BBC News, Türkçe - Ana sayfa

 • Koronavirüs özel dosyası

  Covid-19 pandemisiyle ilgili dünyadan ve Türkiye'den son haberler, analizler ve incelemeler koronavirüs özel dosyamızda.

 • Koronavirüs sözlüğü: Hangi terim ne anlama geliyor?

  Filyasyondan sürü bağışıklığına, koronavirüs günlük hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram kattı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Merak ettiğiniz kavramların anlamlarına koronavirüs sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüs riski nerelerde yüksek?

  Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage’a sorduk.

Kılıçdaroğlu ve Akşener'den görüşme sonrası açıklama: 'Küçük ortak, büyük ortağı esir aldı'

Siyasi kulislerde "Millet İttifakı ortaklarının dayanışma ve beraberlik görüntüsü verme" mesajı olarak yorumlanan görüşmede iki lider ağırlıklı olarak ekonomi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın reform çıkışlarına ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

ABD Başkanı Trump hüküm giyen eski danışmanı Flynn'i affetti

ABD Başkanı Donald Trump, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'i affetti. Flynn FBI tarafından yürütülen soruşturmada yalan söylediğini itiraf etmişti. Bunu Twitter'dan duyuran Trump Flynn'i affetmenin "büyük bir onur" olduğunu söyledi.

İskoçya'da tüm kadın hijyen ürünleri ücretsiz olacak: Dünyada ilk defa uygulanıyor

İskoçya Parlamentosu, tampon ve ped gibi tüm kadın hijyen ürünlerini herkes için ücretsiz hale getiren yasa önerisini oybirliğiyle kabul etti. Bu uygulamanın dünyada başka bir örneği bulunmuyor

Dolar/TL kuru neden yükselişe geçti?

Türk Lirası, ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler ile ekonomi ve yargı sisteminde yapılması vaat edilen reform açıklamalarının ardından değer kazanmaya başlamıştı. Ancak bu hafta TL, dolar karşısında tekrar değer kaybetti; kur 8 seviyesinin üzerine çıktı.

Duygusal şiddet uygulayan erkeklerin ortak özellikleri neler?

Cinsiyet eşitliği konusunda çok ilerleme kaydedilmiş olunabilir ancak halen pek çok kadın baskıcı ve sahiplenici erkeklerin arasında kapana kısılmış hissediyor. Peki birlikte olduğunuz kişi psikolojik şiddet uyguluyor mu? Bu tür davranışlar nasıl tespit edilir? Bunlardan nasıl kaçınılır? Meksikalı çift ve aile terapisti Tere Diaz Sendra'nın tavsiyeleri.

Çin, 40 yıl aradan sonra Ay'dan taş toplayan ilk ülke olmayı amaçlıyor

Çin, 1970'lerden bu yana Ay'dan taş getirebilen ilk ülke olmayı amaçlıyor. Eğer görev başarılı olursa Çin, ABD ve Sovyetler Birliği'nin ardından Ay'dan parça toplayabilmiş üçüncü ülke olacak.

Futbol efsanesi Diego Maradona 60 yaşında hayatını kaybetti

Futbolun efsane ismi Diego Armando Maradona, geçirdiği kalp krizi sebebiyle 60 yaşında yaşamını yitirdi. Arjantin'de ulusal yas ilan edildi. Maradona Kasım başında beyninde oluşan kan pıhtısı nedeniyle tedavi görmüştü.

Snapchat, en çok izlenen içerikleri üreten kullanıcılara 1 milyon dolar dağıtacak

Snapchat, platformda viral olan içerikleri üreten kullanıcılara günlük toplamda 1 milyon dolarlık ödülden pay vermeyi vaat ediyor.