BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer haberler

Afganistan

Koronavirüs

 • Türkiye'de 21 Eylül'de günlük vaka sayısı 29 bin 338, can kaybı 260 oldu

  Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı 21 Eylül verilerine göre, son 24 saatte 29 bin 338 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 260 kişi ise hayatını kaybetti.

 • ABD uluslararası ziyaretçilere aşı zorunluluğu getirecek

  ABD Kasım ayından itibaren tüm uluslararası ziyaretçilere aşı zorunluluğu getirmeye karar verdi. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği veri tabanına göre Türkiye'den yolcular aşı yaptırmadan ABD'ye gidebiliyordu.

 • Pfizer-BioNTech: Aşımız 5-11 yaş grubunda güvenli ve etkin koruma sağlıyor

  ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, geliştirdikleri Covid aşısının 5-11 yaş grubunda güvenli olduğu ve güçlü bir koruma sağladığını açıkladı. Şirketler, en kısa sürede bu yaş grubuna aşı onayı için FDA ve diğer uluslararası kurumlara başvuruda bulunacaklarını duyurdu.

 • Grafiklerle Türkiye'de dördüncü koronavirüs dalgası

  Türkiye koronavirüs salgınında dördüncü dalgayı yaşıyor. Salgındaki ilk dalga 2020'nin ilkbahar, ikinci dalga aynı yılın kış aylarında; üçüncü dalga ise 2021'in ilkbahar aylarında görülmüştü. Nisan 2021'deki seviyelere günlük vaka sayıları ulaşmamış olsa da günlük ölüm sayıları yaklaştı.

Video

 • Ormanlar yangın sonrası nasıl 'iyileşiyor'?

  Türkiye tarihinin en büyük orman yangını sezonunu geçirdi. Marmaris, Manavgat ve Bodrum başta olmak üzere çıkan yangınlarda 160 bin hektar alan kül oldu. Yanan alanlarda yeşillenmeler başlamış durumda. Yetkili isimlere ve akademisyenlere, bu alanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini sorduk.

 • Kadın itfaiyeciler: 'Kadının gücünü gösterebildiğimiz her an mutluyuz'

  İstanbul İtfaiyesi bünyesindeki 37'si kadın 208 itfaiyeci bu hafta mezun olarak yeni görev yerlerine atandı. Kadın itfaiye erleriyle meslekte kadın olmayı, işin zorluklarını ve İstanbul İtfaiyesi'ndeki görevlerini konuştuk.

 • Tüm çocuklara aşı yapılması gerekiyor mu?

  Türkiye'de 5 Eylül itibarıyla 12 yaş üstü herkese COVID-19 aşı hakkı tanındı. Özellikle yüz yüze eğitimi desteklemek amacıyla artık çocuklar hem kendilerini hem de yetişkinleri korumak için aşılanıyor. Çocuklara Covid aşısı yapılması güvenli mi? Gerekli mi? Karar salgını nasıl etkiler? Esra Yalçınalp'in video haberi.

 • Akbelen Ormanı eylemcileri: 'Vicdanı olan hiç kimse bu ormanın kesilmesine onay vermez'

  Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy halkı, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan Akbelen Ormanı için verilen kesim iznine karşı eylemlerini sürdürüyor. Köylülerin açtığı dava devam ederken, 7 Eylül'de bölgeye keşif amacıyla giden bilirkişi heyetinin raporunun önümüzdeki haftalarda sunulması bekleniyor.

Seçtiklerimiz

 • AİHM: Litvinenko'nun Londra'da öldürülmesinden Rusya sorumlu

  Eski Rus ajanı Alexander Litvinenko'nun 2006'da Londra'da öldürülmüştü. Litvinenko, nadir bulunan polonyum adlı radyoaktif bir maddeyle zehirlenmiş ve hayatını kaybetmişti. Cinayet, İngiltere-Rusya ilişkilerinde gerginlik yaratmıştı. Kremlin ise suçlamaların "temelsiz" olduğunu savundu.

 • İdlib’de gerginlik neden arttı, Suriye'de iç savaşın son aktif cephesinde neler yaşanıyor?

  Mart 2020'den bu yana sakin bir dönemden geçen Suriye'nin İdlib bölgesinde son dönemde yaşanan saldırılar ve artan askeri hareketlilik yeni bir gerginlik dönemi mi başlıyor kaygılarına neden oldu. 10 Eylül'de TSK'yı hedef alan saldırının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ay sonunda Soçi'de yapmaları beklenen görüşme öncesi gerçekleşmesi dikkat çeken bir gelişme olarak yorumlandı.

 • Ateşli silahlarla ilgili yönetmelikte hangi değişiklikler yapıldı?

  Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik'te 11 Eylül'de yapılan değişikliklerle silah taşıma ruhsatı verilebilecek grupların kapsamı genişletildi. Bunların arasında müteahhitler ve Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu üyeleri de var. Kadına yönelik şiddet işlediği gerekçesiyle hakkında tedbir kararı bulunan kişiler ise karar kalktığında silah ruhsatı alabilecek.

 • Stefan Kuntz: A Milli Futbol Takımı'nın başına geçen Alman teknik direktör kimdir?

  Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz oldu.

Seçim ve Siyasi Partiler Yasası'nda planlanan değişiklikler 2022'ye kalabilir

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27. dönem 5. yasama yılına 1 Ekim'de başlıyor. 2023 seçimlerine yönelik düzenlemelerin de yasalaştırılması planlanan yasama yılında, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik ve AKP ile MHP'nin Meclis gündemine getirmeyi planladığı "yeni anayasa" tartışmalarının önemli gündem başlıkları olması bekleniyor.

Avrupa Birliği, ABD'ye sert tepki gösteren Fransa'ya destek verdi

New York'ta bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, İngiltere-ABD-Avustralya arasındaki AUKUS Paktı'na tepki gösteren Fransa'ya destek verdi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, ABD'yi vefasızlıkla suçlayarak "Avustralya, İngiltere ve ABD'nin attığı bu adımı anlamakta zorlanıyorum" dedi.

İtalya'da Covid sertifikası mecburiyeti sonrası aşı randevuları arttı

İtalya'da Covid-19 sertifikasının 15 Ekim'den itibaren tüm çalışanlara zorunlu kılınması üzerine yeni aşı randevularının yüzde 40'a varan oranlarda arttığı açıklandı. Öte yandan muhalefet partileri arasında bu zorunluluğa itiraz edenler de bulunuyor.

Çin, Asya-Pasifik'te kendisine karşı oluşturulan ticaret anlaşmasına katılmak için başvuru yaptı

Çin, ABD, İngiltere ve Avustralya'nın AUKUS Paktı'nı imzalamasından bir gün sonra, Asya-Pasifik bölgesindeki kapsamlı bir ticaret anlaşmasına dahil olmak için başvuruda bulundu. Pekin yönetiminin başvuruda bulunduğu Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması, ABD öncülüğünde hazırlanmıştı.

Uzaktan çalışma döneminin sonu: Ofise geri dönüş ve kaybedilecek özgürlükler

Covid-19 salgını nedeniyle bir yılı aşkın bir süredir çoğunlukla uzaktan çalışan beyaz yakalı işçiler, en azından bazı günler yeniden ofise döndüklerinde yaşayacakları uyum sorununu nasıl aşabilir?

Inspiration4 astronotları yörüngedeki üç günün ardından dünyaya döndü

Dört amatör astronot, uzayda geçirdikleri üç günün ardından Atlas Okyanusu'na iniş yaptı. Dörtlü, bugüne kadar yörüngeye çıkan ve tamamı profesyonel astronot olmayan kişilerden oluşan ilk özel uçuşu gerçekleştirerek tarihe geçti.

Spor

Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu

Ampute Futbol Milli Takımı, Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nın finalinde İspanya'yı 6-0 yenerek üst üste ikinci kez şampiyon oldu.

Işık yoluyla kablosuz hızlı internet teknolojisi Afrika'da başarıyla denendi

Uzak mesafeler arasında hızlı bir internet bağlantısını kablosuz bir şekilde, ışık yoluyla sağlamaya dair yeni bir yöntem Afrika'da başarıyla denendi.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye