Doğu Halep'te tahliyeler başladı, ateşkes yürürlükte

Doğu Halep'ten ayrılan iki Suriyeli Telif hakkı iStock
Image caption Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk etapta 1150 sivil ve yaralının İdlib'e getirildiğini açıkladı.

Türkiye ve Rusya'nın çabalarıyla varılan anlaşma kapsamında Doğu Halep'teki muhalif savaşçıların ve sivillerin tahliyesine başlandı.

Öğlen saatlerinde 20 otobüs ve ambulanstan oluşan ilk konvoy muhaliflerin kontrolü altındaki bölgeye ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk etapta 1150 sivil ve yaralının İdlib'e getirildiğini açıkladı.

Erdoğan, Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Ateşkes ve tahliye sürecini yakından takip etmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Tabii oradaki sayı bu kadar küçük değil, sayı çok çok büyük" dedi.

İlk tahliyelere Perşembe sabah saatlerinde başlandı ancak üzerine açılan ateş nedeniyle konvoy geri dönmek zorunda kaldı.

Bunun üzerine başta Türkiye olmak üzere yürütülen diplomatik görüşmeler sonucunda ateşkes yeniden sağlandı ve tahliyeye devam edildi.

Suriyeli muhalif gruplar, açılan ateşten dolayı İran destekli Şii milis grupları suçladı.

'Çavuşoğlu altı kez Zarif'le görüştü'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Perşembe gün içerisinde altı kez İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'le telefonda görüştüğü açıklandı.

Tahliyenin tamamlanmasıyla birlikte, Halep kentinin tamamı yeniden Suriye hükümetinin yönetimine geçmiş olacak.

Tahliye üç aşamada yapılacak

Suriye ordusu, karadan Şii milisler ve Lübnan Hizbullahı, havadan da Rusya'nın desteğiyle Temmuz ayında 2012 yılından bu yana muhaliflerin elinde bulunan Doğu Halep'i kuşatmıştı.

Kasım ayında büyük bir taarruza başlayan Suriye ordusu, bu hafta içerisinde kentin yüzde 98'ini ele geçirmiş ve kuşatılan bölgelere yönelik insani kaygılar artmıştı. Bu nedenle Türkiye ve Rusya bölgede kalanların tahliyesi için bir plan üzerine çalışmaya başlamıştı.

Varılan anlaşma kapsamında, tahliyelerin 20 otobüslük konvoyların halinde yapılması ve birkaç gün sürmesi öngörülüyor.

Türk yetkililer ve uluslararası yardım kuruluşlarının açıklamalarına göre, tahliyenin üç aşamada yapılması ve ilk etapta hasta ve yaralıların, ikinci etapta korumasız kişilerin, son olarak da savaşçıların çıkarılması planlanıyor.

Tahliye için ilan edilen ateşkesin bozulmaması için konvoylara yol boyunca Rus askerleri eşlik ediyor. Rusya ayrıca konvoyları insansız hava araçları ile havadan takip ediyor.

Telif hakkı Getty Images

Esad: Halep'te tarih yazılıyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, resmi sosyal medya hesaplarından yayınladığı video mesajında Halep'te tarih yazıldığını söyledi.

Esad, "Halep, direniş gösteren Haleplilerin, cesur Suriye ordusunun ve hem Halep'in hem ülkesinin yanında duran tüm Suriyelilerindir. Tüm bu yaşananlar tarihi nitelik taşıyor" dedi.

Halep, 2012 yılından bu yana batısı Suriye hükümetinin, doğusu ise silahlı muhalif grupların elinde olmak üzere kabaca ikiye bölünmüş durumdaydı.

Halep'in doğusundaki geri kalan muhalif grupların çekilmesiyle, Esad yönetimi iç savaşın başlamasından bu yana muharabe alanında en büyük zaferini elde edecek.

Kalan kişi sayısı net değil

Doğu Halep'ten tahliye edilmesi beklenen kişi sayısıyla ilgili bir netlik bulunmuyor.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 80-100 bin kişinin tahliye edilmesinin söz konusu olabileceğini açıkladı. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ise 6-7 bin savaşçı ve 70-80 bin civarında sivilin tahliyesinin beklendiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'deki insani yardım koordinatörü Jan Egeland da yaptığı açıklamada çatışmaların şiddetlendiği son birkaç hafta içerisinde yaklaşık 50 bin kişinin Doğu Halep'ten ayrıldığının tahmin edildiğini belirtti.

BM'ye göre, Doğu Halep'te kalan kişi sayısının 30 bin civarı olduğu tahmin ediliyor.

İnsani yardım kuruluşları da Doğu Halep'te kalan kişi sayısının 30 ile 50 bin arasında olduğunu belirtiyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun operasyonları şiddetlendirdiği Ağustos ayından bu yana 47 bini çocuk, 108 bin sivilin Halep'in hükümet kontrolü altındaki "güvenli bölgelere" geçtiğini açıkladı.

Açıklamada, 3 bin savaşçının da kendi isteğiyle teslim olduğu ve bunların 1524'ünün Suriye hükümeti tarafından affedildiği belirtildi.

İlgili haberler