Erdoğan: İstihbaratı aynı çatıda koordine edebiliriz

Recep Tayyip Erdoğan ve Hakan Fidan Telif hakkı DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim tüm istihbarat teşkilatını gerek MİT, gerek Emniyet, gerekse Jandarma istihbaratını aynı çatı altında koordine edebiliriz" dedi.

TRT'deki bir programa katılan Erdoğan "Şimdi jandarmayla malum polisin İçişleri Bakanlığına bağlanması süreci var ya. Dolayısıyla burada istihbaratı da aynı çatı altında koordine edebiliriz. Böyle bir çalışma. Buna yönelik bir çalışmayı bugün bana sundular. Bunu aynı zamanda Sayın Başbakan ile de değerlendireceğiz, paylaşacağız. Bundan sonra da ne gibi adımlar atarız bunları konuşacağız." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "FETÖ" diye tanımladığı Gülen Cemaati konusunda da "Nabi Avcı Bey dönemine kadar biz dershaneler konusunda adım atamadık. Bunlar bizim kayıp yıllarımızdır. Tabii şimdi siz de başbakansınız ama bir yere kadar arkadaşlarınıza bir şeyi anlatıyorsunuz. Israr, ısrar, ısrar...Tabii daha fazla ileri gidemiyorsunuz ve en ciddi, en büyük parayı bu adamlar bu dershanelerden kazandı." ifadelerini kullandı.

'Keşke beni kaldırıp, görüşsselerdi'

Erdoğan darbe girişimi gecesi MİT yetkilileriyle temas kuramaması ile ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi;

"Benim irtibat kuramayışım, o anda tabii kendilerinin bulunduğu şartlar sebebiyle olabilir. Kendileri de bunu bu şekilde ifade ediyorlar ve kendileri benim koruma müdürüme ulaştılar. Koruma müdürüme ulaşmak suretiyle bazı soruları kendisine, yani 'Bulunduğunuz yerde o anda herhangi bir sıkıntı var mı yok mu?' o tür şeyleri sordular. Tabii gönlüm arzu ederdi ki, keşke o anda, ben istirahatteydim, benim kaldırılmamı, benimle böyle bir görüşme yapmayı isteyebilirdi."