Soylu: Teröristi arama çalışmaları sürüyor

Ambulans Telif hakkı AP

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da yeni yıl kutlamalarının yapıldığı gece kulübü Reina'ya düzenlenen silahlı saldırıda en az 39 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Süleyman Soylu, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, saldırıda dördü ağır 69 kişinin de yaralandığını söyledi.

Soylu, yaşamlarını yitirenlerden 21 kişinin kimliğinin tespit edildiğini, bu kişilerden 16'sının yabancı uyruklu, beşinin de Türk vatandaşı olduklarını kaydetti.

İçişler Bakanı, "Terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Hain, sivil insanlara yönelik ve milletin umutlarını tazelediği bir yılbaşı gerçekleşen ve insanların korumasız olduğu bir yerde, onların böyle bir şeyden habersiz ve hiçbir şekildre akıllarından geçmeyen bir durumda yapılan insanlık dışı ve alçak bir saldırı" dedi.

Soylu, "Teröristi arama çalışmaları devam ediyor, Emniyetimiz gerekli operasyonları başlattı. İnşallah yakın zamanda ele geçeceğini ümit ediyoruz" diye konuştu.

Telif hakkı AP
Image caption Olay yerinde çok sayıda ambulans bulunuyor

'Polisler hızlı geldi ve kontrol altına aldı'

BBC Türkçe'ye konuşan ve saldırı sırasında Reina'da bulunan futbolcu Sefa Boydaş saldırı anında yaşadıklarını, "İnsanlar sağa sola kaçışıyordu. Vurulanları bırakın, bayılanlar da oldu olduğu yerde. Kız arkadaşım da bayıldı. Sırtıma alıp koştum" diyerek anlattı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
İstanbul'daki saldırının görgü tanığı: Çok yaralı vardı, polis çok hızlı geldi

"Saat itibariyle en kalabalık saatlerdi. İçerisi bayağı kalabalıktı" diyen Boydaş, henüz bugün bu tür ihtimali konuştuklarını ama Reina gibi bir yerde bu tür bu olayın olacağını akıllarına getirmediklerini söyledi.

Boydaş ayrıca "Oradan hemen çıkamadık, kimse çıkamadık. Polisler çok hızlı geldi ve herkesi kontrol altına aldı ve konuşabilenlerin ifadesini aldı" dedi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) konuşan bir yaralı ise gördüklerini "İnsanları hiç acımadan taradılar. Acımadılar. Üç dört kişi taramalılarla taradı" diye anlattı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
İstanbul'da Reina'ya düzenlenen saldırının tanığı Sinem Uyanık yaşadıklarını anlattı.

Sinem Uyanık adlı görgü tanığı da "Cam kenarındaydık. Yere yattık. Eşim üstüme yattı. Taradılar. 2-3 kişi tabancayla ateş etti. Sonra bir sis gibi bir şey oldu" dedi.

Eşinin 3 yerinden vurulduğunu söyleyen Uyanık, özel harekât polislerinin olay yerine gelmesiyle gece kulübünden çıkarıldıklarını söyledi.

Bozdağ: Huzurumuza yapılmış bir saldırı

Saldırıyla ilgili olarak hükümetten ilk açıklamayı yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise "Bu, Türkiye'mize, huzurumuza, birliğimize, kardeşliğimize ve hepimize yapılmış kalleş ve hain bir terör saldırısıdır. Hiçbir terör saldırısı, birliğimizi bozamayacak, kardeşliğimizi yok edemeyecek,Türkiye'nin terörle etkin mücadelesini zaafa uğraşamayacaktır. Terörün kökünü kazımak için Türkiye bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kararlı ve etkin mücadelesini sürdürece terörü, bitirecektir" ifadelerini kullandı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) saldırıyla ilgili geçici yayın yasağı getirdi.

Obama'dan başsağlığı ve yardım önerisi

İstanbul'daki saldırı sonrası dünmyadan Türkiye'ye bağsağlığı ve dayanışma mesajları yağdı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın saldırıyla ilgili başsağlığı mesajlarını ilettiği ve soruşturmada Türk makamlarına yardım için ulusal güvenlik ekibine talimat verdiği belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz yaptığı yazılı açıklamada "Bu öğleden sonra ulusal güvenlik ekibi başkana İstanbul'daki saldırıyla ilgili bilgi verdi. Başkan, kaybedilen masum hayatlardan duyduğu üzüntüyü bildirdi ve gerektiği takdirde uygun yardımlarda bulunulması için ekibine talimat verdi." denildi.

İstanbul'daki saldırıya AB'den de ilk açıklama, Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'den geldi.

Mogherini Twitter'da paylaştığı mesajda "2017, İstanbul'da bir saldırı ile başladı. Düşüncelerimiz saldırı kurbanları ve sevdikleriyle. Bu trajedileri engellemek için çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Twitter mesajında, "İstanbul'da 2017'ye trajik başlangıç. Düşüncelerim saldırıdan etkilenen yeni yılı kutlayan insanlarla ve Türk halkıyla" ifadelerini kullandı.

İlgili Konular