Çavuşoğlu: Gülen iade edilmezse ABD'yle ilişkiler etkilenir

Mevlüt Çavuşoğlu Telif hakkı AP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Fethullah Gülen'i iade etmemesi durumunda ikili ilişkilerin etkileneceğini söyledi.

Habertürk televizyon kanalının yayınına konuk olan Çavuşoğlu, "Bir terör örgütünün başı bir ülkede yaşıyorsa ve ABD onu bize vermediği zaman ilişkilerimiz etkilenir. Biz bu noktaya gelmek istemiyoruz" dedi.

ABD'yi de ziyaret edeceğini ifade eden Çavuşoğlu, ziyaretin temel amacının Gülen'in iadesi olacağını ifade etti ve ABD'li mevkidaşı John Kerry'yle görüşeceğini ifade etti.

Çavuşoğlu, Gülen'le ilgili olarak ABD'ye iletilen geçici tutuklama talebine de henüz yanıt almadıklarını da ifade ederek "Gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyoruz" dedi.

Geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım, ABD'ye Fethullah Gülen'le ilgili dört dosya gönderdiklerini ifade etmişti.

Telif hakkı AP
Image caption Mevlüt Çavuşoğlu ABD ziyareti sırasında ABD'li mevkidaşı John Kerry'le Fethullah Gülen'in iadesi için gönderilen resmi talebi görüşeceğini ifade etti.

ABD'den yapılan açıklamalarda ise Türk tarafına ortak heyet oluşturarak iade talebinin ele alınmasının teklif edildiği belirtilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby Washington'da düzenlediği basın toplantısında, "Biz bu süreç için Türk ekibine, burada Washington'da ev sahipliği yapma ya da Türkiye'ye karma bir ekip gönderme önerisinde bulunduk" demişti.

Çavuşoğlu: Dışişlerinde de görevden almalar olacak

Mevlüt Çavuşoğlu Habertürk röportajında darbe soruşturması kapsamında kamu kuruluşlarında devam eden görevden uzaklaştırmaların Dışişleri Bakanlığı'na da yayılacağını söyledi.

"Dışişleri Bakanlığı'nda da görevden almalar olacak" diyen Çavuşoğlu, görevden alınacaklar arasında merkezde pasif göreve çekilmiş büyükelçilerin de olacağını ifade etti.

Çavuşoğlu, "Bizim bakanlık devletin hafızası. Devletin sırları burada. En önemli temasları yazışmaları yapıyor... Bunların bakanlığımızdan mutlaka uzaklaştırılması gerekiyor" diye konuştu.

İlgili haberler