Erdoğan: Kuzey Suriye'de devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğiz

Erdoğan Telif hakkı Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekâtı'yla ilgili gelişmeleri yorumlarken, "Kuzey Suriye'de devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Erdoğan Cumartesi gün içinde yaptığı iki ayrı konuşmada harekâta değindi.

'Dertleri Kuzey Suriye'de devlet kurmak'

Erdoğan DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Fırat Kalkanı Harekatı'yla ilgili şunları söyledi:

"Geçenlerde parlamentoda birisi çıkmış diyor ki, 'Bize ne dünyadan' diyor. Lafa bak ya. Gaziantep'te 56 vatandaşımız öldürülüyor. Kilis'te aynı şekilde ben hastaneleri dolaşıyorum. O güne kadar sabretmişiz. O gün artık dedik, artık duramayız.

"Biz şimdi gireceğiz. O gün dedik ki adımı atalım ve ilk adımı attık. Cerablus'tan başladık. Ondan sonra güneye doğru gideceğiz dedik.

"Akıl vermeye başladılar benim için buralar tehdit bölgeleri. Terörden arındırılmış güvenli bölge diye bir tezimiz var. Başından beri bunu söylüyoruz bu olmazsa Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa her zaman tehdit altında. Dertleri ne? Kuzey Suriye'de yeni bir devlet kurmak.

"Biz böyle bir devletin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu böyle bilinmeli. Şüphesiz şehitlerimiz, canımızı yakıyor. Ama şunu da bileceğiz ki, bir toprağın vatan olması için şehide, gaziye ihtiyacı var" açıklamasında bulundu."

Erdoğan daha önce yaptığı milli seferberlik açıklamasıyla ilgili olarak ekonomiyi güçlendirme vurgusu yaptı:

"Ben milli seferberlik derken 'eline silahı al çık' demiyorum. Ekonomimizi güçlendirmek için yapılan çalışmalar, fedakarlıkları kastediyorum".

'Terörden arındırılmış güvenli bölge ilan edeceğiz'

Erdoğan, ilerleyen saatlerde SGK Maltepe Şehit Erol Olçok Kampüsü'nün açılışında yaptığı konuşmada ise Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölge talebini yineledi ve Özgür Suriye Ordusu'nun 'terörist bir örgüt' olmadığını belirtti:

"Özgür Suriye Ordusu, Suriye'nin içerisindeki ılımlı muhaliflerin ta kendisidir, terör örgütüyle alakası yoktur ve tam bir direniş hareketidir ve topraklarını kurtarmanın mücadelesini vermektedir. Eğit-donat kapsamında onları biz eğittik, bu kadar açık konuşuyorum ve beraber yürüttüğümüz bu mücadelede hatırlayın hep ne dedim, 'Terörden arındırılmış bir güvenli bölge yapmamız lazım.'

Telif hakkı Getty Images

"Bunu Rusya'ya, Amerika'ya, İranlılara söyledim, hepsine söyledim. Bu televizyonlarda konuşanlar ne konuşuyor? Bunlar demek bizim konuştuklarımızı hiç duymuyorlar. 'Kulağı var duymaz' diyor ya Rabbimiz, bunların kulağı var duymaz, gözü var görmez, dili var hakkı söylemez, çünkü kalpleri mühürlüdür. Biz ne diyoruz dinle, bak diyoruz ki 'Biz terörden arındırılmış bir güvenli bölge ilan edeceğiz Kuzey Suriye'de."

Erdoğan El Bab'ta operasyonla ilgiliysa "Orada işimiz bitti, bitiyor" dedi:

"Biz Suriye'de, oradaki kardeşlerimizle birlikte kendi istiklalimizin ve istikbalimizin mücadelesini verdik, veriyoruz. Şimdi El Bab'tayız ve El Bab, dört bir yanından kuşatılmış vaziyette. İnşallah orada işimiz bitti, bitiyor. Oraya asıl sahipleri gelip yerleşecek.

"Yarın dedim ya Münbiç, Rakka. Nerede bir zulüm varsa, zulmün olduğu yerde biz varız".

İlgili haberler