BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer haberler

Ukrayna krizi

Koronavirüs ve Omicron varyantı

 • Avusturya'da Covid aşısını zorunlu kılan yasa tasarısına ilk onay

  Avusturya Parlamentosu'nun alt kanadı Ulusal Konsey, koronavirüs aşısını zorunlu kılan yasa tasarısını onayladı. Tasarının, parlamentonun üst kanadı olan Federal Konsey'inde onayı sonrası yasalaşması ve Cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen'in imzasıyla 1 Şubat'ta yürürlüğe girmesi bekleniyor. Tasarının yasalaşması ile Avusturya'yı aşıyı Avrupa'da herkes için zorunlu kılan ilk ülke olacak.

 • Omicron varyantının bulaşıcılığı ne kadar sürüyor?

  Omicron varyantı hızla yayılmaya devam ediyor. Peki bu varyanta yakalananların ne kadar süreyle karantinaya alınması gerektiğini biliyor muyuz? Belirti gösterenlerle, göstermeyenler arasında farklılık var mı?

 • İngiltere'nin Omicron kısıtlamalarını kaldırması erken bir adım mı?

  İngiltere'de Omicron dalgasını engellemek için uygulanan maske zorunluluğu, Covid sertifikası ve evden çalışma gibi kısıtlamalar kaldırılıyor. BBC Sağlık Muhabiri Nick Triggle, önlemlerin kaldırılmasının erken bir adım olup olmadığı sorusuna yanıt arıyor.

 • Omicron varyantının semptomları neler?

  Uzmanların, koronavirüsün bugüne kadarki en bulaşıcı varyantı olduğunu belirttiği Omicron, tüm dünyada hızla yayılıyor. Bununla beraber hastalar hafif semptomlar gösterdiği için virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sıklıkla grip ya da soğuk algınlığıyla karıştırılabiliyor.

Video

 • Döviz geliri ihracatçıyı kur ve enflasyonun etkilerinden korur mu?

  Türkiye'nin yeni ekonomik modeli ihracata dayanıyor. Şirketlerin üretimlerini artırarak yurt dışına satış yapmaları, böylece Türkiye'nin döviz gelirini yükseltmesi bekleniyor. Ancak bunun gerçekleşmesinde bir engel var. Türkiye ekonomisi ithalata dayanmakta.

 • Pitbull ve 'tehlikeli ırklar': Neden saldırırlar, suç köpekte mi, yasak çözüm mü?

  Pitbull ve tehlikeli sayılan diğer köpek ırkları, hem Türkiye'de hem dünyada yıllardır tartışılıyor. Fakat bu sefer, Türkiye'de bu kısırdöngüyü sona erdirme iddiasıyla, bir düzenleme çıkarıldı. Ancak, köpek tartışmasına bir de kanun tartışması eklendi. Peki bu düzenleme, köpek saldırılarının önünü kesebilecek mi? Pitbull'ların saldırılarla anılması tesadüf mü? BBC Türkçe ekibi araştırdı.

Seçtiklerimiz

Antibiyotiklere dirençli bakteriler 2019'da 1 milyondan fazla kişinin ölümüne neden oldu

Antibiyotiklere dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla ilgili bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre 2019 yılında dünyada 1,2 milyondan fazla kişi, bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar sonucu hayatın kaybetti.

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu, ekonomistler kararı nasıl yorumladı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk faiz kararını açıkladı. Politika faizi yüzde 14'te sabit tutuldu. Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, "Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir" denildi.

Kızılhaç'a siber saldırı: 515 binden fazla savaş mağdurunun bilgileri çalındı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) geniş çaplı ve sofistike bir siber saldırıya maruz kaldığını, 515 binden fazla kişinin özel verilerinin çalındığını duyurdu. Özel verileri çalınanların çoğu savaş mağduru veya savaşlar sırasında rehin alınan kişiler.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye