ABD: Musul'da önemli ilerleme kaydedildi

Musul operasyonuna katılan Irak askerleri Telif hakkı Getty

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Irak ordusunun, Musul'u IŞİD'den geri almak için başlattığı operasyonun ilk gününde, planlanandan hızlı ilerlediklerini söyledi.

Reuters haber ajansı Iraklı birliklerin ilk 24 saatte Musul çevresindeki 20 köyü IŞİD'den geri aldığını aktardı.

Washington'da gazetecilerin Musul operasyonuyla ilgili sorularını yanıtlayan Peter Cook, IŞİD'in bölgede varlığını sürdürerek savaşıp savaşamayacağını görmeleri gerektiğini, operasyonun "zaman alabileceğini" belirtti.

Cook, "Irak güçleri şu ana dek ilk hedeflerine büyük ölçüde ulaştı" dedi.

Musul'un IŞİD'den geri alınmasının "sembolik" önemine değinen Cook, koalisyon üyesi diğer güçler gibi Irak'a desteği sürdüreceklerini yineledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da bugün yaptığı açıklamada, "Irak'ta şu anda yürütülmekte olan mezhep çatışmalarına taraf olmak istemiyoruz ama oradaki Sünni kardeşlerimizi de birilerine yedirtmek istemiyoruz" dedi.

BM: 100 bin sivil Türkiye ve Suriye'ye kaçabilir

Musul operasyonuna katılan güçler kent merkezine ilerlerken, uluslararası yardım kuruluşları sivillerin korunmasının "olağanüstü önem" taşıdığına dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) de, aylar sürebilecek operasyonda arada kalan siviller için kaygılı.

Örgüt, IŞİD'in operasyon sırasında evlerini terketmek zorunda kalacağı düşünülen bölgedeki on binlerce kişiyi insanı "canlı kalkan" olarak kullanmasından endişe ediyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Operasyon sürerken BM, Musul'daki milyonlarca sivil için endişeli.

BM'nin insani işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, operasyon nedeniyle 100 bin sivilin Suriye ve Türkiye'ye kaçmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Örgütün Mülteciler Yüksek Komiserliği de, Irak, Suriye ve Türkiye'de çadır ve kışı geçirmek için gereken battaniye gibi temel ihtiyaçların sağlanması için 61 milyon dollar ek yardım talebinde bulundu.

Musul operasyonu öncesi Irak ordusu, havadan on binlerce broşür dağıtarak şehirde yaşayanlara kendi güvenlikleri için almaları gereken önlemleri hatırlatmıştı.

Pentagon Sözcüsü Cook da, 48 saat içinde yaklaşık yedi milyon broşürün daha dağıtılmasını beklediklerini söyledi.

IŞİD'le mücadele için İngiltere'nin de Musul'da Iraklı güçlere destek verdiği düşünülüyor. İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin operasyonda "lider rol" oynamaya devam edeceğini belirtti.

Havadan destek

IŞİD'in Haziran 2014'te ele geçirdiği Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u geri almak için girişilen operasyon, Pazartesi günü erken saatlerde başlamıştı.

Yaklaşık 650 bin kişinin yaşadığı kente yönelik operasyona, ABD öncülüğündeki koalisyon da havadan destek veriyor.

Operasyona Irak ordusu önderlik ediyor.

Irak ordusundan ve Kürt peşmerge güçlerinden 30 bine yakın savaşçı, operasyonun ilk saatlerinde yaklaşık 9 köyü ele geçirdi.

IŞİD bağlantılı Amaq Haber Ajansı ise Kürt güçlerini hedef alan sekiz intihar saldırısı düzenlendiğini aktardı.

Iraklı güvenlik kaynakları, 8 bine yakın IŞİD üyesinin olduğu düşünülen Musul'da, kentin doğusundaki Hamdaniye bölgesine yaklaşan muharip güçlerin, IŞİD militanlarına ağır kayıplar verdiğini söyledi.

Telif hakkı Reuters

Kentin doğusuna ilerleyen Peşmergelere ait bir tank birliğiyle birlikte olan BBC muhabiri Orla Guerin de, IŞİD mevzilerine 300 metre mesafede bulunduklarını bildirdi.

Guerin'e konuşan bir Kürt general, "Karşımızda çok güçlü bir düşman var. Sadece Kürtlere ve Şiilere değil, bütün dünyaya savaş açmış durumdalar. Herkesin iyiliği için onları yenilgiye uğratmak istiyoruz" dedi.

4 bin Peşmerge de, Irak Ordusu'nun önünü açmak için kentin doğusundaki köyleri almaya çalışıyor.

Musul'u kontrol altında tutmak için Irak güçlerine karşı savaşan IŞİD militanlarının sayısının 4 ila 8 bin arasında olduğu bildirildi.

Telif hakkı Reuters

Barzani: Ankara Bağdat'la anlaşmalı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani operasyonla ilgili olarak, "Ankara ile Bağdat arasında uzlaşma olması gerektiğine inanıyoruz. Ankara operasyona katılmak istiyorsa, Bağdat'la anlaşmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Türkiye'nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Operasyonda da olacağız masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil." demişti.

Erdoğan, "Çünkü bizim burada tarihi geçmişimiz var. Türkiye Musul'a girmesin diyorlar. Nasıl girmeyelim? 350 km sınırım var benim Irak'la. Ve ben bu sınırdan tehdit altındayım. Bize Başika'dan çıkın diyorlar. Kimse bizden Başika'dan çıkmamızı beklemesin." diye konuşmuştu.