 19 Bro Ffestiniog

Felinfoel w/o v Cardigan

Fleur De Lys 16 - 25 Senghenydd

Garndiffaith 90 - 0 Tredegar

Gwernyfed 10 - 15 Glamorgan Wanderers

Heol y Cyw 50 - 21 Maesteg Celtic

Kidwelly 16 - 7 Aberystwyth

Llantrisant 74 -10 Wattstown

Llantwit Fardre 24 - 5 Pontyclun

Loughor 22 - 5 Dunvant

Morriston 5 - 16 Taibach

Mumbles 6 - 40 Waunarlwydd

Nant Conwy 12 - 5 Bethesda

Nelson18 - 11 Cardiff Quins

Newcastle Emlyn 17 - 0 Haverfordwest

Penlan 12 - 25 Trebanos

Pontypool United 9 - 20 Talywain

Rhiwbina 25 - 0 Bedlinog

Risca 27 - 24 Newport HSOB

Rumney 29- 17 Rhydyfelin

Seven Sisters 7 - 16 Glynneath

Tenby Utd 6 - 9 Whitland

Tumble 13 - 51 Llangennech

Ystalyfera 8 - 15 Kenfig Hill

Ystrad Rhondda 31 - 17 Mountain Ash

SWALEC BOWL Round 3

Abercrave 8 - 7 Glais

Beaufort w/o Usk

Bettws 17- 17 Tredegar Ironsides (Ironsides win on try count)

Bridgend Sports 22 - 6 Vardre

Caerleon 57 - 14 St Julians HSOB

Cardiff University 28 - 34 Nantymoel

Colwyn Bay 0 - 17 Llandudno

Cowbridge 29 - 17 Cwmavon

CRC Caerdydd w/o v Machen

Cwmbran 3 - 18 Abertysswg

Cwmgors 19 - 5 South Gower

Dinas Powys 7 - 24 Llantwit Major

Glyncoch 102 - 7 Canton

Hartridge 25 - 7 Blackwood Stars

Lampeter Town34 - 3 Llandybie

Llandaff 38 - 6 Llandaff North

Llangefni 7 - 10 Mold

Milford Haven 10 - 24 Laugharne

Nantyffyllon P - P Porthcawl

Nantyglo 29 - 0 Cefn Fforest

Oakdale 24 - 12 Crumlin

Old Illtydians 38 - 17 Cardiff Medicals

Pyle 44- 0 Cefn Cribbwr

Shotton Steel 64 - 7 Welshpool

St Clears 6 -3 Nantgaredig

Tregaron 11 - 10 Fishguard

Treharris 21 - 22 Taffs Well

Treherbert 57 - 0 Rhigos

Trimsaran 3 - 37 Burry Port

Wrexham 12 - 19 Menai Bridge

Ynysddu 52 - 0 Caldicot

Ystradgynlais 24 - 13 Hendy

LEAGUE 3 NORTH

Llangollen P -P Rhosllanerchrugog (Couldn't field a side)

Harlech 39 - 0 Holyhead (Abandoned after 62mins due to the weather)

LEAGUE 3 EAST

Brynmawr 46 - 5 Rhymney

LEAGUE 3 WEST

Llanybydder P -P Tycroes

LEAGUE 4 SOUTH WEST

Abercwmboi P- P Tonyrefail

LEAGUE 5 EAST

RTB Ebbw Vale 71 - 0 Pontllanfraith

LEAGUE 5 WEST

Pembroke P - P Penygroes

LEAGUE 5 SOUTH WEST

Baglan 3 - 38 Birchgrove

Crynant 7 - 17 Tonna

Cwmgwrach P - P Tonmawr (Waterlogged pitch)

LEAGUE 6 EAST

Old Tylerians 0 - 7 Rhayader

LEAGUE 6 SOUTH EAST

Whiteheads 63 - 22 West Mon

Top Stories