BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer haberler

Ukrayna krizi

 • ABD, Rusya Ukrayna'ya saldırırsa Kuzey Akım 2 boru hattının engelleneceği uyarısında bulundu

  ABD, Rusya'nın Ukrayna'yı istila etmesi halinde, Rus doğal gazını Batı Avrupa'ya taşıyan Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin durdurulacağı uyarısında bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı da Batılı müttefiklerin "Kuzey Akım 2 de dahil olmak üzere, güçlü bir yaptırım paketi üzerinde çalıştıklarını" ve herhangi bir saldırının Rusya için ciddi sonuçları olacağını söyledi. Rusya ise saldırı planladığı iddialarını reddediyor.

 • Rusya, NATO'ya neden güvenmiyor?

  NATO ülkeleri, Rusya'nın olası işgali karşısında Ukrayna'ya yardım etmek için neler yapılabileceğini değerlendiriyor. NATO nasıl bir ittifak, Rusya'nın NATO ve Ukrayna ile sorunu ne, taraflar arasında neler yaşandı?

 • Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Rusya ülkemizde panik yaratmaya çalışıyor, işgal kaygıları abartılı

  Ukraya Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, sınırda durumun riskli olduğunu ancak Rusya'nın ülkesini her an işgal edebileceği kaygılarının abartıldığını söyledi. Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa temsilcileri bugün Paris'te Ukrayna krizini ela alacak.

 • Cenevre'de görüşen ABD ve Rusya dışişleri bakanları, Ukrayna krizinin hızlı çözümü için umutlu konuşmadı

  Rusya'nın askeri yığınak yaptığı Ukrayna sınırındaki gerilimi azaltmak için ABD ve Rusya arasındaki diplomasi trafiği, bugün dışişleri bakanları Antony Blinken ve Sergey Lavrov arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan görüşmeyle devam etti. Lavrov, bir kez daha Ukrayna'yı işgal etmeye yönelik bir planları olmadığını söyledi. Blinken ise ülkesinin diplomasiye önem vermeye devam ettiğini ancak Moskova'nın "kapsamlı saldırganlığa" başvurması halinde, hızlı ve sert şekilde yanıt vereceklerini belirtti.

 • Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı, Putin hakkındaki yorumları nedeniyle istifa etti

  Almanya Deniz Kuvvetleri Komutan Kay-Achim Schönbach, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin yaptığı değerlendirme esnasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında sarf ettiği tartışma yaratan sözleri nedeniyle görevinden istifa etti.

Koronavirüs ve Omicron varyantı

Video

 • Döviz geliri ihracatçıyı kur ve enflasyonun etkilerinden korur mu?

  Türkiye'nin yeni ekonomik modeli ihracata dayanıyor. Şirketlerin üretimlerini artırarak yurt dışına satış yapmaları, böylece Türkiye'nin döviz gelirini yükseltmesi bekleniyor. Ancak bunun gerçekleşmesinde bir engel var. Türkiye ekonomisi ithalata dayanmakta.

 • Pitbull ve 'tehlikeli ırklar': Neden saldırırlar, suç köpekte mi, yasak çözüm mü?

  Pitbull ve tehlikeli sayılan diğer köpek ırkları, hem Türkiye'de hem dünyada yıllardır tartışılıyor. Fakat bu sefer, Türkiye'de bu kısırdöngüyü sona erdirme iddiasıyla, bir düzenleme çıkarıldı. Ancak, köpek tartışmasına bir de kanun tartışması eklendi. Peki bu düzenleme, köpek saldırılarının önünü kesebilecek mi? Pitbull'ların saldırılarla anılması tesadüf mü? BBC Türkçe ekibi araştırdı.

İklim krizi

Seçtiklerimiz

 • Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetiyle ilgili olarak 2 kişi gözaltına alındı, 4 şüpheli aranıyor

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, cinayetin tek bir silah kullanılarak işlendiğini açıkladı. Açıklamada, Mahmutyazıcıoğlu'nun "alacak verecek meselesinde arabuluculuk yaptığı" belirtildi. Beşiktaş kulübünün eski yöneticisi, Perşembe gününün ilk saatlerinde İstanbul Bakırköy'de bir restoranda uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

 • Erdoğan'dan halka çağrı: Kredileri kamu bankalarından kullanın

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işçilere toplu sözleşmede verilen zamma ek olarak yüzde 2,5 oranında zam yapılacağını duyurdu ve halka kamu bankalarından kredi kullanma çağrısı yaptı. NTV televizyonunda canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan "İstanbul'a yakışmayacak görüntüler ortaya çıktı. Bu basiretsizliktir" dedi. Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısının Ukrayna'da yakalandığını duyuran Erdoğan, Sezen Aksu'nun şarkısı üzerine çıkan tartışmalar konusunda 'Sözlerimin muhattabı Sezen Aksu değil" diye konuştu.

İngiltere 'kızlık zarı' ameliyatı ve 'bekaret testlerini' yasaklamaya hazırlanıyor

İngiltere hükümeti, kızlık zarı dikimi (himenoplasti) olaran bilinen ameliyatları ve 'bekaret testlerini' ülke çapında yasaklamayı planlıyor.

Sanayide doğalgaz kesintisi üretimi nasıl etkiliyor?

İran'ın geçtiğimiz hafta teknik arıza olduğunu açıklayarak gaz akışını durdurmasıyla birlikte Türkiye'deki sanayi bölgelerinde kullanılan doğalgazın yüzde 40 kısıtlanması ve üç günlük elektrik kesintisi uygulanması sanayiyi olumsuz etkiliyor. Farklı sektörlerden pek çok şirket üretimi durdurdu.

 • Covid aşısı sonrası regl düzeni kısa süre değişebilir

  İngiltere'de önde gelen menstruasyon uzmanlarından Dr. Victoria Male, Covid-19 aşısı sonrası kadınlarda regl düzeninde küçük değişimler görülebileceğini ancak bunun kısa sürede normale döndüğünü söyledi. Imperial College London'dan Dr. Male, ABD'de ve Norveç'te bu konuda yapılan çalışmaları "güven verici" olarak değerlendirdi.

 • James Webb Uzay Teleskobu gözlem yapacağı noktaya ulaştı

  Evrendeki ilk yıldızların ışığını tespit edecek olan James Webb teleskobu, 30 günlük yolculuk ardından dünyadan 1,5 milyon kilometre ötede gözlem yapacağı noktaya vardı.

Spor

Pekin'de vaka sayıları artarken, Covid test kuralları Kış Olimpiyatları için gevşetildi

Çin'in başkenti Pekin'de koronavirüs vaka sayıları artarken, Kış Olimpiyatları'nın katılımcıları için Covid-19 testi kuralları gevşetildi. Katılımcıların testlerinin pozitif sayılması için 40 yerine 35'lik bir döngü eşiği (CT) standardını karşılaması gerekiyor.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye