BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer haberler

Türkiye ekonomisi

 • Dolar/TL kurunda faiz indirimi sonrası yeni rekor: 9,66

  Merkez Bankası'nın dünkü faiz indiriminin ardından Türk Lirası'nın değer kaybı sürüyor. Bu sabah piyasaların açılmasıyla Dolar/TL kuru hızla yükselerek 9,66'yı aştı. Euro/TL kuru 11,24'ü, Sterlin/TL kuru da 13,32'yi geçti.

 • Faiz indirimi büyüme getirecek mi?

  Merkez Bankası'nın dünkü faiz indirimi döviz kurlarının yeni rekorlar kırmasına yol açtı. Peki faiz indirimi, hedeflendiği gibi ekonomik büyüme getirecek mi? Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, BBC Türkçe için yazdı.

 • Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 16'ya indirdi

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 16'ya indirdi. Dolar/TL kuru rekor kırarak 9,53'ü aştı.

 • Faiz-enflasyon-kur arasında nasıl bir ilişki var?

  Türkiye'de bir süredir faiz oranlarının seyri ve bunun enflasyon ile döviz kuru üzerindeki etkilerine dair tartışmalar yapılıyor. Ekonomi açısından büyük önem taşıyan bu üç etken arasında nasıl bir ilişki var?

 • Türkiye'deki ekonomik krizler: 1994, 2001 ve 2007'de neler yaşandı?

  Merkez Bankası'nın 21 Ekim 2021'deki 200 baz puanlık faiz indiriminin ardından Türk Lirası'nın değer kaybı sürüyor. Dolar/TL kuru hızla yükselerek 9,66'yı aştı. Euro/TL kuru 11,24'ü, Sterlin/TL kuru da 13,32'yi geçti. Mevcut şartlarda kurdaki yükseliş trendinin süreceğine yönelik tahminler akıllara, Türkiye'nin son 30 yılda yaşadığı ekonomik krizleri getirdi. Peki bu üç kriz neden çıktı ve o yıllarda neler yaşandı?

Afganistan

IMF: Afganistan ekonomisinin çöküşü Türkiye ve Avrupa'yı da etkileyebilir

Uluslararası Para Fonu (IMF), Afganistan ekonomisinin çökmesinin komşu ülkelerin yanı sıra Türkiye ve Avrupa'nın da etkileneceği bir göçmen krizine yol açabileceği uyarısında bulundu. IMF'ye göre, Afganistan ekonomisi bu yıl yüzde 30'a kadar varan bir oranda küçülebilir. Bu durum halen geçinmekte zorlanan Afgan halkının önemli bir kısmını, açlık sınırının altına iterek insani bir krize yol açabilir.

Koronavirüs

Video

Seçtiklerimiz

 • Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar: Türkiye'nin çevre konusunda AB standartlarına gelmesi için 80 milyar euroya ihtiyacı var

  Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Türkiye'nin çevre ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda Avrupa Birliği (AB) standartlarına gelmesi için kişi başına en az 1000 euro harcaması gerektiğini ve bunun da 80 milyar euro civarında bir para anlamına geldiğini söyledi. Birpınar Türkiye'nin "karbon nötr" hedefini de 2053 olarak belirlediğini ve bu hedefe de ulaşacağına inandığını söyledi. Ayşe Sayın'ın haberi.

 • Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinde 'İktidar gidiyor, hata yapmamalıyız' görüşünde uzlaşıldı

  2023 seçimlerine "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" vaadiyle gitmeye hazırlanan muhalefet partilerinin liderleri arasındaki görüşme trafiği, CHP ve İYİ Parti liderlerinin görüşmesiyle devam etti. Görüşmede, ilk seçimde mevcut iktidarın "kaybedeceği" tespiti yapılırken muhalefetin de bu süreçte "hata yapmaması" gerektiği görüşü paylaşıldı. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

 • Suriye Anayasa Komitesi'nin görüşmelere başlaması ne anlama geliyor?

  İdlib'de Rusya ve Suriye savaş uçaklarının bombardımanının arttığı bir dönemde Türkiye, mevcut durumun korunmasını ve yeni anayasa taslağı çalışmalarının, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden çekilmeden başlamasını istiyordu. Son dönemde Ankara'nın YPG'ye yönelik operasyon sinyalleri vermesinin ardından Şam yönetimi, bazı konulardaki itirazlarını geri çekti ve komite bu hafta taslak hazırlama çalışmalarına başladı.

 • AB'den Türkiye raporu: Demokratik kurumların işleyişinde ciddi eksiklikler var

  AB Komisyonu'nun yayımladığı dönem raporu, Türkiye'nin demokratik kurumlarının işleyişinde "ciddi eksiklikler" olduğunu, "demokrasi ve insan hakları alanlarında gerilemenin devam ettiğini" kaydetti. Muhalefet partilerinin hedef alındığını belirten rapor, Türkiye'nin AB müktesebatına uyum konusunda bir ilerleme göstermekten uzak olduğunu kayda geçirdi. Türkiye ise rapora tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Özellikle siyasi kriterler ile Yargı ve Temel Haklar faslındaki mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri kabul etmiyoruz" denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gri listeyle ilgili açıklama: "Hak edilmeyen bir sonuç ortaya çıkardı"

OECD’ye bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu için Türkiye'nin daha sıkı izlenmesini gerektiren gri listeye alındığını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bu kararın “hak edilmeyen bir sonuç ortaya çıkardığını” belirtti.

Delta Plus: İngiltere'de son dönemde yakından izlenen Covid varyantı

İngiltere'de yetkililer son dönemde Delta varyantının yeni türü olan ve "Delta Plus" olarak da adlandırılan yeni koronavirüs varyantı AY.4.2'yi yakından izliyor. Delta Plus, koronavirüsün hayatta kalmasına olanak tanıyan bazı mutasyonlara sahip.

Çin'in gayrimenkul devi Evergrande'nin hisseleri borç faizini ödediği haberi sonrası yükseldi

Çin medyası, dev gayrimenkul şirketi Evergrande'nin vadesi gelen borç faizini ödediğini bildirdi. Haber sonrası Evergrande hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 6 değer kazandı.

Yapay zeka ve koku: Diş fırçası gelecekte kanser teşhisinde kullanılabilir mi?

Koku, en güçlü duyularımızdan. Bilim insanları, yapay zeka teknolojileri ile kokunun bazı hastalıkları önden tespit edip edemeyeceği üzerine çalışıyor.

Spor

Fenerbahçe-Antwerp beraberliği Belçika basınında: "Kadıköy'deki yangından ilk puanını çıkaran Antwerp Avrupa umudunu korudu"

Royal Antwerp takımının İstanbul'da Fenerbahçe ile 2 - 2 berabere kalarak, UEFA Avrupa Ligi'nde ilk puanını elde etmesi, Belçika basınında geniş yer buldu.

Güney Kore ilk yerli roketi Nuri'yi uzaya gönderdi

Güney Kore, 12 yıl süren ve 2 milyar dolara mal olan bir proje kapsamında geliştirdiği ilk yerli roketi başarıyla fırlattı ve uzaya gönderdi. Korece "Dünya" anlamına gelen Nuri ya da "Kore 2. Uydu Fırlatma Aracı" ile deney için yüklenen 1,5 ton ağırlığındaki uydu benzeri cismi, yeryüzünden 800 kilometre mesafede yörüngeye oturtulması hedefleniyor.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye