Washington'daki protestolarda 200'den fazla kişi gözaltına alındı

Trump imzalıyor Telif hakkı Getty Images

Yemin ederek resmen görevine başlayan Donald Trump, başkanlığının ilk saatlerinde imzaladığı bir idari yönergeyle, Obama'nın sağlık reformunu hedef aldı.

Detayları açıklanmayan yönergeyle, federal kurumlara, "yasanın mali yükünü azaltma" talimatının verildiği ifade edildi.

Yemin töreni ile aynı saatlerde kent sokaklarında ise Trump karşıtı protestocular polisle çatıştı. İşyerleri ve araçların zarar gördüğü olaylarda 200'den fazla kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

ABD'nin 45. Başkanı olan Trump, yemin töreninde yaptığı konuşmada, "önce Amerika" sloganı ile atıl durumdaki fabrikaların yeniden açılacağı mesajını vermişti.

Trump döneminin resmen başlaması ile Beyaz Saray web sitesi de çok büyük oranda yenilendi.

Obama'nın kilit politikalarından olan "iklim değişikliği" siteden çıkarılırken,Trump yönetimin ajandasında olan 6 başlık yenilenen sitede yer aldı.

Enerji, dış politika, iş ve büyüme, ordu, kanun gücü ve ticaret anlaşmaları sitede bulunan yegane başlıklar olurken, örneğin LGBT hakları, sivil haklar veya sağlık ile ilgili yeni sitede içerik yer almadı.

Trump'ın ilk gün icraatları ve mesajları ne anlam taşıyor ?

ABD'de Donald Trump devri başladı

Trump döneminin başladığı gün Washington'da yaşananlar

Artıları ve eksileriyle Barack Obama

Telif hakkı Getty Images
Image caption Yemin töreni balosunda first lady ile Trump dans ediyor.

'Bugün güzel bir gün'

Donald Trump'ın kilit seçim vaatlerinden biri, Barack Obama'nın ismiyle anılan sağlık reformunu yürürlükten kaldırmak üzerineydi.

Başkanlığının ilk saatlerinde bu konuyla ilgili detayı açıklanmayan bir idari yönerge yayınlayan Trump'ın benzer bir yönergeyle, "ulusal vatanseverlik günü" ilan ettiği de açıklandı.

Trump yemin töreninde yaptığı 20 dakikalık konuşmada, "Bugünden sonra Amerika öncelikli olacak. İki basit kuralı izleyeceğiz; Amerikan malı al, Amerikalı'ya iş ver" demişti.

Akşam saatlerinde gerçekleşen yemin töreni balosunda first lady ile dansı sonrası kısa bir açıklama yapan Trump, "Bugün yorucu bir gündü ama güzel bir gündü" şeklinde konuştu.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Göstericiler bir limuzini ateşe verdi.

200'den fazla kişi gözaltına alındı

Washington'da gerçekleşen yemin töreni ile aynı saatlerde kent sokaklarında ise Trump karşıtı protestocular polisle çatıştı.

Olaylarda işyerlerinin camları kırılırken en az bir araç yakıldı.

Polis, göstericileri göz yaşartıcı sprey kullanarak dağıtmaya çalışırken olaylarda 6 polisin yaralandığı, 200'den fazla kişinin ise gözaltına alındığı açıklandı.