İngiltere'de Trump'ın ziyaretine karşı kampanya başlatıldı

Donald Trump ve Theresa May Telif hakkı Getty Images

Donald Trump'ın müslüman çoğunluğu olan 7 ülkeye vize sınırlaması getiren kararı sonrası, ABD Başkanı'nın "planlanan" ziyareti İngiltere'de tartışma konusu oldu.

Trump'ın henüz açıklanmayan bir tarihte gerçekleşmesi planlanan ziyaretinin engellenmesi başlatılan bir kampanyaya bir milyona yakın kişi imza verdi. Bu sayı imza kampanyasının parlamentoda tartışılabileceği anlamına geliyor.

Kampanya ile Trump'ın, kraliçenin resmi davetlisi olarak İngiltere'yi ziyaret etmesinin önlenmesi çağrısı yapılıyor.

Ziyaret iptali çağrıları İngiliz siyasetinde geniş bir şekilde tartışıldı.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn yıl içinde gerçekleşecek bir resmi ziyaretin çok yanlış olacağını açıkladı.

Londra'nın ilk Müslüman belediye başkanı olan Sadiq Khan ise vize sınırlaması yürürlükte iken böyle bir ziyaretin gerçekleşmemesi gerektiğini ifade ederek, "Başkan Trump'a bu durum sürerken kırmızı halı açmamalıyız" dedi.

İptal çağrılarına ilişkin Başbakan Theresa May'in ofisinden yapılan açıklamada, "biz davetimizi ilettik ve bu davetimiz kabul edildi" yanıtı verildi.

Telif hakkı Getty Images

Kanada'dan geri çevrilen kişilere geçici ikamet

Donald Trump'ın vize sınırlaması kararı sonrası ABD sınır ve gümrük kapılarından geri çevirilen kişilere Kanada hükümeti sahip çıktı.

Kanada'nın Somali kökenli Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen, kararnameden etkilenen ve havalimanları, gümrük ile sınır kapılarında mahsur kalan kişilere "geçici ikamet" sağlanacağını açıkladı .

Başbakan Justin Truadeau da, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Zulüm, terör ve savaştan kaçanlara kucak açıyoruz. İnancınız ne olursa olsun. Çeşitlilik bizim gücümüzdür. Kanada'ya hoş geldiniz" dedi.

Truadeau'nun bu tweet'i kısa sürede 150 bin kişi tarafından paylaşıldı.