Mehmet Altan tutuklandı, Ahmet Altan serbest

Mehmet ve Ahmet Altan Telif hakkı DHA

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma kapsamında gözaltına alınıp savcılık ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edilen Prof. Mehmet Altan tutuklandı. Gazeteci-yazar Ahmet Altan ise serbest bırakıldı.

Ahmet Altan, adliye çıkışı yaptığı açıklamada, "Bu ülke bizim, korkmuyoruz; sonuna kadar hukuku ve demokrasiyi savunacağız" dedi.

Mehmet ve Ahmet Altan, 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce katıldıkları bir televizyon programında, 'darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulunmak' gerekçesiyle 10 Eylül'de gözaltına alınmışlardı.

Ahmet ve Mehmet Altan'ın ifadelerini alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay Altan kardeşleri, "darbeye teşebbüs etmek, FETÖ'ye yardım yataklık ve FETÖ'nün propagandasını yapmak" suçlarından tutuklanması istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.

Dosyaya gizlilik kararı getirildi

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ndeki yaklaşık iki saat süren sorgu ardından Mehmet Altan'ın tutuklanması kararı çıktı.

Telif hakkı DHA

Altan kardeşler ifadelerinde haklarındaki suçlamaları reddetti.

Soruşturma dosyasında gizlilik kararı bulunuyor. Soruşturmada bahsedilen TV programın sunuculuğunu yapan gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da bu soruşturmada 'şüpheli' sıfatıyla ifadesi alınacağı belirtiliyor.

Nazlı Ilıcak da 30 Temmuz'da tutuklanmıştı.