BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer haberler

 • Squid Game: Kore dizileriyle yeni tanışanlara altı tavsiye

  Netflix'in bu yılki en popüler dizisi Squid Game, pek çok kişinin Güney Kore dizileriyle tanışmasına yol açtı. Peki yeni başlayanların ilgisini çekebilecek diğer Kore dizileri hangileri?

 • Çocuklara masal okurken nelere dikkat etmek lazım?

  Bebeklere ve çocuklara masal kitapları okumak ebeveynlerle çocuklar arasındaki bağları güçlendirmenin yanı sıra onları uykuya hazırlamak için de önemli. Konuşma ve dil terapisti Janet Cooper'a, masal okurken nelere dikkat etmek gerektiğini sorduk.

 • Ekvador: Kartellerin hesaplaştığı hapishane

  Yıllarca uyuşturucu kaçakçılığı yolu üzerinde bulunmasına rağmen şiddetten kaçınmayı başarabile Ekvador’da durum değişmeye başladı. Artan suç dalgasının bir yansıması da hapishanelerde gerçekleşiyor.

 • Güney Afrika'dan Hollanda'ya uçan 61 yolcunun testleri pozitif çıktı, Omicron olup olmadığı incelenecek

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından endişe verici varyant olarak tanımlanan Omicron (Türkçesiyle Omikron) nedeniyle uygulanan uçuş yasağı öncesi Güney Afrika'dan Hollanda'ya uçan 600 yolcudan 61'inin testlerinin pozitif çıktığı belirlendi. Vakaların Omicron varyantı olup olmadığı incelenecek. Hollanda'dan Yusuf Özkan aktarıyor

 • İran nükleer anlaşması nedir ve tekrar yürürlüğe girer mi?

  İran önümüzdeki hafta Viyana’da, nükleer faaliyetleri konusundaki uluslararası anlaşmayı yeniden canlandırma amacıyla dünya liderleriyle görüşmeye başlayacak. Görüşmeler öncesinde son gelişmeleri derledik.

 • Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verildi

  Gezi Davası'nın, Çarşı Davası ile birleştirilmesinin ardından ikinci duruşması, bugün Çağlayan Adliyesi'nde görüldü. Yargılanan tutuklu iş insanı Osman Kavala duruşmaya katılmadı. Savcı, Kavala'nın tutukluluğunun devamını talep etti. Mahkeme de oy çokluğuyla bu talebi kabul etti. Bir sonraki duruşma 17 Ocak 2022'de görülecek.

 • Türkiye'nin Dünya Kupası play-off yarı finalindeki rakibi Portekiz

  Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off yarı finalinde Portekiz'le eşleşti. Ay Yıldızlılar rakibiyle 24 Mart'ta deplasmanda karşılaşacak. Türkiye, Portekiz'i elemesi halinde, İtalya-Kuzey Makedonya eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak.

 • DEVA Partisi kurucularından Metin Gürcan 'siyasi casusluk' suçlamasıyla gözaltında

  Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Metin Gürcan gözaltına alındı. Gürcan, sosyal medya hesabında "siyasi casusluk" gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Hedef ülkenin kriz gündemini örtmekse, bu girişimler DEVA kadrolarını yıldıramaz" dedi.

 • İngiltere, Hamas'ı 'terör örgütü' ilan etti

  İngiltere hükümeti bugünden itibaren geçerli olmak üzere Gazze Şeridi'nde yönetimde olan Filistin siyasi yapılanması Hamas'ı "terör örgütü" ilan etti. İngiltere daha önceki değerlendirmelerinde Hamas'ın sadece silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları nı bu kapsama almıştı. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel artık Hamas'ın bütünüyle "terör örgütü" olarak tanımlandığını açıkladı.

Türkiye ekonomisi

 • Türkiye’nin etkisini artıran dış borcu nedeniyle mallar stoklanıyor

  Türk Lirası'ndaki keskin değer kaybının en büyük etkisi, özel sektör ve kamunun döviz borçluluğu tarafında görülecek. Bu açıdan en büyük zararı iç talebe yönelik üretim yapan şirketler yaşayacak. Dış borç yükünün artması malları satmak yerine elde tutmayı daha avantajlı bir hale getiriyor. Marketlerde kimi ürünlerin satışına getirilen kısıtlama da bu nedenle bozulan tedarik zincirine bir örnek.

 • CHP yönetimi 'iktidarı erken seçime zorlamak' için hangi adımları atacak?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonominin yeni rotasına ilişkin yaptığı açıklamalar sonrası, Türk lirasının dolar karşısında rekor düşüş yaşadığı Salı günkü kur krizinin ardından muhalefet partileri, iktidara yönelik "erken seçim baskısını" artırmaya hazırlanıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

 • Merkez Bankası'nın açıklaması piyasaları sakinleştirebilir mi?

  Türk Lirası'nın döviz karşısında rekor düzeyde değer kaybetmesinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz kurunun serbest piyasada belirlendiğini ve sadece aşırı oynaklığa müdahale edebileceğini not etti. Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı ve döviz kurları konusundaki adımlarını değerlendirdi.

 • Siyasette 'döviz kuru' hareketliliği: İktidar ve muhalefette TL'nin değer kaybı nasıl değerlendiriliyor?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız" açıklamasının ardından dün Türk Lirası'nda Amerikan Doları karşısında yaşanan rekor değer kaybı, iktidar ve muhalefet partilerinde hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu. Ankara'yı alarma geçiren döviz kurlarındaki aşırı yükselişle ilgili iktidar ve muhalefet kulislerinde farklı değerlendirmeler yapılıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

 • Türk Lirası, 2001 krizi sonrası en kötü gününü yaşadı: 'Kurun gidebileceği seviyenin sonu yok'

  TL, 23 Kasım'da dolara karşı yaşadığı değer kaybı yüzünden 2001 ekonomik krizinden beri en kötü gününü yaşadı. Kurun nereye kadar yükselebileceği sorusuna akademisyen Burak Arzova, “Bir sonu yok, dipsiz bir kuyu” yanıtını veriyor. Ekonomist Arda Tunca ise bugünü tarihi bir gün olarak nitelendirerek, “Ekonomi kuralının tamamen dışına çıkıldığı bu durumu hiç yaşamadık” diyor.

 • TL'nin değer kaybı dünya basınında: 'Erdoğan'ın sıra dışı ekonomi politikaları Türkiye'nin kur krizini derinleştirdi'

  Türk Lirası'nın 2001'de dalgalı kur rejimine geçiş sonrası bir günde yaşadığı en büyük değer kaybı, uluslararası basının da gündemindeydi. Wall Street Journal gazetesi, "Erdoğan'ın sıra dışı ekonomi politikaları Türkiye'nin kur krizini derinleştirdi" yorumunda bulundu. Financial Times ise Erdoğan'ın "ekonomik bağımsızlık savaşı" açıklamasının ardından TL'nin tarihi bir değer kaybı yaşadığını yazdı.

Koronavirüs

Video

 • Kadın cinayetleri neden önlenemiyor?

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre Türkiye'de 2010 yılından bu yana 3 binin üzerinde kadın öldürüldü. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek için kurulmuş çok sayıda mekanizma ve çıkarılmış yasa mevcut. Peki kadın cinayetleri neden önlenemiyor? BBC Türkçe'den Neyran Elden'in haberi

 • İstanbul'dan Uludağ'ı neden göremiyoruz?

  Pandemi döneminde Uludağ, İstanbul'dan gözüküyordu. Fakat yasaklar bittiğinden beri bu pek mümkün değil. Bunun nedeni hava kirliliği.

 • Doğalgaz sıkıntısının arka planı: Krizin sorumlusu Rusya mı?

  Tüm Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatları rekor seviyede yükselirken, kıtanın ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan Rusya'nın bu durumu lehine kullandığı iddia ediliyor.

 • İklim krizi: Dünya'yı nasıl bozduk, nasıl tamir ederiz?

  İklim değişikliği birçok veri, bilimsel ifade ve geleceğe dair öngörülerle anlaması zor bir mesele gibi görünebilir. Ama bu karmaşık görünen verileri ve bilimsel ifadeleri anlamak iklim krizine çözüm bulmak için de önemli. Peki iklim krizinin çözümü var mı? Bizler neler yapabiliriz?

Seçtiklerimiz

Türkiye ile BAE arasında 9 alanda doğrudan yatırımları içeren anlaşmalar imzalandı

Birleşik Arap Emirlikleri'nin fiili lideri Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gitti. Al Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrası Türkiye ile BAE arasında anlaşmalar imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aralık ayında BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye gidecek.

 • İtalya ve Fransa arasında 'daha güçlü ve egemen bir AB' için iş birliği anlaşması

  İtalya ile Fransa arasında, Akdeniz ve Afrika'da, çevre-iklim, güvenlik, kültür ve ekonomi gibi birçok alanda iş birliğini güçlendirme amaçlı bir anlaşma imzalandı. İtalya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın "Quirinale Anlaşması" olarak adlandırdığı metin, 1963'te Fransa ile Almanya'nın imzaladığı Elysée Anlaşması'na benzetiliyor. Anlaşma; pandemi, Brexit ve Almanya'da Angela Merkel döneminin bitişi gibi nedenlerle Avrupa Birliği'nde (AB) istikrarsızlık riskine karşı bir güç birliği adımı olarak değerlendiriliyor.

 • Rusya'daki maden kazasında en az 52 kişi hayatını kaybetti

  Rusya'da son yılların en büyük maden faciasında yerel medyaya göre aralarında kurtarma görevlilerinin de olduğu en az 52 kişi hayatını kaybetti.

 • SMA hastalığı nedir, tedavisi var mı?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Spinal Musküler Atrofi (SMA) tedavisinde kullanılan dünyanın en pahalı ilaçlarından biri olan Zolgensma'nın uygunluğunun SMA Bilim Kurulu tarafından önümüzdeki hafta değerlendirileceğini açıkladı. SMA hastalığının tedavi sürecinin nasıl ilerlediğini, ailelerin karşılaştığı zorlukları ve çocuklarını tedavi için yurt dışına göndermek isteyen ailelerin kampanya süreçlerini konuştuk.

 • Gece mesaileri kalp sağlığınızı nasıl etkiliyor?

  Bilim insanları, yorgunluk ve uyku sorunlarına neden olduğu bilinen gece vardiyasının, kalp sağlığını da olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Peki gece vardiyasının bedenimize olan etkilerini nasıl hafifletebiliriz?

 • Faiz-enflasyon-kur arasında nasıl bir ilişki var?

  Türkiye'de bir süredir faiz oranlarının seyri ve bunun enflasyon ile döviz kuru üzerindeki etkilerine dair tartışmalar yapılıyor. Ekonomi açısından büyük önem taşıyan bu üç etken arasında nasıl bir ilişki var?

 • Şeker ve ayçiçek yağında fiyat artışları neden kaynaklanıyor, hangi çözümler öneriliyor?

  Türkşeker'in hafta başında yüzde 25 zam ile piyasadaki şeker arzını artırmasına rağmen marketlerdeki şeker sıkıntısının sürdüğü, ayçiçek yağı satışlarının da bazı marketlerde adetle sınırlandırıldığı ifade ediliyor. Uzmanlar, iklim değişikliği sebebiyle azalan verim, döviz kuruna bağlı olarak artan tarımsal girdi maliyetleri ve enerji fiyatları düşünüldüğünde, temel gıda fiyatlarındaki artışın süreceğini belirtiyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

 • Ekmek fiyatları neden artıyor, yeni zamlar kaçınılmaz mı?

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclisi'nin 11 Kasım'da aldığı kararla İstanbul'da 230 gram ekmek 2,5 lira oldu. Türkiye'nin genelinde de 230 gramlık bir ekmeğin ortalama fiyatı 2 lira ile 2,5 lira arasında seyrediyor. Ancak ekmek üreticilerine göre bu fiyat, un fiyatlarındaki artış nedeniyle artık ekmeğin maliyetini dahi karşılamıyor.

 • Türkiye'de asgari ücret Avrupa'ya kıyasla ne durumda, 2022 için zam beklentisi ne?

  2021'de brüt asgari ücret, yüzde 21,56'lık zamla 3 bin 577 TL'ye yükselse de Türk Lirası'nın yıl içindeki değer kaybı, alım gücünün azalmasına yol açtı. Peki Türkiye'deki asgari ücret diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ne durumda? Yeni yılda beklenen zam ne kadar? BBC Türkçe'den Onur Erem inceledi.

National Geographic fotoğrafıyla bilinen 'Afgan kızı' Sharbat Gula, İtalya'ya sığındı

1985'te National Geographic dergisine kapak olan fotoğrafıyla dünya çapında "Afgan kızı" olarak tanınan Sharbat Gula, Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'dan tahliye edildi. Gula, İtalya'ya sığındı. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

Dart misyonu: Dünya'ya çarpma riski taşıyan asteroidleri yörüngeden saptırma denemesi başladı

Dünya'ya çarpma tehlikesi olan bir asteroidleri yörüngesini değiştirmek için kullanılabilecek teknolojiyi denemek amacıyla bir uzay aracı fırlatıldı.

Spor

UEFA Avrupa Ligi: Galatasaray üst turu garantiledi, Fenerbahçe Konferans Ligi'ne devam edecek

UEFA Avrupa Ligi E Grubu 5'inci maçında evinde Fransa temsilcisi Marsilya'yı ağırlayan Galatasaray, sahadan 4-2'lik galibiyetle ayrıldı. Galatasaray bu skorla birlikte bir üst tura çıkmayı garantiledi.

Metaverse ve İkinci Yaşam'dan alınacak dersler

Facebook da dahil pek çok büyük şirket Metaverse evrenine girmeyi planlıyor. 2003 yılından beri kullanılan Second Life (İkinci Yaşam) ise bu gelecekte alınacak bazı dersleri barındırıyor.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye