Suriye Dışişleri Bakanı Muallim: Suriye ordusu böyle silahlar kullanmaz

Velid Muallim toplantı Telif hakkı Reuters

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İdlib'de düzenlenen saldırıya ilişkin düzenlediği bir basın toplantısında, hükümet güçlerinin kimyasal silah kullandığı iddiasını yalanladı.

Muallim, yaptığı açıklamada, "Bir kez daha vurguluyorum ki, Suriye ordusu ne bugün ne de gelecekte kendi halkına karşı böyle silahlar kullanır. Hatta sivilleri öldüren teröristlere karşı bile kullanmaz" dedi.

Saldırıyla ilgili uluslararası camianın yönelttiği suçlamanın "delilsiz" olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı, "Suriye saatiyle saat 11:30 sıralarında gerçekleştirilen hava saldırısı, El Nusra Cephesinin kimyasal silah deposunu hedef aldı" açıklamasını yaptı.

Muallim, Suriye'nin bunu kanıtlayacak delili olup olmadığına ilişkin soruya ise, "Nusra'nın elindeyse Han Şeysun'a nasıl gidip bunu kanıtlayabilirim" cevabını verdi.

Velid Muallim, saldırıyla ilgili uluslararası bir soruşturmayı kabul edip etmeyeceklerine ilişkin soruya da "bu incelemelerle ilgili önceki tecrübelerimiz çok cesaret verici değildi" yanıtı verdi.

Suriye Dışişleri Bakanı, olası bir uluslararası soruşturmanın, "siyasi olmayacağının garanti edilmesi ve geniş coğrafi katılımla yapılması gerektiğini" söyledi. Muallim, bu soruşturmanın "Türkiye'den değil Şam'dan koordine edilmesi gerektiğini" de ifade etti.

Telif hakkı Getty Images
Image caption ABD'nin BM büyükelçisi Nikki Haley, Güvenlik Konseyinde çarşamba günü yapılan toplantıya, İdlib saldırısında ölen çocukların fotoğraflarını gösterdi.

Ölenlerin 30'u çocuk

Rusya'dan İdlib saldırısına ilişkin yapılan son açıklamada ise, "saldırının teröristlere ve Devlet Başkanı Beşar Esad muhaliflerine yarar sağladığı" ifade edildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Tabii ki kimyasal silah kullanılmasını kabul edemeyiz. Suriye silahlı güçlerinin bu silahların teröristlerin eline düşmemesi için tüm adımları atmasını bekleyebiliriz" dedi.

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıyla ilgili yaptığı son açıklamada, ölü sayısının 86'ya ulaştığını, ölenler arasında 30 çocuğun bulunduğunu belirtti.

İlgili Konular

İlgili haberler