BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

 • ZIRVE

  AB üyesi Akdeniz ülkelerinin Atina'da düzenlenen zirvesinde neler konuşuldu?

  Akdeniz'e kıyısı olan AB ülkelerinin liderleri, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen iklim, güvenlik ve göç konulu zirvede bir araya geldi. MED 9 adı altında toplanan AB ülke temsilcileri, göç konusunda Türkiye ile işbirliği yapılması yönünde görüş birliğine vardı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis konuşmasında Akdeniz'in güvenliği ve istikrarının sağlanması için tüm ülkelerin yaptığı gibi Türkiye'nin de "uluslararası hukuk ve deniz hukuku kurallarına saygılı olması gerektiğini" söyledi. Atina'dan Stelyo Berberakis'in haberi.

 • İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı, uluslararası seyahat kurallarını gevşetti

  İngiltere, Türkiye'yi 22 Eylül'den itibaren kırmızı listesinden çıkararak "seyahat edilebilir ülkeler" arasına aldı. Türkiye, İngiltere'de ülkelerin "kırmızı", "sarı" ve "yeşil" olarak kategorilendirildiği 17 Mayıs'tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu.

 • ABD Kabil'de düzenlediği İHA saldırısında 10 sivilin öldüğünü kabul etti

  ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Kenneth McKenzie, ABD Ordusu'nun 29 Ağustos'ta Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlediği İHA saldırısında 10 sivilin öldüğünü kabul etti, "Saldırı trajik bir hataydı" dedi. CENTCOM'un yürüttüğü soruşturmada, saldırıda bir yardım görevlisi ile ailesinden 7'si çocuk 9 kişinin öldüğü belirlendi. Çocuklardan en küçüğü 2 yaşındaydı.

 • Altındağ olayları sonrası Ankara'daki Suriyeli göçmenler: 'Evlerimiz yıkılıyor, polisten kaçarak yaşıyoruz'

  Ankara göçmeler için geçici koruma kaydına kapatıldı, başka illerde kayıtlı olup fiilen Ankara'da ikamet eden Suriyelilerin, kayıtlı olduğu illere geri gönderileceği açıklandı. Bu kararın ardından, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı bazı mahallelerdeki evlerin yıkımına başlandı. BBC Türkçe'nin konuştuğu göçmenlerin kimisi evinin 24 saat içerisinde yıkılacağına dair bildirim aldığını, kimisi ise kapısında bir anda yıkım ekiplerini gördüğünü söylüyor.

 • BM: Karbon salımı 2030'a kadar %16 artacak, dünya yanlış yolda

  Birleşmiş Milletler'in (BM) yayımladığı ve bilim insanlarının 100'den fazla ülkenin iklim değişikliği ile mücadele planlarını değerlendiren rapora göre, dünya yanlış yolda ilerliyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sanayi öncesi dönemin 2.7 santigrat derece üzerine çıkacak sıcaklıkların dünyanın "felakete" sürüklenmesi anlamına geleceği uyarısında bulundu.

Diğer haberler

Afganistan

Koronavirüs

Video

 • Ormanlar yangın sonrası nasıl 'iyileşiyor'?

  Türkiye tarihinin en büyük orman yangını sezonunu geçirdi. Marmaris, Manavgat ve Bodrum başta olmak üzere çıkan yangınlarda 160 bin hektar alan kül oldu. Yanan alanlarda yeşillenmeler başlamış durumda. Yetkili isimlere ve akademisyenlere, bu alanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini sorduk.

 • Kadın itfaiyeciler: 'Kadının gücünü gösterebildiğimiz her an mutluyuz'

  İstanbul İtfaiyesi bünyesindeki 37'si kadın 208 itfaiyeci bu hafta mezun olarak yeni görev yerlerine atandı. Kadın itfaiye erleriyle meslekte kadın olmayı, işin zorluklarını ve İstanbul İtfaiyesi'ndeki görevlerini konuştuk.

İklim krizi

Seçtiklerimiz

 • AKP ve MHP'nin seçim yasası değişikliği görüşmelerinde 'masadan eksiklerle kalkıldı'

  İki partinin çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusunda "sınırlı değişiklik" yapılması gündemde. Daraltılmış bölge, ittifak içi baraj düzenlemesi konularında ilerleme sağlanamadığı ve pakette yer almayabileceği belirtiliyor. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberi.

 • İnce: Şimdilik ittifak niyetimiz yok, muhalefet cumhurbaşkanlığı seçimine birden çok adayla girmeli

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin şimdilik herhangi bir seçim ittifakına katılma niyeti olmadığını, muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimine birden fazla adayla girmesi gerektiğini söyledi. İnce, "Kesinlikle çoklu aday olması lazım. Bence Sayın Kılıçdaroğlu da, Akşener de aday olmalıdır, HDP de aday çıkarmalıdır. Aday sayısı ne kadar çok olursa, katılım o kadar yüksek olur. Buna rağmen Erdoğan, birinci turda 50+1'i alıyorsa zaten yapılacak bir şey yok" dedi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

RSV: Solunum yolu hastalıklarına yol açan virüs son dönemde çocuklarda neden daha fazla görülüyor?

Küçük çocuklarda solunum yolu hastalıklarına yol açan Respiratuvar Sinsitiyal Virüs (RSV), Kuzey Yarımküre'de son aylarda beklenmeyen hızda yayılıyor. Normalde kış aylarında artışa geçip yaz aylarında neredeyse tamamen kaybolan mevsimsel virüs, Kuzey Yarımküre'de birçok ülkede çocuk hastanelerinde bu yıl Haziran ayında yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

Çin, Asya-Pasifik'te kendisine karşı oluşturulan ticaret anlaşmasına katılmak için başvuru yaptı

Çin, ABD, İngiltere ve Avustralya'nın AUKUS Paktı'nı imzalamasından bir gün sonra, Asya-Pasifik bölgesindeki kapsamlı bir ticaret anlaşmasına dahil olmak için başvuruda bulundu. Pekin yönetiminin başvuruda bulunduğu Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması, ABD öncülüğünde hazırlanmıştı.

Met Gala 2021: New York'ta yıldızlar geçidi ve en çok konuşulan kostümler

Modanın en büyük gecelerinden biri sayılan, New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi'nin her yıl düzenlediği MET Gala'da ünlüler yine dikkat çekici kostümleriyle boy gösterdi. Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen galanın bu yılki katılımcıları salgın önlemlerine uymak zorundaydı. Ancak bu durum, gecede boy gösterenlerin ihtişamının önüne geçemedi.

Dört amatör astronotun üç gün sürecek uzay yolculuğu başladı

Dört "amatör astronotun" üç gün sürecek uzay yolculuğu başladı. Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından üretilen Dragon kapsülüne binen dörtlü, Falcon-9 roketi ile yörüngeye fırlatıldı. Dört astronot bu macera sırasında çocukluk kanserlerine yönelik ilaçlar için düzenlenen kampanyalara destek olacak.

Spor

UEFA Avrupa Ligi grup maçlarına Galatasaray galibiyet, Fenerbahçe beraberlikle başladı

UEFA Avrupa Ligi'nde ilk grup maçlarında Galatasaray İstanbul'da İtalya'nın Lazio takımını İstanbul'da 1-0 mağlup etti. Fenerbahçe ise deplasmanda Almanya'nın Eintracht Frankfurt takımıyla 1-1 berabere kaldı.

iPhone 13'te hangi yeni özellikler bulunuyor?

Apple'ın gelenekselleşen lansman etkinliği ile iPhone telefonlarının yeni sürümlerini tanıttı. Tanıtımı yapılan iPhone 13'te, gelişmiş video kameralarda olduğu gibi alan derinliği özelliği bulunacak.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye