Hollanda ile ziyaret krizi: 'Erdoğan'ın Nazi açıklaması sınırı aştı'

Erdoğan Telif hakkı AFP

Hollanda hükümeti, anayasa değişikliği referandum kampanyası için Rotterdam'a gelmeye hazırlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini geri çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hollanda'ya sert tepki göstererek ülkeyi 'Nazi kalıntısı' olmakla suçladı.

İstanbul'da bir mitingde konuşan Erdoğan, "Senin uçakların bakalım Türkiye'ye nasıl gelecek? Bunlara yönelik şüphesiz ki 16 Nisan'dan [Anayasa referandumu] sonra bizler uygulamalarımızı başlatacağız. Bizler sabırlıyız" dedi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise, "Kızgın olmalarını anlıyorum ama bu açıklama sınırı fazlasıyla aşıyor" diye konuştu.

Gerginliğin arttığı saatlerde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da bir açıklama yaparak "Hollanda'nın attığı bu adımın elbette bir karşılığı olacak" dedi. Kararı bir "skandal" olarak niteleyen Çavuşoğlu, Hollanda'yı referandum öncesi "taraf tutmakla" suçladı.

AFP'ye konuşan bir yetkili, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği'ndeki maslahatgüzarının Dışişleri'ne çağrıldığını aktardı.

Telif hakkı Getty Images

'Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist'

Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda hükümetinin açıklamaları ve Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in, "Gelmeni istemiyoruz" telefonuna rağmen Cumartesi günü gerçekleşecek Rotterdam referandum kampanyası programını iptal etmeyeceğini duyurmuştu.

Çavuşoğlu, uçağının inişine izin verilmemesi halinde Hollanda'ya ciddi ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulayacaklarını söylemişti.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu'nun Hollanda'daki Türklere toplantı çağrısının "kamu düzeni ve asayişi tehdit ettiğini" gerekçe göstererek bakanın uçuş iznini geri çekti.

Kabul edilebilir bir çözüm için Türk otoritelerle görüşmeler sürerken Türk yetkililerin kamuya açık şekilde yaptırım tehdidinde bulunması, konuyu çözümsüz hale getirdi."

Hollanda Dışişleri Bakanlığı
AFP

Hollanda'nın kararına hükümet yetkilileri ve muhalefet kanadından da tepki geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Biz buradan bir kez daha diyoruz ki ey Avrupa, lütfen Türkiye'nin içişlerine, siyasetine burnunuzu sokmayın, taraf olmayın" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Hem 'demokratım' diyeceksin hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanının uçuş iznini iptal edeceksin. Asla doğru bulmuyoruz" diye konuştu.

Roterdam Başkonsolosluğu etrafında güvenlik önlemi

Hollanda'nın sadece Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu değil, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan'ın uçağına da iniş izni vermediği belirtildi.

Anadolu Ajansı, Almanya'da bulunan Sayan'ın Köln'den "karayoluyla Rotterdam'a geçeceğini" duyurdu. Türkiye basınında, Hollanda'nın Almanya sınırını kontrol altına aldığı yazıldı ancak Hollanda makamları bu bilgiyi doğrulamadı.

Rotterdam polisi, şehrin merkezindeki Blaak semtinde bulunan Türk Başkonsolosluğu ile başkonsolosluk konutunun etrafını çitlerle çevirerek, giriş çıkışa kapattı.

Telif hakkı AFP
Image caption İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu önünde yürüyüşe geçen bir grup, ellerinde sembolik siyah çelenk taşıyor.

Rotterdam ziyareti krizi: Neler yaşandı?

Çavuşoğlu, AKP Hollanda Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen "Evet" kampanyası için Rotterdam'daki Başkonsolosluk konutunda seçmenlerle buluşacaktı.

Hollanda hükümeti ise ziyaretten rahatsızlığını dile getirmeyi son saatlere kadar sürdürdü.

Telif hakkı AFP

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "NATO üyesi bir müttefikimize Schipol Havalimanı'nda kelepçe takmayacağız ama hiçbir yardımda da bulunmayacağız" diye konuştu.

Ülkenin Dışişleri Bakanı Koenders'ın da, Çavuşoğlu'nu telefonla arayarak, "Hollanda'da referandum kampanyası yapmanızı istemiyoruz. Gelmeyin" dediği açıklandı.

Çavuşoğlu, CNN Türk Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Hollanda'nın referandum kampanyası yasağı ile ülkedeki Türkleri rehin aldığını savundu ve "Hollanda, beni uçuş iznimi iptal etmekle tehdit ediyor. Bunlar çok ağır sonuçlar doğurur" dedi.

Telif hakkı AP
Image caption Hollanda'da İslam karşıtı gruplar Çavuşoğlu'nun ziyaretine tepki gösterdi

Hollanda Dışişleri Bakanlığı kaynakları, normalde özel ziyaretler için ülkeye gelen bakanlara verilen otomobil, eskort ve koruma hizmetini Çavuşoğlu'na sağlamayacağını belirtti. Kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı.

'Hollanda, Türklerin referandum konusunda bilgilendirilmesine karşı değil'

Amsterdam şehrine inmesi beklenen uçağın iniş izni, Çavuşoğlu'nun açıklamalarının ardından iptal edildi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Hollanda bu gelişmeler nedeniyle üzgün ve halâ Türkiye ile görüşme taraftarı. Türkiye ile dostane ilişkilerimiz var. Bu bağlamda bir çözüm arandı. Hollanda, Türk vatandaşlarının referandum konusunda bilgilendirilmesine karşı değil. Ama buradaki toplumda gerilim yaratacak girişimlerden kaçınılmalı. Türk yetkililer bu olayda bu kurallara saygı göstermedi."

Geert Wilders: Omurgasız adam

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, hükümet tarafından Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin geri çekilmesini memnuniyetle karşıladı.

Geert Wilders Twitter paylaşımında, "Güzel! PVV olmasa bu karar asla alınamazdı. Başbakan Rutte'nin cesareti sadece PVV isteyince ya da seçim kapıya dayanınca ortaya çıkıyor" dedi.

Telif hakkı Getty Images

Twitter üzerinden daha önce yaptığı açıklamada Wilders, "Türk tehditlerine karşı eğilmemeliyiz. Bana sorarsanız tutuklayıp geri gönderin" demişti.

Wilders, "Türk bakan bugün yine de Rotterdam'a geliyormuş. inanılmaz.... Omurgasız bir adam. Rutte de onunla birlikte eğiliyor. Gevşek Rutte bir Türk'ü durduramadı" ifadelerini kullanmıştı.

Hollanda medyasında, ilk kez bir müttefik bir ülkenin bakanına böyle davranıldığına işaret edildi.

İlgili Konular

İlgili haberler