Masharipov'un mahkeme ifadesi: Yaptıklarımdan pişman değilim

Abdulgadir Masharipov Telif hakkı AFP

Yeni yılın ilk saatlerinde Ortaköy'deki Reina gece kulübüne düzenlenen saldırının bir numaralı zanlısı olan Abdulgadir Masharipov'un hakimlik sorgusundaki ifadeleri ortaya çıktı.

Masharipov'un tutuklanmadan önce verdiği ifadesinde, "Ben DAEŞ terör örgütü üyesiyim. Yaptıklarımdan pişman değilim" dediği açıklandı.

Abdulkadir Masharipov, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Tasarlayarak birden fazla kişiyi kasten öldürme", "Nitelikli bir şekilde birden fazla kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme" suçlarından 11 Şubat'ta tutuklanmıştı.

Nöbetçi İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği'nce tercüman eşliğinde sorgulanan Abdulkadir Masharipov'un kimlik sorgusunda, üniversite mezunu ve öğretmen olduğunu belirttiği bildirildi.

"DEAŞ örgütü üyesi" olduğunu açıklayan Masharipov, olaydan önce herhangi bir eyleme katılmadığını söylerek saldırı gecesine ilişkin şu şekilde ifade verdi:

"Taksim'de ayın 31'inde keşif yapmak istedim. Eğer karar verseydim, silah kullanıp oradaki insanları öldürecektim. 31 Aralık akşamı saat 20.00'de fikrimi değiştirdim. Taksim'e giriş yoktu. Her taraf polis kaynıyordu . Saat 21.00'de Reina'ya keşif yapmaya gittim. Daha önceden Reina'nın içine girmemiştim. Ebu Cihad (Talimatı aldığını söylediği kişi) ile konuştuğumda 'bunu 31 Aralık'ta yapayım, yoksa başka bir gün yapamam' dedim."

Abdulkadir Masharipov, saldırı anına ilişkin ise şöyle ifade verdi:

"İçeri girmek isterken polis beni gördü, ateş açtı. Sonra ben polise açtım. İçeri girdim. Kalaşnikofu rastgele insanların üzerine ateş ettim. Mermiler bitince iki tane flash bang attım. Üçüncüsünü intihar etmek için yüzüme tuttum. Ama ölmedim. Rehin düşmeyeyim diye kendini öldürecektim. İdam hükmü verilse iyi olur. Aslında ölmek için girmiştim."

Masharipov, Afganistan'da silah eğitimi aldığını, 2016'da Van'dan Türkiye'ye girdiğini daha sonra İstanbul'a geldiğini açıkladı.

Türkiye'de herhangi bir örgütsel toplantıya katılmadığını iddia ederken, Suriye'deki örgüt üyeleri ile Telegram isimli program aracılığıyla irtibat kurduğunu öne sürdü.

Abdulkadir Masharipov'un mahkemedeki son sözlerinde ise "Bana Türkiye aleyhine çalışıyor. Türkiye'ye karşı diyorlar, ben Türkiye Devleti'ne karşı bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Türkiye karşıtı bir harekette bulunmadım. Öç aldım. Yaptıklarımdan pişman değilim. Kısas yaptığımı düşünüyorum" dediği bildirildi.