Swalec League, Cup, Bowl & Plate results

18 JANUARY 2014

Also see details from the Principality Welsh Premiership

Swalec Championship

View full Swalec Championship details

Division 1 East

View full Division 1 East details

Division 1 North

View full Division 1 North details

Division 1 West

View full Division 1 West details

SWALEC BOWL

Round 4

Llandudno 55-6 Menai Bridge

League 2 East

DowlaisP-P Llantrisant *WATERLOGGED GROUND

Garndiffaith P-P Fleur De Lys *WATERLOGGED GROUND

Llantwit Fardre P-P Abertillery B G *WATERLOGGED GROUND

Rhiwbina P-P Llanishen *WATERLOGGED GROUND

Senghenydd P-P Mountain Ash *WATERLOGGED GROUND

Tredegar 3-39 Abercynon

League 2 West

Aberystwyth P-P Maesteg*WATERLOGGED GROUND

Felinfoel27-14 Mumbles

Maesteg Quins P-P Newcastle Emlyn

Seven Sisters 22-19 Amman United

Skewen P-P Dunvant *WATERLOGGED GROUND

Trebanos P-P Aberavon Quins *WATERLOGGED GROUND

League 2 North

Llangefni P-P Abergele *WATERLOGGED GROUND

Machynlleth P-P Mold *WATERLOGGED GROUND

Newtown 21-24 Rhyl

Wrexham 19-33 Shotton Steel

League 3 East

Abergavenny 5-13 Caerphilly

Blaenavon P-P Cilfynydd *WATERLOGGED GROUND

Croesyceiliog P-PTalywain*WATERLOGGED GROUND

Pill Harriers P-P Newport HSOB *WATERLOGGED GROUND

Pontypool United P-P Brynmawr *WATERLOGGED GROUND

Risca 38-6 Rhymney

League 3 West

Haverfordwest P-P Gorseinon *WATERLOGGED GROUND

Llandeilo P-P Cardigan *WATERLOGGED GROUND

Llanelli Wands P-P Penclawdd

Llanybydder 6-6 Tenby Utd

Pontarddulais P-P Tycroes *WATERLOGGED GROUND

Pontyberem P-P Tumble

League 3 North

Flint 35-15 Rhosllanerchrugog

Harlech P-P Bangor University *WATERLOGGED GROUND

Holyhead P-P Llanidloes *WATERLOGGED GROUND

Llangollen 24-12 Bangor

Porthmadog 0-17Benllech

League 3 South East

Aberdare P-P Pontyclun *WATERLOGGED GROUND

Cardiff Quins P-PWattstown *WATERLOGGED GROUND

Fairwater 0-7 Porth Harlequins

Gwernyfed P-P Brecon *WATERLOGGED GROUND

PentyrchP-P Penarth *WATERLOGGED GROUND

Tylorstown 13-23St Peters

League 3 South West

Brynamman P-P Glyncorrwg *WATERLOGGED GROUND

Maesteg Celtic P-P Pencoed *WATERLOGGED GROUND

Penlan 26-12 Bryncoch

Pontycymmer P-PMorriston *WATERLOGGED GROUND

Resolven P-P Neath Athletic *WATERLOGGED GROUND

Taibach P-P Ystalyfera *WATERLOGGED GROUND

League 4 East

Abertysswg P-P Caldicot *WATERLOGGED GROUND

Chepstow P-P Nantyglo *WATERLOGGED GROUND

Cwmbran P-P Old Illtydians *WATERLOGGED GROUND

Hafodyrynys P-P Monmouth *WATERLOGGED GROUND

OakdaleP-P New Tredegar *WATERLOGGED GROUND

YnysdduP-P Abercarn *WATERLOGGED GROUND

League 4 West

Aberaeron P-P Gowerton *WATERLOGGED GROUND

Fishguard 11-3 Trimsaran

Furnace United P-P Penybanc *WATERLOGGED GROUND

Laugharne P-P Hendy *WATERLOGGED GROUND

Milford Haven P-P Lampeter *WATERLOGGED GROUND

Swansea Uplands P-P Nantgaredig *WATERLOGGED GROUND

League 4 South East

CRC Caerdydd 18-7 Barry

Llandaff P-P Bryncethin *WATERLOGGED GROUND

Llandaff North 22-0 Cowbridge

Llantwit Major P-P Glyncoch *WATERLOGGED GROUND

Nantymoel P-P Tonyrefail *WATERLOGGED GROUND

St Josephs (Cardiff)P-P Abercwmboi *WATERLOGGED GROUND

League 4 South West

Aberavon Green Stars P-P Vardre *WATERLOGGED GROUND

Betws P-P Cwmavon *WATERLOGGED GROUND

Bridgend Sports P-P Cwmtwrch *WATERLOGGED GROUND

Briton Ferry P-P Cefn Cribbwr *WATERLOGGED GROUND

Cwmgors 39-0 Pontardawe

Nantyffyllon 3-3 Pyle

League 5 East

Beaufort P-P Blackwood Stars *WATERLOGGED GROUND

Caerleon P-P RTB Ebbw Vale *WATERLOGGED GROUND

Deri P-PTrefil *WATERLOGGED GROUND

Llanhilleth P-P Brynithel *WATERLOGGED GROUND

Pontllanfraith P-PCrumlin *WATERLOGGED GROUND

Usk P-PBlaina *WATERLOGGED GROUND

League 5 West

Cefneithin 21-11Llangadog

Llangwm 5-19 Bynea

New Dock Stars 40-5 Neyland

Pembroke 39-0 Pembroke Dock Quins

Pontyates P-P Penygroes *COULDN'T FIELD A TEAM

St Clears P-P Pantyffynnon *WATERLOGGED GROUND

League 5 South Central

Cambrian Welfare P-P Porthcawl

Cefn Coed 5-0 Treharris *Abandoned at half time

Dinas Powys 13-22 Penygraig

Hirwaun3-3 Rhigos *Abandoned after 30mins due to weather

Treherbert P-P Ogmore Vale *WATERLOGGED GROUND

Ynysowen 20-12 Ferndale

League 5 South East

Bettws P-P New Panteg *WATERLOGGED GROUND

Canton 7-17 St Albans

Newport Saracens P-P Cardiff Saracens *WATERLOGGED GROUND

Rogerstone 29-8 Old Penarthians

Sully Sports P-P Caerau Ely *WATERLOGGED GROUND

Taffs Well P-P Machen *WATERLOGGED GROUND

League 5 South West

Abercrave 0-31 Birchgrove

Crynant P-P Tonmawr *WATERLOGGED GROUND

Pontrhydyfen P-PAlltwen *WATERLOGGED GROUND

Tonna 0-8 Cwmgwrach

Ystradgynlais 30-10 Glais

League 6 South Central

Blaengarw 0-14 Wick

Cefn Fforest P-P CIACS *WATERLOGGED GROUND

Llanrumney 10-15 Aberbargoed

Tongwynlais 0-23Cathays

Whitchurch P-P Sea View *WATERLOGGED GROUND

League 6 East

Aberbeeg P-P Llandrindod Wells *WATERLOGGED GROUND

Markham P-P Old Tylerians *WATERLOGGED GROUND

Rhayader 0-12 Hollybush

Tref y Clawdd P-PTredegar Ironsides *WATERLOGGED GROUND

Trinant P-P Crickhowell *WATERLOGGED GROUND

League 6 West

Burry Port 36-11 Tregaron

Llansawel 0-28 Llandybie

Mynydd y Garreg P-P South Gower *WATERLOGGED GROUND

St Davids 28-14 Blaenau

League 6 South East

Forgeside P-P Whiteheads *WATERLOGGED GROUND

Girling P-P Hartridge *WATERLOGGED GROUND

Malpas P-P Abersychan *WATERLOGGED GROUND

St Julians HSOB P-P Cwmcarn *WATERLOGGED GROUND

West Mon P-P Newbridge Utd *WATERLOGGED GROUND

Top Stories