Paul Ryan: Trump'ı savunmayacağım

Paul Ryan Telif hakkı AFP

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin en üst düzey seçilmiş yetkilisi Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Başkan Adayı Donald Trump'ın kadınları aşağıladığı ve küfürlü konuştuğu videosunun ortaya çıkmasından sonra Trump'ı savunmayacağını söyledi.

Ryan bunun yerine partinin Kongre'deki sandalyelerini korumaya odaklanacağını söyledi, ancak partinin başkan adayına verdiği desteği geri çekmedi.

Trump ise Twitter'da paylaştığı mesajda, Ryan'ın kendisiyle kavga ederek boşuna vakit harcamaması gerektiğini belirtti.

Trump, önceki gün rakibi Hillary Clinton'la yaptığı televizyon tartışmasında videoda kullandığı dili "soyunma odası sohbeti" diye tanımlamıştı.

Trump televizyon tartışmasında videoda söylediğinin tersine, hiçbir kadına elle tacizde bulunmadığını savundu.

Trump 2005'te çekilen söz konusu videoda, nasıl evli bir kadınla cinsel ilişkiye girmeye çalıştığını anlatmış ve kadınlarla ilgili aşağılayıcı ifadeler kullanmıştı.

Donald Trump, televizyon tartışmasında bu konu gündeme geldiğinde sözleri nedeniyle özür dilemiş, ancak hemen ardından eski Başkan Bill Clinton'a yüklenmiş ve Clinton'ın "kadınları taciz ettiğini" söylemişti. Hillary Clinton ise Trump'ın bu sözlerine yanıt vermeyi reddetmişti.

Aralarında senatörlerin, Kongre üyelerinin ve valilerin bulunduğu en az 38 üst düzey Cumhuriyetçi Partili, videonun ortaya çıkmasından sonra Trump'a verdikleri desteği geri çektiklerini duyurdular.

'Açık çek almaması gerek'

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da "tüm enerjisini Hillary Clinton'ın Demokratların denetimindeki bir Kongre'de açık çek almaması için harcayacağını söyledi.

Telif hakkı Reuters

Bu arada, Trump'ın başkan yardımcısı adayı Mike Pence videonun yarattığı öfkeye karşın, Trump'a destek vermeyi sürdüreceğini belirtti.

Pence daha önce Trump'ın sözlerini "savunulamaz" diye tanımlamıştı.

Pence "Bence televizyon tartışmasında Amerikan halkına kalbini açtı. Ailesinden özür dilediğin söyledi, Amerikan halkından özür dilediğini ve mahcup olduğunu vurguladı" dedi.

Pence yarıştan çekilmeyi düşündüğü iddialarını ise yalanladı.

Anketlerde Trump'ın oyları 11 puan düştü

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ve NBC televizyonu da, haftasonu yapılan ortak kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

Anket sonuçları, 11 puan ile Donald Trump'un düşüşe geçtiğini gösterdi.

WSJ/NBC anketine göre, şu an ABD'liler sandıklara giderse, Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton yüzde 46 oy alırken , Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın oyları yüzde 35'te kalacak.

Anket, Trump ve Clinton'ın Pazar günü gerçekleşen ve Trump'ın video kaydının damga vurduğu ikinci televizyon tartışmasından önce, ilk tartışmadan ise sonra yapıldı.

İlgili haberler