Welsh trio Greene, Williams and Morse set for Euro team bid

Dai Greene

European Athletics Team Championships

Venue:
Gateshead
Dates:
Saturday 22 and Sunday 23 June
Coverage:
Live on BBC One on Saturday (14:00 BST) and BBC Two on Sunday (14:30), online, mobiles and the BBC Sport app and live commentary on BBC Radio 5 live.

Welsh athletes Dai Greene, Rhys Williams and Brett Morse are poised for the European Team Championships in Gateshead this weekend.

Greene, the 400m hurdles world champion, goes in the individual event for Great Britain and Northern Ireland.

Morse is in the discus while Williams is among five 4x400m relay options.

GB hope home advantage can spur them to a first title since 2008 the men's team's victory in 2008 coming in its previous guise of the Europa Cup.

Greene is looking to bounce back from a disappointing 2012 London Olympics, where he finished fourth in the men's 400m hurdles final.

"I have turned a corner in training and my times are coming down, which is a positive sign, and I feel fully fit," the 27-year-old told BBC Sport.

"I always like to think I can better the British record [Kriss Akabusi's 47.82 seconds]. I've got a better base this year and hopefully can get my times into low 48s, high 47s.

"But my job this weekend is to get full points and top the rankings. I should win my race and it's about getting full points for the team - you don't get any extra points for finishing further in front."

Men's team:

100m: Richard Kilty, 200m: Danny Talbot, 400m: Nigel Levine, 800m: Andrew Osagie, 1500m: Charlie Grice, 3,000m: David Bishop, 5,000m: Mo Farah, 110m hurdles: William Sharman, 400m hurdles: Dai Greene, 3,000m steeplechase: Rob Mullett, High Jump: Tom Parsons, Long Jump: Greg Rutherford, Triple Jump: Nathan Douglas, Pole Vault: Andrew Sutcliffe, Shot Put: Zane Duquemin, Discus: Brett Morse, Hammer: Mark Dry, Javelin: Lee Doran, 4x100m: Harry Aikines-Aryeetey, Dwain Chambers, James Dasaolu, James Ellington, Joel Fearon, Adam Gemili, Kilty, Danny Talbot, 4x400m: Michael Bingham, Richard Buck, Nigel Levine, Conrad Williams, Rhys Williams

Women's team:

100m: Asha Philip, 200m: Anyika Onuora, 400m: Perri Shakes Drayton, 800m: Jessica Judd, 1500m: Hannah England, 3,000m: Laura Weightman, 5,000m: Emelia Gorecka, 100m hurdles: Tiffany Porter, 400m hurdles: Eilidh Child, 3,000m steeplechase: Lennie Waite, High Jump: Isobel Pooley, Long Jump: Shara Proctor, Triple Jump: Yamile Aldama, Pole Vault: Holly Bleasdale, Shot Put: Sophie McKinna, Discus: Jade Lally, Hammer: Sophie Hitchon, Javelin: Izzy Jeff, 4x100m: Annabelle Lewis, Anyika Onuora, Asha Philip, Tiffany Porter, Bianca Williams; 4x400m: Meghan Beesley, Eilidh Child, Shana Cox, Kirsten McAslan, Christine Ohuruogu, Victoria Ohuruogu.

Top Stories