BBC News, Türkçe - Ana sayfa

 • Meghan, Diana ve basın

  Prens Harry, eşiyle annesini karşılaştırırken, "tarihin tekerrür etmesinden korktuğunu” söyledi.

 • Meghan Markle ve Prens Harry'nin röportajında öğrendiğimiz 12 konu

  İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth'in torunu Prens Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan Markle, ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey'e verdikleri röportajda Kraliyet Ailesi'ndeki yaşamlarını anlattı.

 • Meghan Markle: Yaşamak istemediğim zamanlar oldu

  Sussex Dükü Harry ve Düşesi Megan, ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey'e verdikleri ve CBS kanalında yayınlanan özel söyleşide, Kraliyet Ailesi'nden ayrılma gerekçelerini anlattı. Kraliyet Ailesi'ndeyken yapabileceği şeylere sınırlar konduktan sonra yalnız hissetmeye başladığını söyleyen Markle, intiharı düşündüğü bir dönem olduğunu kaydetti.

 • Meghan, Harry ve Birleşik Krallık: Yanlış giden ne oldu?

  Oprah Winfrey’e verdikleri söyleşide Sussex Dükü ve Düşesi, basın ve Buckingham Sarayı ile ilişkileri konusunda neler hissettiklerini anlattı. Peki bu noktaya nasıl gelindi?

 • Elektronik kelepçe kadına karşı şiddetle mücadelede etkin şekilde kullanılıyor mu?

  8 Mart 2015'te üç bakanlık kadına karşı şiddetle mücadele için elektronik kelepçe uygulamasının devreye gireceğini duyurmuştu. Ancak avukatlar o günden bugüne kadına karşı şiddet davalarında kullanılan elektronik kelepçe sayısının yetersiz kaldığını söylüyor. Aynı zamanda kadına karşı şiddet failleri yerine Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılan öğrencilere elektronik kelepçenin takılmasına da tepkililer.

 • Uşak, bulunduğu bölgede nasıl düşük riskli tek il oldu?

  İç Ege bölgesindeki illerden biri olan Uşak, aylardır azalmayan yüksek vaka sayılarını hızla indirerek ülkenin batısındaki tek 'mavi' bölge oldu. Kimine göre bunun sebebi şehrin çoğunun bağışıklık kazanması, kimine göre çok kayıp verince salgının ciddiye alınması.

 • Cezaevlerinde 'iyi halden tahliye' talepleri neden reddediliyor?

  Cezaevlerinde iyi hal, dolayısıyla şartlı tahliye hükümlerinin, yetkisi iki ay önce artırılan Cezaevi İdare Gözlem Kurulları tarafından daha dar yorumlandığı ve özellikle "örgütlü suçlardan" hüküm giymiş onlarca tutuklunun koşullu salıverilme taleplerine olumsuz yanıt verildiği yönündeki şikayetleri, Hatice Kamer araştırdı.

 • Türkiye ve Mısır Doğu Akdeniz'de anlaşmaya ne kadar yakın, ilişkiler 8 yıl sonra normalleşebilir mi?

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin darbeyle iktidara geldiği 2013 yazından bu yana gergin olan Ankara-Kahire ilişkilerinde son dönemde yumuşama sinyalleri geliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Mısır ile deniz yetkilendirme anlaşması imzalayabileceğini açıkladı. İki ülkenin istihbarat kurumları arasında süren temasların karşılıklı büyükelçi ataması yoluyla siyasi alana taşınma sürecinin nasıl gelişeceği ise henüz kestirilemiyor.

 • Sağlık meslek örgütleri: Koronavirüs vakaları artarken normalleşmeye gidiliyor

  Sağlık meslek örgütleri, Pazartesi günü açıklanan "kademeli normalleşme" sürecine erken geçildiği görüşünde. Sağlıkçılar, vaka sayılarının arttığını ve eldeki "kısıtlı verilerin" dahi normalleşme için yeterli olmadığını söylüyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

 • Türkiye'de yapılan aşı sayısı 10 milyon dozu geçti

  Çin şirketi Sinovac'ın ürettiği inaktif CoronaVac aşısını kullanan Türkiye'de, Covid salgınıyla mücadele amacıyla yürütülen aşılama programı kapsamında yapılan birinci ve ikinci doz aşıların sayısı 10 milyonu geçti.

 • Kademeli ve kontrollü normalleşmeye dair merak ettiğiniz sorular ve yanıtları

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Mart'ta açıkladığı kademeli ve kontrollü normalleşme planı, farklı illerde farklı önlemlerin uygulanması ve çok sayıda detay içermesi nedeniyle pek çok kişi tarafından ilk bakışta tam olarak anlaşılamadı. Normalleşme planına dair Instagram hesabımızdan bize gönderdiğiniz soruları yanıtladık.

 • İngiltere'de okullar açıldı: Test ve maske var, sınav yok

  Hükümetin koronavirüs salgını nedeniyle ilan ettiği son iki aylık sıkı kapatma önlemlerinden çıkışın ilk adımı olarak bugün ilk ve orta seviyeli okullar yeniden öğretime açıldı.

 • Brezilya'da koronavirüs ölümleri rekor düzeye çıktı, Bolsonaro 'Sızlanmayı bırakın' dedi

  Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, ülkede koronavirüs kaynaklı vaka ve ölü sayısının hızla artmasına karşın halka "Covid-19 konusunda sızlanmayı bırakın" dedi. Ülkede Çarşamba günü 75,002 koronavirüs vakası rapor edildi, 1910 kişinin de öldüğü açıklandı. Bu, ülkede şimdiye kadar salgında görülen en yüksek ölü sayısı.

 • Koronavirüs özel dosyası

  Covid-19 pandemisiyle ilgili dünyadan ve Türkiye'den son haberler, analizler ve incelemeler koronavirüs özel dosyamızda.

 • Koronavirüs sözlüğü: Hangi terim ne anlama geliyor?

  Filyasyondan sürü bağışıklığına, koronavirüs günlük hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram kattı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Merak ettiğiniz kavramların anlamlarına koronavirüs sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüs riski nerelerde yüksek?

  Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage’a sorduk.

 • İmamoğlu'nun Akşener-Buldan paylaşımı İYİ Parti'de tepki çekti

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle sosyal medya hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı etiketleyerek yaptığı paylaşım, İYİ Parti'de rahatsızlık yarattı. Akşener tepkileri haklı bulduğunu söyledi, İmamoğlu "Tümüyle iyi duygular ile yazılmıştır mesajımız" dedi.

 • İngiltere-Türkiye arasında seyahat için mevcut kural ve düzenlemeler neler?

  Türkiye, hem gidiş hem de gelişlerde İngiltere'nin genel seyahat düzenlemelerine tabi ülkeler arasında yer alıyor. Ancak Türkiye açısından tersi bir durum söz konusu. Türkiye'nin Aralık'ta başlattığı İngiltere'ye özgü kısıtlayıcı düzenlemeler halen yürürlükte.

 • Hollanda'da kitabı en çok satanlar listesindeki Lale Gül: Ölüm tehditleri yüzünden tek başıma sokağa çıkamıyorum

  Amsterdam'ın "göçmen mahallesi" Bos en Lommer'da doğup büyüyen 23 yaşındaki Türkiye kökenli yazar Lale Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, aldığı ölüm tehditleri nedeniyle Hollanda'da en çok konuşulan isimlerden biri oldu. Koyu dindar bir ailede doğup büyüyen ve 17 yaşına kadar Kuran kurslarına devam eden Gül, üniversite eğitimi sırasında başörtüsünü çıkarıp, kendi istediği gibi bir yaşam seçmişti. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

 • Hollanda'da rızaya dayanmayan her tür cinsel eylem 'tecavüz' sayılacak, cezası en az 4 yıl hapis

  Hollanda'da, açık rızaya dayanmayan her türlü cinsel eylem "tecavüz" olarak değerlendirilecek. Rıza dışı seks ve tecavüz suçluları 4 yıldan 9 yıla varan hapis cezalarına çarptırılacak. Şiddet, baskı ya da tehdit yoluyla gerçekleşen suçlarda bu ceza, 12 yıla kadar çıkacak.

Ünlü oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, pazar günü geçirdiği kalp krizinin ardından 8 Mart'ta hayatını kaybetti. Öztekin'in hayatını kaybetmesinin ardından siyasetçilerden ve ünlü isimlerden başsağlığı mesajları geldi. Öztekin'in biyografisini ve ünlü oyuncuyla ilgili sevenlerinin mesajlarını derledik.

Papa Francesco: Musul'da 'IŞİD'e bu silahları kim satıyor?' diye düşündüm

Irak ziyaretini tamamlayarak Vatikan'a dönen Papa Francesco, geziyi değerlendirdiği basın toplantısında Musul'da IŞİD'in yıktığı kiliselerin enkazında dua ederken "Bunlara bu silahları kim satıyor?" diye düşündüğünü söyledi.

İngiltere, SMA tedavisinde dünyanın en pahalı ilacı Zolgensma'yı kullanacak

Gevşek Bebek Sendromu diye de bilinen Spinal Musküler Atrofi (SMA) tedavisinde kullanılan dünyanın en pahalı ilacı Zolgensma'nın, İngiltere Sağlık Hizmetleri tarafından sunulacağı açıklandı.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla istifa etti

Borsa İstanbul (BİST) Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla istifa etti. BİST, istifanın kabul edildiğini duyurdu. Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla, ABD'de İran'a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı gerekçesiyle yargılanıp 28 ay tutuklu kalan, infazının ardından Türkiye'ye dönmüştü.

Dünyanın en zengin kadınlarından MacKenzie Scott, fen öğretmeni Dan Jewett'la evlendi

Yazar MacKenzie Scott, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan boşandıktan iki yıl sonra, fen öğretmeni Dan Jewett'la evlendi. Jewett, Scott ve Bezos'un çocuklarının okulunda görev yapıyor.

Ay'daki kraterlere adını veren az sayıda kadın kim ?

Ay'daki 1577 kratere çoğu bilim insanı olmak üzere insan isimleri verildi ama bunların sadece 26'sı gerçekten yaşamış kadınlar. Bunun sebebini ve bu kadınların kimler olduğunu araştırdık.