BBC News, Türkçe - Ana sayfa

 • Hizbut Tahrir'in Ankara'daki Uluslararası Hilafet konferansı.

  Hizb-ut Tahrir: Bazı ülkelerde yasaklanan örgütün Türkiye'deki konumu ne?

  Hizb-ut Tahrir, onlarca ülkede faaliyet gösteren bir siyasal İslamcı örgüt. Kimi ülkelerde yasaklı konumda kimilerinde ise değil. Kamuoyunda daha çok hilafet etkinlikleriyle tanınan örgütün Türkiye'deki hukuki konumuyla ilgili ise bir kafa karışıklığı bulunuyor.

 • Biden'ın öncelikli hedeflerine ulaşmasının önündeki engeller neler?

  ABD'de Joe Biden-Kamala Harris yönetimi, görevi uzun ve zorlu bir öncelikler listesiyle devraldı. İktisatçı Ergin Yıldızoğlu, yeni Amerikan yönetiminin avantajlı olduğu noktaları ve önündeki güçlükleri BBC Türkçe'ye değerlendirdi.

 • CANLI Avrupa Parlamentosu: Demirtaş, AİHM kararı kapsamında derhal serbest bırakılsın

  Avrupa Parlamentosu, "Türkiye'deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu" konulu oturumda, Demirtaş için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları kapsamında derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

 • Johnson: İngiltere’de kısıtlamaların baharda sona ereceğini söylemek için 'çok erken'

  Başbakan Boris Johnson, koronavirüs vakalarının artması nedeniyle Aralık ayında ugyulamaya konan sıkılaştırılmış kısıtlamalara ilkbaharda son verileceğini söylemek için 'çok erken' olduğunu ifade etti. İngiltere'de koronavirüsün yayılma hızını inceleyen bilim insanları, yeniden önlemlerin artırılması ve sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından enfeksiyon oranının artmış olabileceğini açıkladı.

 • Biden'ın Covid-19'la mücadele kararnameleri ne içeriyor?

  ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden, Covid-19'la mücadeleye öncelik vererek salgına karşı stratejisini belirleyen 10 kararnameyi imzaladı. Biden'ın imzaladığı ilk kararnameler arasında Meksika sınırına duvar inşasından vazgeçilmesi, ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü üyeliğini sürdürmesi ve BM İklim Sözleşmesi'ne geri dönmesi de var.

 • Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkilerindeki zorlu konular neler olacak?

  ABD Başkanı Joe Biden'ın resmen göreve başlamasıyla Türk-Amerikan ilişkileri de yeni bir döneme girdi. Beyaz Saray'daki yeni yönetimin Ankara'yla ilişkilerinde hangi başlıklar zorlu olmaya aday?

 • ABD Başkanı Biden resmen göreve başladı, 'birlik' mesajı verdi

  ABD'de Kasım başındaki seçimlerden bu yana yaşanan tartışmalar ve artan gerilimin ardından Joe Biden yemin ederek resmen göreve başladı. Yemin törenine katılmayan eski Başkan Trump ise yeni yönetime başarı ve şans diledi.

 • Joe Biden ilk hangi icraatları hayata geçirmeyi planlıyor?

  ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'daki ilk gününde 17 başkanlık kararnamesi yayınlayarak Trump dönemindeki bazı politikaları geçersiz kıldı. Biden, maske takılmasıyla ilgili federal bir tavsiye kararı yayımlarken, Paris İklim Anlaşması'na da yeniden katıldı.

 • ABD Başkanı Joe Biden kimdir?

  ABD'nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden yemin ederek görevi Donald Trump'tan devraldı. Biden dış politika konusunda oldukça tecrübeli bir isim. Üstelik Türkiye'yi de yakından tanıyan ve 2000'lerin başından bu yana iki ülke ilişkilerinin bazı dönüm noktalarında kritik roller üstlenmiş bir siyasetçi.

 • ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris kimdir?

  ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, resmen göreve başladı ve tarihe geçti. 55 yaşındaki Harris, ABD'nin ilk siyah, ilk Asya kökenli ve ilk kadın Başkan Yardımcısı oldu.

 • Türkiye vatandaşları Ankara Anlaşması'yla hangi AB ülkelerinde, nasıl oturum izni alabiliyor?

  İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin tamamlanmasıyla Türkiye vatandaşları için şirket kurarak oturum izni alma imkanı ortadan kalktı. Fakat bazı AB ülkeleri Türkiye vatandaşlarına benzer şekilde oturma veya çalışma izni vermeye devam ediyor. Onur Erem bu ülkeleri ve sundukları imkanları inceledi.

 • Tek başına bir orman kurmak: Mardin'de 11 bin ağaç diken 'Şeyhmus Amca'nın hikayesi

  Mardin'de Diş hastanesi ve Artuklu Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi'nin arkasında, eskiden şehrin çöplerinin dökülmüş olduğu 48 dönümlük alan 71 yaşındaki Şeyhmus Erginoğlu'nun 26 yıllık emeğinin sonucunda küçük bir ormana dönüştü.

 • Diyarbakır'da uzaktan eğitimde sorunlar neler, Milli Eğitim Bakanlığı ne diyor?

  Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitimle gerçekleştirilen 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi Cuma günü sona eriyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 18 milyon öğrenci için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemini hayata geçirdi ancak eğitimcilere göre Diyarbakır ve ilçelerinde yaklaşık 200 bin çocuk EBA'ya ulaşamıyor. Hatice Kamer'in haberi.

 • Cargill işçileri 1000 günden uzun süredir neden eylem yapıyor, şirket suçlamalar için ne diyor?

  2018 yılında işten çıkarılan Cargill Türkiye işçilerinden sekizi, sendikal faaliyetleri nedeniyle Anayasa'ya aykırı olarak işlerine son verildiği gerekçesiyle 1000 günü aşkın süredir işe iade mücadelesi yürütüyor. BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan şirket, mahkemece hükmedilen tüm tazminatların ödendiğini ve sorunların hukuken çözüldüğünü belirtse de işçiler, "bir daha hak aradıklarında işten kovulmamak için" Cargill'de yeniden işbaşı yapma mücadelesini sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyor.

 • Koronavirüs özel dosyası

  Covid-19 pandemisiyle ilgili dünyadan ve Türkiye'den son haberler, analizler ve incelemeler koronavirüs özel dosyamızda.

 • Koronavirüs sözlüğü: Hangi terim ne anlama geliyor?

  Filyasyondan sürü bağışıklığına, koronavirüs günlük hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram kattı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Merak ettiğiniz kavramların anlamlarına koronavirüs sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüs riski nerelerde yüksek?

  Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage’a sorduk.

HDP'den 'yeni parti sinyali' veren Bilgen'e yanıt: 'Temennimiz, fikirlerinin iktidara payanda olmaması'

Kobani olayları soruşturması nedeniyle Kars Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan ve tutuklanan Ayhan Bilgen'in sosyal medya hesabından "yeni parti sinyali" olarak yorumlanan mesajlarına HDP'den, "Temennimiz odur ki Bilgen'in söylediği fikirler bu iktidara payanda olmasın" yanıtı geldi.

Hollanda'da kanser hastaları yeni geliştirilen pahalı ilaçlara daha kolay ulaşabilecek

Hollanda'da kanser hastaları, yüksek maliyetleri nedeniyle yıllardır beklemede olan, çok sayıdaki yeni nesil ilaca artık daha hızlı ulaşabilecek. Yıllık maliyeti 100-150 bin euro olan kanser ilaçları, ücretsiz temel sağlık paketine, uzun süren araştırmalar yerine daha kısa sürede alınacak.

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma 3 ay sonra ortaya çıktı, şirket hisseleri değer kazandı

Çin medyası, perakende devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'nın Ekim ayından bu yana ilk kez kamuoyunda görüldüğünü duyurdu. Haberler sonrası Alibaba'nın hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 5 değer kazandı.

İtalya'da gizemli sanat hırsızlığı: 'Çalındığı bilinmeyen' 500 yıllık tablo bir evde bulundu

İtalya'da Leonardo da Vinci'nin bir tablosunun 500 yıllık kopyası, Napoli kentinde bir evde bulundu. Tablo, çalındığından haberi olmadığı belirtilen müzeye iade edildi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

Endonezya'da bir mağarada en az 45 bin 500 yıllık hayvan çizimi bulundu

Toprak boyasıyla yapılmış yaban domuzu çiziminin dünyanın bir mağaraya çizilmiş en eski hayvan resmi olduğu belirtiliyor. Sulawesi Adası'nda ücra bir vadide yer alan Leang Tedongnge Mağarası'ndaki çizim, bölgedeki insan yerleşimine ait en eski kanıtı oluşturuyor.

Mesut Özil: Fenerbahçe’nin rüyadan gerçeğe dönüşen transferi

Fenerbahçelilerin transferini günlerdir beklediği Mesut Özil imza için Londra'dan özel uçakla İstanbul'a gitti. 32 yaşındaki yıldız futbolcu İstanbul'da yaptığı açıklamada çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Bir rüya benim için de gerçekleşiyor" dedi. Yıldız futbolcunun kariyeri başarılarla dolu.

Netflix'in abone sayısı salgın döneminde 200 milyonu aştı, şirket hisseleri değer kazandı

Amerikan dijital yayın platformu Netflix, 2020'de 37 milyon yeni abone kazanarak abone sayısını 203,7 milyona yükseltti. Netflix hisseleri dün yüzde 12 değer kazandı.