UK Championship 2016: Latest scores, schedule and results

Snooker shot being cued
Venue: York Barbican Dates: 22 November to 4 December
Coverage: Watch live on BBC TV, Connected TV, Red Button, BBC Sport website and app. TV times and channels

Results

Final (best of 19 frames)

Ronnie O'Sullivan (Eng) 7-10 Mark Selby (Eng)

138-0 (124), 41-71, 63-0 (63), 8-103 (67), 0-82 (63), 32-52, 1-109 (58 & 51), 0-128 (87), 9-65 (56), 144-0 (56 & 80), 50-36, 134-0 (134), 0-137 (137), 130-0 (130), 82-0 (82), 1-134 (134), 5-118 (107)

Semi-finals (best of 11 frames)

Shaun Murphy (Eng) 2-6 Mark Selby (Eng)

103-0 (99), 14-63 (55), 1-91 (83), 63-73, 68-12 (57), 15-88 (58), 57-72, 29-92 (51)

Ronnie O'Sullivan (Eng) 6-5 Marco Fu (HK)

75-20, 0-80 (80), 76-1 (76), 83-51 (54), 0-101 (100), 105-15 (58), 28-91 (85), 47-67 (59), 64-68 (59 O'Sullivan), 65-43, 130-0 (130)

Quarter-finals (best of 11 frames)

Luca Brecel (Bel) 1-6 Shaun Murphy (Eng)

51-62, 7-67 (51), 4-130 (112), 58-54, 24-75 (54), 0-108 (88), 36-91

John Higgins (Sco) 5-6 Mark Selby (Eng)

0-123 (119), 0-85 (63), 4-115 (67), 66-58, 62-37, 73-14, 106-0 (106), 28-84 (63), 75-32 (75), 0-68 (63), 41-78

Mark Williams (Wal) 2-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

25-71, 68-67, 0-89, 78-4 (78), 0-97 (64), 18-87 (60), 0-78 (78), 37-90

Jamie Jones (Wal) 5-6 Marco Fu (HK)

29-71 (50), 78-14 (58), 61-42, 70-1 (70), 97-4 (54), 40-75 (56), 69-9 (69), 0-71, 39-70, 11-75 (75), 0-76

Fourth round (best of 11 frames)

Jamie Jones (Wal) 6-2 David Gilbert (Eng)

John Higgins (Sco) 6-3 Mark Allen (NI)

Liam Highfield (Eng) 5-6 Mark Williams (Wal)

Luca Brecel (Bel) 6-3 Stephen Maguire (Sco)

Matthew Stevens (Wal) 2-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Zhou Yuelong (Chn) 2-6 Shaun Murphy (Eng)

Marco Fu (HK) 6-0 Oliver Lines (Eng)

Zhang Anda (Chn) 1-6 Mark Selby (Eng)

Third round (best of 11 frames)

Ding Junhui (Chn) 2-6 Jamie Jones (Wal)

Fergal O'Brien (Ire) 5-6 Stephen Maguire (Sco)

Mark Allen (NI) 6-5 Ryan Day (Wal)

Zhang Anda (Chn) 6-3 Mitchell Mann (Eng)

Mark Williams (Wal) 6-5 Ricky Walden (Eng)

Matthew Stevens (Wal) 6-2 Joe Perry (Eng)

Jimmy Robertson (Eng) 0-6 Oliver Lines (Eng)

Dominic Dale (Wal) 5-6 Shaun Murphy (Eng)

Peter Lines (Eng) 2-6 Liam Highfield (Eng)

Michael Georgiou (Cyp) 1-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Allister Carter (Eng) 5-6 David Gilbert (Eng)

Robert Milkins (Eng) 1-6 Mark Selby (Eng)

Mei Xiwen (Chn) 4-6 Marco Fu (HK)

Yu Delu (Chn) 1-6 Luca Brecel (Bel)

Zhou Yuelong (Chn) 6-5 Yan Bingtao (Chn)

John Higgins (Sco) 6-2 Ben Woollaston (Eng)

Second round (best of 11 frames)

Rhys Clark (Sco) 0-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Ding Junhui (Chn) 6-2 Ross Muir (Sco)

David Gilbert (Eng) 6-2 Mark Joyce (Eng)

Mei Xi Wen (Chn) 6-3 Martin Gould (Eng)

Yan Bingtao (Chn) 6-4 Liang Wenbo (Chn)

Ben Wollaston (Eng) 6-4 Paul Davison (Eng)

Mark Allen (NI) 6-4 Rod Lawler (Eng)

Hammad Miah (Eng) 5-6 Robert Milkins (Eng)

Ricky Walden (Eng) 6-2 Scott Donaldson (Sco)

Xiao Guodong (Chn) 4-6 Joe Perry (Eng)

Rory McLeod (Eng) 0-6 Marco Fu (HK)

Jimmy Robertson (Eng) 6-2 Mark Davis (Eng)

Oliver Lines (Eng) 6-2 Judd Trump (Eng)

Robin Hull (Fin) 3-6 Shaun Murphy (Eng)

Ryan Day (Wal) 6-2 Kurt Maflin (Nor)

Zhang Anda (Chn) 6-3 Anthony McGill (Sco)

Liam Highfield (Eng) 6-5 Wang Yuchen (Chn)

Mark Williams (Wal) 6-2 Andrew Higginson (Eng)

Mike Dunn (Eng) 4-6 Michael Georgiou (Cyp)

Luca Brecel (Bel) 6-5 Sam Craigie (Eng)

Stephen Maguire (Sco) 6-2 Zhao Xintong (Chn)

Dominic Dale (Wal) 6-3 Graeme Dott (Sco)

John Higgins (Sco) 6-4 Noppon Saengkham (Tha)

Daniel Wells (Wal) 4-6 Mark Selby (Eng)

Peter Lines (Eng) 6-4 Chris Wakelin (Eng)

Matthew Stevens (Wal) 6-4 Michael White (Wal)

Alan McManus (Sco) 2-6 Jamie Jones (Wal)

Allister Carter (Eng) 6-2 Robbie Williams (Eng)

Stuart Bingham (Eng) 4-6 Yu Delu (Chn)

Barry Hawkins (Eng) 5-6 Fergal O'Brien (Ire)

Zhou Yuelong (Chn) 6-1 Michael Holt (Eng)

Sam Baird (Eng) 2-6 Mitchell Mann (Eng)

First round (best of 11 frames)

Mark Williams (Wal) 6-1 Jason Weston (Eng)

Andrew Higginson (Eng) 6-4 Hossein Ayouri (Irn)

Ali Carter (Eng) 6-1 Christopher Keogan (Eng)

Robbie Williams (Eng) 6-1 Akani Songsermsawad (Tha)

Stephen Maguire (Sco) 6-1 Cao Yupeng (Chn)

David Grace (Eng) 2-6 Zhao Xintong (Chn)

Dominic Dale (Wal) 6-5 Sanderson Lam (Eng)

Graeme Dott (Sco) 6-1 Ian Preece (Wal)

Ian Burns (Eng) 5-6 Daniel Wells (Wal)

Mark Selby (Eng) 6-1 Andy Hicks (Eng)

Stuart Bingham (Eng) 6-0 Adam Stefanow (Pol)

Yu De Lu (Chn) 6-3 Nigel Bond (Eng)

Alan McManus (Sco) 6-5 Michael Wild (Eng)

Jamie Jones (Wal) 6-1 Eden Sharav (Sco)

Mark Davis (Eng) 6-3 Sydney Wilson (Eng)

Jimmy Robertson (Eng) 6-0 Thor Chuan Leong (Mas)

Neil Robertson (Aus) 3-6 Peter Lines (Eng)

Alfie Burden (Eng) 2-6 Chris Wakelin (Eng)

Xiao Guodong (Chn) 6-3 John Astley (Eng)

Joe Perry (Eng) 6-3 Jamie Barrett (Eng)

Thepchaiya Un-Nooh (Tha) 5-6 Liam Highfield (Eng)

Peter Ebdon (Eng) 5-6 Wang Yuchen (Chn)

Matthew Stevens (Wal) 6-1 James Cahill (Eng)

Michael White (Wal) 6-5 Fraser Patrick (Sco)

Ronnie O'Sullivan (Eng) 6-0 Boonyarit Keattikun (Tha)

Mark Allen (NI) 6-4 Chen Zhe (Chn)

Matthew Selt (Eng) 2-6 Michael Georgiou (Cyp)

David Gilbert (Eng) 6-2 Adam Duffy (Eng)

Li Hang (Chn) 5-6 Rhys Clark (Sco)

Rod Lawler (Eng) 6-3 Anthony Hamilton (Eng)

Mike Dunn (Eng) 6-1 Darryl Hill (Eng)

Mark Joyce (Eng) 6-3 Lee Walker (Wal)

John Higgins (Sco) 6-3 Alex Borg (Mlt)

Liang Wenbo (Chn) 6-1 Kurt Dunham (Aus)

Martin Gould (Eng) 6-2 Gareth Allen (Wal)

Ben Woollaston (Eng) 6-5 Elliott Slessor (Eng)

Ken Doherty (Ire) 0-6 Noppon Saengkham (Tha)

Stuart Carrington (Eng) 5-6 Yan Bingtao (Chn)

Jack Lisowski (Eng) 5-6 Mei Xi Wen (Chn)

Gary Wilson (Eng) 3-6 Paul Davison (Eng)

Shaun Murphy (Eng) 6-3 Itaro Santos (Brz)

Ricky Walden (Eng) 6-0 Fang Xiongman (Chn)

Luca Brecel (Bel) 6-0 Aditya Mehta (Ind)

Robert Milkins (Eng) 6-1 Hamza Akbar (Pkn)

Robin Hull (Fin) 6-1 Jamie Cope (Eng)

Dechawat Poomjaeng (Tha) 4-6 Scott Donaldson (Sco)

Mark King (Eng) 2-6 Sam Craigie (Eng)

Tom Ford (Eng) 5-6 Hammad Miah (Eng)

Ding Junhui (Chn) 6-5 Igor Figueiredo (Brz)

Marco Fu (HK) 6-2 Josh Boileau (Ire)

Barry Hawkins (Eng) 6-0 David John (Wal)

Ryan Day (Wal) 6-2 Jimmy White (Eng)

Joe Swail (NI) 5-6 Ross Muir (Sco)

Rory McLeod (Eng) 6-3 Jak Jones (Wal)

Fergal O'Brien (Ire) 6-2 Zhang Yong (Chn)

Kurt Maflin (Nor) 6-0 Allan Taylor (Eng)

Judd Trump (Eng) 6-2 James Wattana (Tha)

Kyren Wilson (Eng) 3-6 Mitchell Mann (Eng)

Anthony McGill (Sco) 6-5 Craig Steadman (Eng)

Michael Holt (Eng) 6-2 Kritsanut Lertsattayathorn (Tha)

Oliver Lines (Eng) 6-5 Martin O'Donnell (Eng)

Sam Baird (Eng) 6-2 Sean O'Sullivan (Eng)

Tian Pengfei (Chn) 2-6 Zhang Anda (Chn)

Zhou Yuelong (Chn) 6-3 Duane Jones (Wal)

Top Stories