BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer haberler

Maymun çiçeği virüsü

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali

 • Zelenskiy'den Kissinger'a tepki: 1938'de Nazileri yatıştırmaya çalışan siyasetçilere benziyor

  Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Ukrayna'da barışın sağlanması için Rusya'nın Kırım'ı ilhakının tanınmasını önerdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Kissinger'a tepki gösterdi ve onu 1938'de Nazileri yatıştırmaya çalışan siyasetçilere benzetti.

 • Ukrayna: Severodonetsk-Bakhmut yolu ateş altında ama insani yardım geçişi sürüyor

  Ukrayna'nın doğusundaki yönetimin üst düzey bir ismi, Luhansk ile ülkenin geri kalanını birbirine bağlayan ana yolun Rus güçleri tarafından bloke edildiğini öne süren haberleri yalanladı. Luhansk bölge ordusu komutanı Serhiy Haidai, Severodonetsk ile Bakhmut arasındaki yolun ateş altında olduğunu doğruladı, ancak insani yardımın geçişinin halen mümkün olduğunu söyledi.

 • Ukrayna savaşı: Putin yalan haber kanunuyla gerçeklere de mi savaş açtı?

  Putin, ayrılıkçı Donbas bölgesini özgürleştirmek için Ukrayna'ya yönelik 'özel bir operasyon' başlattığını söylüyor olabilir. Ukraynalılar için ise bu ilk günden beri topyekün bir savaş. Ancak bu görüşü Rusya'da dile getirmek hukuken suç kapsamında. Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline dair resmi söylemi dışında bir şey söylemek ya da orduyu eleştirmekle suçlanan bu kişiler 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

 • Güney Cephesi: Rusya adına Ukrayna'da propaganda faaliyetleri yürüten medya platformu

  Ukrayna'da Rus ordusunun kontrolü altına aldığı bazı bölgelerden paylaşım yapan Kremlin yanlısı bir medya platformu ortaya çıktı. BBC'nin Dezenformasyon Ekibi, Güney Cephesi adlı platformun propaganda içeren paylaşımlarını inceledi.

 • Mariupol: 80 günde yerle bir olan şehir

  Mariupol üç aydır aralıksız devam eden saldırılar sonucu Rus güçlerinin eline geçti. Şehir gerek Rusya'nın acımasız saldırılarının gerekse Ukrayna'nın inatçı direnişinin sembolü haline geldi. BBC'ye konuşan kent sakinleri, son üç ayda yaşadıklarını anlatıyor.

Seçtiklerimiz

 • Kılıçdaroğlu'nun 'kaçış planı' iddiası hakkında iktidar ve muhalefet kulislerinde neler konuşuluyor?

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Salı akşamı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Erdoğan ve aile bireylerinin yurt dışına kaçmaya hazırlandığı, bu kapsamda vakıflar aracılığıyla ABD'ye para transferi yaptığı iddiası, iktidar ve muhalefeti bir kez daha karşı karşıya getirdi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

 • Macaristan Başbakanı Viktor Orban neden OHAL ilan etti?

  Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 3 Nisan'da yapılan ve birleşik muhalefete karşı büyük bir zafer kazandığı seçimler sonrası yeni kabinesini açıkladı. Orban bu açıklamasının üzerinden 24 saat bile geçmeden dün sürpriz bir çıkış yaptı ve "savaş durumu" nedeniyle ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini duyurdu. Macaristan'daki son gelişmeleri, Budapeşte'den gazeteci Tarık Demirkan yorumladı.

 • Ermenistan'dan Türkiye nasıl görünüyor?

  Türkiye ile Ermenistan, uzun bir aradan sonra ilişkilerin normalleştirilmesi için yeni bir süreç başlattı. Peki Ermenistan'da bu sürece nasıl bakılıyor? BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici ve Ege Tatlıcı'nın Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan izlenimleri.

 • BBC araştırması 4 futbolcunun nasıl 'pozisyon şikesine' karıştığını ortaya koydu

  BBC'nin gizli çekimlerin de dahil olduğu araştırması, futbol dünyası içindeki iki kardeşin, "pozisyon şikesi" için futbolcu ayarladığını ortaya çıkardı.

 • Eurostat: Türkiye AB'den en fazla atık ithal eden ülke

  Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) 2021 atık ihracatı verilerine göre Türkiye, 14,7 milyon tonla Avrupa Birliği'nden en fazla atık ithal eden ülke oldu. AB'den tüm atık ihracatının yarısından fazlası Türkiye'ye yapıldı. Verilere göre Türkiye, Avrupa'dan en fazla hurda metal ithal ediyor.

 • Texas'ta aileler yasta: Dans etmeyi seviyordu, tanıdığım en tatlı çocuktu

  ABD'nin Texas eyaletindeki Uvalde şehrinde bir ilkokula düzenlenen silahlı saldırıda 19'u çocuk, 21 kişi hayatını kaybetti. Ölen çocukların yaşları 7 ile 10 arasındaydı. Bazıları saldırıdan yalnızca birkaç saat önce okuldaki başarılarından ötürü ödüllendirilmişti.

 • Erdoğan'ın 'Miçotakis çıkışı' Atina'da şaşkınlık yarattı: 'Tüm köprüleri yakıyor'

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün bakanlar kurulu toplantısından sonra Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis için söylediği "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok" sözleri Atina'da şok etkisi yarattı. Yunan hükümet kaynakları Erdoğan'ın sözlerini 2023 seçimleri öncesi "milliyetçilik kartını oynayacağının işareti" olarak yorumladı. Gazetelerde ise "Erdoğan tüm köprüleri atıyor" yorumları yapıldı. Atina'dan Stelyo Berberakis'in haberi.

 • Fotoğraf galerisi, Fotoğraflarla: Ermenistan’ın başkenti Erivan

  Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci kapsamında, İstanbul ile Ermeni başkenti Erivan arasındaki doğrudan uçak seferleri tekrar başladı. Bu süreci araştırmak için Erivan’a giden BBC Türkçe'den Ege Tatlıcı ve Mahmut Hamsici, fotoğraflarla kenti anlatıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suriye’ye yeni operasyon sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada Suriye’ye yeni operasyon sinyali verdi, bakayalara bedelli askerlik imkanı sunacaklarını ve açık cezaevlerinden salınan hükümlülerin Covid-19 izinlerinin uzatıldığını söyledi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için şartları açıkladı, Yunanistan Başbakanı hakkında “Artık benim için Miçotakis diye biri yok” dedi.

Depp-Heard davası: Kate Moss, Depp'ten hiç şiddet görmediğini söyledi

Canlı yayında ortaya atılan iddialar ve birbirini dava eden iki ismin büyüklüğü milyonlarca takipçiyi, Heard-Depp duruşmalarına kilitledi. 50 milyon dolarlık iftira davasında artık son ifadeler alınıyor.

WHO: Covid henüz bitmedi, dünya yeni bir pandemiye hazır değil

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın "korkunç" zorluklarla mücadele ettiğini söyledi. Pazar günü Cenevre'de yaptığı konuşmada "Tabii ki (Covid) pandemi dünyamızdaki tek kriz değil" diyen Ghebreyesus, maymun çiçeği virüsünü de Covid pandemisi ve Ukrayna savaşı ile birlikte bu zorluklar arasında saydı.

Dünya ekonomisinde resesyon kaygılarını artıran kırılganlıklar neler?

Geçtiğimiz hafta dünya piyasalarının enflasyona ek olarak odaklandığı konulardan birisi de resesyon oldu. Resesyon beklentisinin güçlenmesiyle birlikte piyasalara duyulan güven de aynı hızla zayıflıyor. Peki, dünya ekonomisinde kaygıları artıran kırılganlıklar neler? İktisatçı yazar Ergin Yıldızoğlu'nun analizi.

86 milyon yıl önce yaşamış ‘Ölüm Ejderhası’na ait fosil kalıntılar bulundu

Arjantin'de yaklaşık 86 milyon yıl önce yaşamış ve "Ölüm Ejderhası" olarak adlandırılan uçan bir sürüngene ait fosil kalıntılar keşfedildi.

ABD'de bebek maması sıkıntısı: Biden, Savunma Üretim Yasası'nı yürürlüğe koydu

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede bebek maması sıkıntısını gidermek amacıyla Savunma Üretim Yasası'nı devreye sokacağını açıkladı. Bu, tedarikçilerin diğer müşterilerden önce bebek maması fabrikalarına kaynak sağlamaya öncelik vermeleri anlamına geliyor.

Spor

Roma, Konferans Ligi'nin ilk şampiyonu oldu

İtalya Serie A takımlarından Roma, UEFA Avrupa Konferans Ligi finalinde karşılaştığı Hollanda temsilcisi Feyenoord'u 1-0 yenerek kupanın sahibi oldu.

Üç boyutlu görseller ve yeni bir iletişim dili kayıp ilanlarının etkisini artırabilir mi?

İngiltere'de bir yardım kuruluşu kaybolan kişilerin bulunması için hazırlanan poster ve reklam panolarını 3 boyutlu görseller ve yeni bir iletişim diliyle değiştiriyor.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye