BBC News, Türkçe - Ana sayfa

 • Koronavirüs özel dosyası

  Covid-19 pandemisiyle ilgili dünyadan ve Türkiye'den son haberler, analizler ve incelemeler koronavirüs özel dosyamızda.

 • Koronavirüs sözlüğü: Hangi terim ne anlama geliyor?

  Filyasyondan sürü bağışıklığına, koronavirüs günlük hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram kattı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Merak ettiğiniz kavramların anlamlarına koronavirüs sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüs riski nerelerde yüksek?

  Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage’a sorduk.

 • Arjantin'de Maradona için 3 gün ulusal yas ilan edildi

  Dün geçirdiği kalp krizi nedeniyle 60 yaşında yaşamını yitiren futbol efsanesi Diego Armando Maradona için ülkesi Arjantin'de 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, "Maradona, tüm dünyada Arjantin'i temsil etti ve bizlere müthiş bir keyif yaşattı. Bunun karşılığını hiçbir zaman ödeyemeyeceğiz" dedi.

 • Van Basten ve Gullit, Maradona'yı anlattı: 'O gördüğümüz en iyi futbolcuydu'

  Hollanda Milli Takımı ve Milan'ın unutulmaz eski oyuncularından Ruud Gullit ve Marco Van Basten, Diego Maradona'nın ölüm haberi sonrası dijital yayın platformu Ziggo'ya konuştu. Gullit ve Van Basten, Maradona'nın gördükleri en iyi futbolcu olduğunu söyledi.

 • Maradona'nın ölümü sonrası Napoli şokta: 'Futbol cennete gitti, eli Tanrı'ya geri döndü'

  Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından Diego Armando Maradona'nın ölümü, 7 sezon oynadığı ve neredeyse bir aziz statüsüne eriştiği İtalya'nın Napoli kentinde şok etkisi yarattı. Kentte bugün yas ilan edildi. San Paolo Stadı'na Maradona'nın ismi verilecek. Övgü Pınar'ın haberi.

 • Maradona: "Diego'yu anlamak için Arjantin'in gizemini çözmek lazım"

  30 Ekim'de 60'ncı yaş gününü kutlayan Diego Maradona, 26 gün sonra kalp krizi sebebiyle yaşamını yitirdi. Çalkantılı hayatı, futbol başarıları, hataları ve doğruları ile büyük bir futbol yıldızı. İspanyol futbol yazarı Guillem Balague kaleme aldı.

50 milyon doz Covid-19 aşısı için Çin ile anlaşıldı: Ücretsiz olacak

Covid-19 aşısının Türkiye'ye ne zaman geleceği ve nasıl uygulanacağına ilişkin detaylar çarşamba günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın düzenlediği basın toplantısında ele alındı.

ABD Başkanı Trump hüküm giyen eski danışmanı Flynn'i affetti

ABD Başkanı Donald Trump, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'i affetti. Flynn FBI tarafından yürütülen soruşturmada yalan söylediğini itiraf etmişti. Bunu Twitter'dan duyuran Trump Flynn'i affetmenin "büyük bir onur" olduğunu söyledi.

İskoçya'da tüm kadın hijyen ürünleri ücretsiz olacak: Dünyada ilk defa uygulanıyor

İskoçya Parlamentosu, tampon ve ped gibi tüm kadın hijyen ürünlerini herkes için ücretsiz hale getiren yasa önerisini oybirliğiyle kabul etti. Bu uygulamanın dünyada başka bir örneği bulunmuyor

Dolar/TL kuru neden yükselişe geçti?

Türk Lirası, ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler ile ekonomi ve yargı sisteminde yapılması vaat edilen reform açıklamalarının ardından değer kazanmaya başlamıştı. Ancak bu hafta TL, dolar karşısında tekrar değer kaybetti; kur 8 seviyesinin üzerine çıktı.

The Queen's Gambit dizisiyle satranç seti satışlarında patlama yaşanıyor

The Queen's Gambit dizisiyle satranç setlerinin satışı çoğu internet sitesinde en az üç kat yükseldi. Şirketler, arzda bu kadar talep varken yakın zamanda satışlara yetişemeyeceklerini aktarıyor.

Çin, 40 yıl aradan sonra Ay'dan taş toplayan ilk ülke olmayı amaçlıyor

Çin, 1970'lerden bu yana Ay'dan taş getirebilen ilk ülke olmayı amaçlıyor. Eğer görev başarılı olursa Çin, ABD ve Sovyetler Birliği'nin ardından Ay'dan parça toplayabilmiş üçüncü ülke olacak.

Snapchat, en çok izlenen içerikleri üreten kullanıcılara 1 milyon dolar dağıtacak

Snapchat, platformda viral olan içerikleri üreten kullanıcılara günlük toplamda 1 milyon dolarlık ödülden pay vermeyi vaat ediyor.