Fransa: Darbe girişimi nedeniyle Erdoğan'a açık çek verilemez

Türkiye'de darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan bir asker. Telif hakkı AP
Image caption Darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalarda gözaltına alınanların sayısı 6 bin civarında.

Bugün Brüksel'de toplanacak olan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının, Türkiye'deki darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümete 'hukukun üstünlüğünü gözetin' çağrısında bulunacağı belirtiliyor.

AB bakanları, bugünkü toplantı öncesinde dün de Türkiye'ye iletilecek mesaja son şeklini verdiği belirtiliyor.

Reuters haber ajansı AB'nin "Darbecilere karşı başlatılan yargı süreci hukukun üstünlüğü ve insan hakları gözetilerek yürütülmeli" deneceğini aktarıyor.

Telif hakkı AP
Image caption Reuters, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault'un 'Darbe girişimi sonrası AB'nin Erdoğan'a verdiği destek açık çek değil' diyeceğini aktardı.

Nice'teki kamyonlu saldırı konusunda Avrupalı meslektaşlarını bilgilendirecek olan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault'un konuşmasında da Türkiye'ye vurgu yapacağı ifade ediliyor.

Reuters haberinde, Ayrault'un IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye'nin ne derece güvenilir bir müttefik olduğunu sorgulayacağı ifade ediliyor.

Ayrault'un ayrıca darbe girişimi sonrasında AB'nin Erdoğan'a verdiği desteğin bir 'açık çek' olarak görülmemesi gerektiğini söyleyeceği de aktarılıyor.

Haftasonu, hem AB kurumlarından hem de AB üyesi ülkelerden gelen açıklamalarda Türkiye'deki seçilmiş hükümete verilen desteğe vurgu yapılmış ve darbe girişimi kınanmıştı.

Gözaltılar devam ediyor

Telif hakkı AFP
Image caption Darbe girişimi sonrasında gece geç saatlere kadar meydanlarda gösteriler düzenleniyor.

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalarda gözaltına alınanların sayısı 6 bine yaklaşmış durumda.

Gözaltına alınanlar arasında rütbeli askerler, hakimler, savcılar, Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi üyeleri var.

Her akşam Türkiye'nin birçok kentinde düzenlenen darbe girişimi karşıtı protestolardaysa kalabalıklar 'İdam isteriz' sloganları atıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden Prof. Dr. İlhan Varank'ın İstanbul'daki cenaze törenine katıldığı sırada da duyulan 'İdam isteriz' sloganlarına yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı, "Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu, sizlerin bir hakkıdır. Bu hakkın özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirmesi yapılır ve kararı verilir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da Cumartesi günü Meclis önünde yaptığı konuşmada sloganlar üzerine 'Mesajınızı aldım' demişti.

İlgili haberler