BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer haberler

 • İstanbul'da deprem: Büyüklüğü Kandilli Rasathanesi'ne göre 4.2, AFAD'a göre 3.9

  Saat 15:07'de İstanbul'da meydana gelen depremin merkezini AFAD Kartal, Kandilli Rasathanesi Sultanbeyli olarak açıkladı. İstanbul Valisi Yerlikaya, şimdiye kadar herhangi bir olumsuz bildirim almadıklarını duyurdu.

 • ABD'de federal tatil ilan edilen 'Juneteenth' ne ifade ediyor?

  ABD Başkanı Joe Biden, ülkede 1865'te köleliğin yasaklanmasının yıl dönümü anısına kutlanan ve "Juneteenth" olarak adlandırılan 19 Haziran'ın "federal tatil" olmasını öngören yasayı onayladı.

 • İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir?

  İran'da Cuma günkü cumhurbaşkanlığı seçiminin favori adayı olarak gösterilen ve yargı erkinin başında bulunan İbrahim Reisi, oyların yüzde 62'sini aldı. İran'da seçimlere katılım oranının düşük olmasının muhafazakar bir siyasetçi olan Reisi'nin işine yaradığı düşünülüyor.

 • Hollanda'da savcılık camilere gönderilen 'tehdit mektubunu' suç saymadı

  Hollanda'da Hristiyanların Paskalya bayramı döneminde farklı kentlerdeki 10 camiye bebek bezi, Muhammed Peygamber karikatürleri ve parçalanmış Kuran sayfalarıyla birlikte gönderilen mektuplar, savcılık tarafından suç unsuru sayılmadı.

 • Covid aşıları hakkında merak edilenler ve yanıtları

  BBC Türkçe Instagram hesabı üzerinden Covid-19 aşılarıyla ilgili merak ettiğiniz soruları iletmenizi istedik. Bu soruları, Prof. Dr. Murat Akova ile konuşarak ve bilimsel rapor ile araştırmaları inceleyerek yanıtladık.

 • Deniz Poyraz'ı yakınları anlattı: 'Hem ailesine hem HDP'ye destek olmaya çalışırdı'

  HDP İzmir il binasına dün düzenlenen silahlı saldırıda Deniz Poyraz hayatını kaybetti. BBC Türkçe'ye konuşan HDP'liler, Poyraz'ın, parti üyesi ve çalışanı annesi Fehime Poyraz elinden ameliyat olduğu için dün onun yerine ofise gittiğini söyledi. Berza Şimşek ve Hatice Kamer'in haberi.

 • HDP İzmir il binasına düzenlenen saldırı hakkında neler biliniyor?

  İzmir’de HDP il binasına dün düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ın cenazesi bugün Kadifekale Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Buca Kaynaklar Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Partililerin tanıklıkları ve yapılan açıklamalarla saldırının ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

 • Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz canlı yayında karşı karşıya geldi, birbirlerini suçladı

  Hakkında kara para aklama soruşturması yürütülen Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro istediği iddia edilen ve dün istifa ettiği açıklanan eski HaberTürk Tv ana haber sunucusu Veyis Ateş, hakkındaki iddialarla ilgili olarak Halk TV'de İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtladı. Ateş, Sezgin Baran Korkmaz adına aracılık yapmak için "bir lobi, klik adına 10 milyon euro istediği" iddialarını yalanladı. Canlı yayına bağlanan Korkmaz ise iddiasını yineledi.

EURO 2020

Özel haberler

 • Davutoğlu: Görevdeyken bilgim dahilinde Peker'le ilişki kurulmadı, kontrolüm dışında olmuşsa bilemem

  Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, görevde olduğu döneme ve gündemdeki konulara dair BBC Türkçe'den Ece Göksedef ve Mahmut Hamsici'nin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Başbakan ve AKP Genel Başkanı olduğu dönemde, partinin Sedat Peker'le hiçbir ilişkisinin olmadığını ancak kontrolü dışında ilişkiler kurulmuşsa bunu bilemeyeceğini söyledi.

 • 'Çocuklu mahpus annenin cezasının ertelenmesi' düzenlemesi mini yargı paketinden neden çıkarıldı?

  TBMM Genel Kurulu'nda Çarşamba günü kabul edilen mini yargı paketinden, küçük çocuğu olan hükümlü annelerin, eşi de hapisteyse veya ölmüşse cezasının çocuğu 15 yaşına gelene kadar ertelenmesini içeren madde çıkarıldı. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

 • Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aşılama neden yavaş ilerliyor?

  Nüfusu 15 milyona yaklaşan iki bölgede 18 yaşın üzerindeki herkesin, yani 9 milyonu aşkın kişinin aşılanabilmesi için, 18 milyon dozdan fazla aşı yapılması gerekiyor. 16 Haziran Çarşamba günü itibarıyla iki bölgede 23 ilde toplam 3,5 milyon dozdan fazla aşı yapıldı. Bölgede Tabip Odaları aşılamanın hızlandırılması için bilgilendirme kampanyaları başta olmak üzere bir dizi talep ve öneri getiriyor. Hatice Kamer'in haberi.

 • Türkiye'de kuraklaşma hangi boyutlarda?

  Türkiye'de 41 il, kuraklık tehdidi altında. Uzmanlara göre kuraklığın yaşantımıza olan etkileri tarımsal üretime, gıda fiyatlarındaki artışa ve kişi başına düşen su miktarındaki düşüşe dek uzanıyor.

 • HDP’de 'muhalefete muhalefet' ve 'seçim boykotu' seçenekleri tartışılıyor

  Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi hakkındaki kapatma davası istemiyle ilgili ilk incelemeyi 21 Haziran’da yapmaya hazırlanıyor. Kapatma davasına karşı hukukçu kadrosunu genişleten HDP, siyasi mücadele yollarını da tartışmaya başladı. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

Koronavirüs

Video

 • Şehir heykelleri: Nasıl ortaya çıktı, neden yaygınlaştı?

  Türkiye'de yapacağınız şehirlerarası bir yolculukta belki bir biber, bir semaver ya da dev bir ekmek heykeli karşınıza çıkabilir. Kimi zaman uygulanış biçimleri, kimi zaman çağrıştırdıkları öğeler ve maliyetleri ile gündeme gelen bu heykeller artık hemen her şehrin olmazsa olmaz bir parçası. Mesut Ersöz'ün video haberi.

 • Güneydoğu'da tarihi kuraklık: 'Tarlamızın beyin ölümü gerçekleşti'

  Türkiye'de kuraklık 41 ilde etkili oldu. Mercimek, buğday ve arpa üretiminin en fazla yapıldığı Güneydoğu Anadolu'da, ekili hububat alanlarında kuraklık kaynaklı zarar oranı yüzde 70 ile 90 arasında değişiyor. Hatice Kamer, bölgedeki köylülerle zararın boyutlarını konuştu.

 • Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın klasik formasının 99 yıllık hikayesi

  Euro 2020 futbol şampiyonası bir yıl gecikmeli olarak başlıyor. Turnuvada parlayabilecek takımlar arasında gösterilen Türkiye, klasik olarak tanımlanan ay yıldızlı forması ile üst turları hedefliyor. Klasik kırmızı bantlı formayı, Türkiye Milli Futbol Takımı ilk kez bundan yaklaşık 100 yıl önce giydi. BBC Türkçe'den Efe Öç'ün haberi...

 • BBC araştırması: Kampala'daki seri cinayetlerin arkasında kimler var?

  Geçen yıl Kasım ayında, Uganda'nın başkenti Kampala'nın sokaklarında bir protesto eyleminin hükümet tarafından bastırılması sırasında 50'den fazla kişi vurularak öldürüldü. Yetkililer, polis ve askerin, isyancılara müdahale ettiğini söyleyerek gerçek mermi kullanımını savundu. Fakat BBC Africa Eye ekibinin yaptığı araştırma, 18 Kasım'da bir polis aracının şehir merkezinden geçtiğini ve polislerin yaklaşık bir dakika içinde yedi silahsız kişiyi vurduğunu gösteriyor.

Seçtiklerimiz

 • Kabil Havalimanı neden önemli?

  Türkiye, ABD ve NATO askerlerinin çekilmesinin ardından Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'nın güvenliğini sağlamaya devam etmeyi önerdi. Bu havalimanı neden önemli ve Türkiye'nin önerisi ne anlama geliyor?

 • Erdoğan-Biden görüşmesi, Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkiler?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında Brüksel'de gerçekleşen görüşme, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği açısından ihtiyatlı bir iyimserlik ortamı yarattı. Erdoğan ve Biden'ın görüşme sonrasında yaptıkları açıklamalarda, sorunlu alanlar yerine işbirliği olanaklarını öne çıkarmaları ve etkin diyalog içinde kalma taahhütleri ikili ilişkilerde yeni bir bunalım dönemi istemedikleri şeklinde yorumlandı.

 • ABD-Rusya görüşmeleri siber çeteleri neden kaygılandırmaz?

  Rusya ve ABD başkanları bu hafta Cenevre'deki buluşmalarında bir internet güvenliği düzenlemesi yapma konusunda anlaştılar ama uzmanlar bunun siber korsanları pek kaygılandırmayacağını düşünüyor.

 • Süleyman Demirel: 'Çoban Sülü'den Çankaya Köşkü'ne

  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in hayatını kaybetmesinin üzerinden 6 yıl geçti. 27 Mayıs 1960 darbesiyle görevden alınan Başbakan Adnan Menderes'in mirasına sahip çıkan ve merkez sağın lideri olan Demirel, siyasi kimliği dışında çeşitli sözleriyle de Türkiye siyasetine damgasını vurmuştu. Gazeteci Sinan Onuş, 17 Haziran 2015'te BBC Türkçe için Demirel'in hayatını yazmıştı.

 • Berkin Elvan davasında polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

  16 Haziran 2013 günü, Gezi protestoları sırasında, attığı gaz fişeğiyle 14 yaşındaki Berkin Elvan'ın yaşamını yitirmesine neden olduğuna hükmedilen polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dalgalı'nın "kasten öldürme suçunu işlediğinin sabit olduğuna" hükmedildi. Yurt dışına çıkışı yasaklanan Dalgalı, tutuklama kararı verilmediği için cezası Yargıtay tarafından onanırsa cezaevine girecek.

 • Sedat Peker'den 10 bin dolar alan siyasetçi tartışması: TBMM Başkanı Şentop bilgi aldığını söyledi, isim açıklamadı

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, katıldığı televizyon programlarında, "Sedat Peker'den 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var" açıklaması yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisine dünkü ziyarette bilgi verdiğini açıkladı. Soylu'nun kendisine yazılı bir yanıt da verdiğini belirten Şentop, söz konusu siyasetçinin "Meclis'te görev yapan milletvekillerinden biri olmadığını" belirtmesine karşın isim açıklamadı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un: ABD ile hem diyaloğa hem çatışmaya hazır olmalıyız

ABD'nin yeni yönetiminden ilk kez doğrudan söz eden Kuzey Kore lideri, Washington'a 'Diyaloğa da çatışmaya da hazır olacağız' mesajıyla, yeni adımlar beklediğinin işaretini verdi.

Christian Eriksen'e özel bir kalp cihazı takılacak

EURO 2020'de takımının Finlandiya ile oynadığı maç sırasında kalbi aniden duran Danimarkalı milli oyuncu Christian Eriksen'e, gerektiğinde kalbi yeniden çalıştıran bir cihaz takılacağı açıklandı.

ABD Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), iki gün süren toplantısında ekonomistlerin beklediği gibi politika faizini yüzde 0-0.25 aralığında sabit tuttu.

Çin'de bulunan dev gergedan fosili, 'zürafadan uzun' yeni bir türü ortaya çıkarttı

En büyük kara hayvanları arasında yer alan "Paraceratherium linxiaense" adı verilen yeni türün, yaklaşık dört Afrika fili ağırlığında ve zürafadan daha uzun olduğu belirlendi.

İngiltere'de araştırma: Covid salgını ülkede özellikle gençlerin henüz aşı olmaması nedeniyle yayılıyor

Imperial College London tarafından yapılan bir araştırma, İngiltere'de çoğunlukla henüz aşı olmamış gençler arasında olmak üzere salgının yayıldığını ortaya koydu. Araştırmacılar, salgının daha fazla yayılmasını önlemek için gençlere aşı yapılmasının kritik olduğunu söylüyor.

Spor

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turundaki rakibi PSV Eindhoven

Şampiyonlar Ligi ikinci ön eleme turu kuraları bugün çekildi. Galatasaray, Hollanda ekibi PSV Eindhoven ile eşleşti. İlk maç Hollanda'da 20 veya 21 Temmuz'da, ikinci maç ise 27 veya 28 Temmuz'da Türkiye'de oynanacak.

Çin'in yeni uzay istasyonunun ilk mürettebatı göreve başladı

Çin'in en uzun sürecek olan insanlı uzay misyonunda görev alan üç astronotu taşıyan Shenzou-12 kapsülü, "Tianhe modülü" olarak da adlandırılan uzay istasyonuna başarıyla kenetlendi. Astronotlar Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo, dünyadan yaklaşık 380 kilometre uzaklıktaki Tianhe modülünde 3 ay kalacak.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye