Reina saldırısı: Zanlının yakalanmasına giden yolda neler yaşandı?

Reina özel harekat Telif hakkı Getty Images

İstanbul'da yeni yılın ilk saatlerinde gece kulübü Reina'ya düzenlediği silahlı saldırının ardından kayıplara karışan zanlı, 16 Ocak Pazartesi günü polis tarafından yakalandı.

AA'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Ekipleri, zanlının kaldığı tespit edilen Esenyurt'taki bir adrese operasyon düzenledi.

Haberde ismi Abdülgadir Masharipov olarak verilen saldırının zanlısı ile birlikte 1'i Kırgız uyruklu erkek, 3'ü kadın 5 kişi operasyonda gözaltına alındı.

Reina saldırısının zanlısı İstanbul'da yakalandı

Reina'nın ortağı Ali Ünal saldırı anını anlattı

Saldırının ardından geçen dört günde ise failin görüldüğü yerlerdeki güvenlik kameralarından alınan görüntüler zanlının Reina'ya uzanan izleriyle ilgili bilgi veriyor.

Türkiye'ye ne zaman geldi?

Basına yansıyan haberlere göre, zanlının Konya'da gözaltına alınan eşi, ifadesinde 20 Kasım'da Türkiye'ye geldiklerini söyledi. Türkiye'ye nereden geldikleri konusunda ise birbiriyle çelişkili bilgiler bulunuyor. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasa da dile getirilen ülkeler arasında Suriye de bulunuyor.

Zanlının, Reina'ya uzanan yolculuğu güvenlik kamerası kayıtları aracılığıyla belirleniyor. Bu görüntülerin kronolojik olarak ilki 15 Aralık'ta Konya otobüs terminalinde bilet alırken kaydedildi.

Hürriyet gazetesinin haberinde, zanlının, saldırının emrini veren kişiyle birlikte İstanbul'a seyahat ettiği ve burada bir eve yerleştirildiği söyleniyor. Bu kayıttaki ikinci kişinin kimliği de açıklanmış değil.

Telif hakkı DHA
Image caption Reina saldırısı zanlısı Konya'da yanında bir kişi ile bilet alırken görünüyor.

İstanbul'da ne yaptı?

Uyruğu henüz açıklanmayan zanlının, 15 Aralık tarihi ile saldırıyı gerçekleştirdiği 31 Aralık tarihi arasında ne yaptığına ilişkin somut bir bilgi bulunmuyor.

Saldırı günü ne yaptı?

Önce Laleli'de bir döviz bürosunda olduğu belirlenen zanlının, aynı gün gündüz saatlerinde tespit edildiği ikinci yer ise Başakşehir'de bulunan bir market.

İhlas Haber Ajansı'nda yer alan güvenlik kamerası, zanlıyı saldırıdan yaklaşık 10 saat önce Başakşehir'de marketten para üstü almak için beklerken kaydediyor.

Ardından Zeytinburnu'nda güvenlik kamerası tarafından tespit edilen zanlı, saat 22.49'da evinden çıkıyor. Sokakta bir süre dolaşan zanlı, daha sonra kamera kaydından çıkıyor.

Yeni yıla kısa bir süre kala kameralara bir kez daha yansıyan zanlı, saldırı öncesi kullandığı son taksi ile Ortaköy'e gidiyor.

Saldırının ardından yeniden bir taksiye bindiği düşünülen zanlı bu kez Kuruçeşme'nin ara sokaklarında yürürken görünüyor. Bu arada bir otoparka giren zanlı, otoparkçının onu fark etmesinin ardından buradan ayrılıyor.

Ajansların haberlerine göre, zanlı bundan sonra bir taksiye biniyor ve Zeytinburnu'na gidiyor.

Aynı haberlerde, Zeytinburnu'nda saldırıdan sonra operasyon düzenlenen bir evin arka sokağında bir Uygur lokantasının kapısını çaldığı ve lokanta içerisinde uyuyan bazı çalışanları uyandırarak onlardan aldığı para ile taksi şoförünün ücretini ödediği aktarılıyor.

Telif hakkı İHA

Operasyonlar nasıl ilerledi?

Zanlının yakalanması için düzenlenen operasyonlar kapsamında son olarak İzmir'de 20, İstanbul'da 7 kişi gözaltına alındı.

Saldırı zanlısının Zeytinburnu'na dönüşte kullandığı taksi parasını aldığı iddia edilen 7 Doğu Türkistan uyruklu lokanta çalışanı gözaltında.

Anadolu Ajansı, saldırıyla bağlantılı olduğu ileri sürülen şüphelilere yönelik İzmir'de gece saatlerinde 4 adrese operasyon düzenlendiğini ve 20 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

AA'nın aktardığına göre gözaltına alınanlar arasında, Dağıstan, Doğu Türkistan ve Suriye uyruklu şüpheliler de bulunuyor.

Öte yandan gözaltına alınanlara ev kiralayan iki emlakçı da gözaltına aldı.

Zanlının yurt dışına kaçma ihtimali üzerine Kırklareli'nde sınıra giden yolda geniş güvenlik önlemleri alındı. Ekipler, Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı yolunda güvenlik önlemlerini artırdı, yola kapan kurdu.

16 Ocak Pazartesi akşamı ise İstanbul Esenyurt'ta düzenlenen operasyonla yakalandı.

Reina'da yeni yılın ilk saatlerinde düzenlenen saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı. Ölenlerin arasında Lübnan, Kanada, Fas, İsrail gibi farklı ülkelerin vatandaşları ve Türk vatandaşları da bulunuyor.

İlgili Konular