Swalec League results

6 DECEMBER 2014

British and Irish Cup

Pool 1

Pontypridd 29-10 Connacht

Pool 2

Aberavon 14 - 42 Rotherham

Pool 4

Cross Keys 10-48 Bedford

Pool 5

Plymouth Albion 16-18 Carmarthen Quins

Swalec Championship

Bargoed 26-0 Tata Steel

Llanharan 7-18 Swansea

Merthyr 45-12 Blackwood

Narberth 30-21 Glynneath

Pontypool 29-26 Newbridge

RGC 1404 38-8 Bridgend Athletic

Tondu 15-30 Cardiff Met

League 1 East

Blaenavon 21-16 Glamorgan Wanderers

Cardiff Quins 19-15 Nelson

Llanishen 42-16 Fleur De Lys

Penallta 38-12 Risca

Rumney16-18 Rhiwbina

Senghenydd 8-15Garndiffaith

League 1 East Central

Beddau30-6 Dowlais

Gilfach Goch 23-9 Rhydyfelin

Llantrisant 21-9 Mountain Ash

Llantwit Fardre 52-19 Heol y Cyw

Ynysybwl 11-38 Bedlinog

Ystrad Rhondda 35-27 Treorchy

League 1 North

Bala 18-14 Ruthin

Bethesda 24-0 Bro Ffestiniog

Denbigh13-5 COBRA

Dolgellau 21-16 Caernarfon

Nant Conwy 26-10 Llandudno

Pwllheli 19-8 Mold

League 1 West Central

Cwmllynfell 28-26 Mumbles

Dunvant67-0 Builth Wells

Kenfig Hill 13-18 Maesteg Quins

Skewen 10-35 Bonymaen

Waunarlwydd 36-42 Trebanos

Ystalyfera 13-16 Seven Sisters

League 1 West

Carmarthen Ath 12-16 Whitland

Crymych15-17 Loughor

Felinfoel27-20 Amman United

Gorseinon 27-0 Tenby United

Kidwelly49-15 Ammanford

Newcastle Emlyn 17-13 Llangennech

League 2 East

Abergavenny 17-22 Abertillery BG

Abertysswg 22-25 Brynmawr

Caerphilly 12-11 Nantyglo

Croesyceiliog 44-7 Newport HSOB

Pontypool Utd 21-26 Pill Harriers

Tredegar 13-75 Talywain

League 2 East Central

Abercynon 27-19Penarth

Brecon 44-6 Fairwater

CR Cymry Caerdydd 28-21 Gwernyfed

Porth Harlequins 25-5 St Josephs (Cardiff)

St Peters25-21 Pontyclun

Wattstown 3-20 Pentyrch

League 2 North

Harlech 32-13 Machynlleth

Llangefni 22-20 Colwyn Bay

Menai Bridge 10-46 Abergele

Rhyl 63-21 Newtown

Shotton Steel 34-8 Wrexham

League 2 West Central

Aberavon Quins 20-13 Aberavon Green Stars

Brynamman 25-8 Maesteg Celtic

Maesteg36-0 Cwmgors

Neath Athletic 55-10 Glyncorrwg

Pencoed P-P Resolven

Pontycymmer 10-25 Taibach

League 2 West

Gowerton 26-24Hendy

Haverfordwest 16-3 Llanybydder

Llandeilo P-P Aberystwyth

Penclawdd 34-27Cardigan

Penlan 7-30 Llanelli Wanderers

Tycroes P-P Pontarddulais

League 3 East A

Caldicot34-17 Blackwood Stars

Monmouth 11-18 Llanhilleth

Oakdale21-33 Caerleon

Rhymney 7-29 New Tredegar

RTB Ebbw Vale 15-40 Cwmbran

Ynysddu13-7 Chepstow

League 3 East Central A

Canton 11-3 Cowbridge

Llandaff North 23-48 Dinas Powys

Llantwit Major 28-10 Old Illtydians

Old Penarthians 17-28 Caerau Ely

St Albans 28-19 Llandaff

Taffs Well 19-41 Barry

League 3 North

Benllech13-12 Bangor University

Holyhead 11-27 Bangor

Llangollen 21-13Welshpool

Llanidloes 31-5 Flint

Porthmadog 17-22 Rhosllanerchrugog

League 3 West Central A

Cefn Cribbwr 10-47 Bryncethin

Nantymoel 26-18 Bridgend Sports

Ogmore Vale 14-45 Nantyffyllon

Porthcawl P-P Tonmawr

Pyle 70-5 Pontrhydyfen

League 3 West A

Bynea 36-3 Llandybie

Cefneithin 11-13 New Dock Stars

Penybanc 10-19 Pontyberem

Trimsaran 24-18 Nantgaredig

Tumble 20-26 Lampeter Town

League 3 East B

Abercarn 15-8 Machen

Beaufort27-24 Crumlin

Bettws 13-8 Brynithel

Blaina 17-14 Trefil

Hafodyrynys 7-17Usk

Rogerstone 14-3 Tredegar Ironsides

League 3 East Central B

Abercwmboi 5-13 Aberdare

Cambrian Welfare 29-12 Cilfynydd

Cefn Coed 25-20 Penygraig

TreharrisP-P Glyncoch

Treherbert 36-11 Tonyrefail

Tylorstown 47-7 Hirwaun

League 3 West Central B

Baglan 3-42 Cwmavon

Birchgrove 32-5 Rhigos

Briton Ferry A-A Cwmgwrach

Crynant 8-43 Bryncoch

Glais 17-15 Tonna

League 3 West B

Aberaeron P-P Neyland

Fishguard 50-19 Pembroke

Laugharne 78-8 Pembroke Dock Quins

Llangwm 25-24 St Clears

St Davids 3-71 Milford Haven

League 3 East C

Aberbargoed P-P Aberbeeg

Hollybush P-P Hartridge

Pontllanfraith 35-25 Deri

Trinant 25-21 Cefn Fforest

Whiteheads P-P Crickhowell

League 3 East Central C

CIACS P-P Whitchurch

FerndaleP-P Cathays

Llanrumney 10-16 Cardiff Saracens

Sully Sports 17-10 Llandrindod Wells

Tongwynlais 0-54Ynysowen

League 3 West Central C

Fall Bay 17-32 Alltwen

Pontardawe 7-37 South Gower

Swansea Uplands 52-7 Banwen

Vardre 24-25 Abercrave

Ystradgynlais 31-0 Cwmtwrch

League 3 West C

Betws 26-9 Pontyates

Llangadog 34-0 Furnace United

Pantyffynnon 32-15 Blaenau

Penygroes 45-3 Mynydd y Garreg

Tregaron 36-6 Llansawel

League 3 East D

Abersychan A-A Old Tyleryan

Girling 26-16 Tref y Clawdd

Rhayader 84-0 Forgeside

St Julians HSOB 22-13 Malpas

West Mon 29-5 Cwmcarn United

Top Stories