Referandum 2017: Donald Trump Erdoğan'ı tebrik etti

Erdoğan ve Trump

Kaynak, AFP

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, Pazar günü düzenlenen ve Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin oylandığı anayasa değişikliği 'referandumunda elde ettiği zaferden dolayı' tebrik etti.

Referandumun ardından ABD'den gelen ilk açıklamalarda Washington'un bir değerlendirmede bulunmadan önce Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin değerlendirmesinin bekleneceği belirtilmişti.

Pazartesi günü Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen AGİT gözlemcileri, referandum kampanyasının eşitsiz koşullarda gerçekleştiğini söylemiş ve Yüksek Seçim Kurulu'nun son dakikada mühürsüz oy pusulalarını da geçerli saymasının yasalarla çeliştiğini ifade etmişti.

AGİT referandum raporunda ne dedi?

  • Altyapı projelerinin açılış merasimleri gibi devlet törenleri kampanya amacıyla kullanıldı
  • Seçmenlere tarafsız bilgi sağlanmadı.
  • Medyada tek bir tarafın baskın şekilde yer alması çoğulcu fikirlere erişimi azalttı.
  • Kampanya dili, üst düzey yetkililerin "Hayır" destekçilerini 'terörist destekçileri' ile bir tutması ile lekelendi.
  • Sayım süreçlerindeki son değişiklikler önemli bir emniyet tedbirini ortadan kaldırdı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump ve Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde, ABD Başkanı'nın Suriye'deki füze saldırılarına Ankara'nın verdiği destek için de teşekkür ettiği ifade edildi.

ABD Nisan ayı başında Suriye ordusu hedeflerini Tomahawk füzeleriyle vurmuş, Türkiye'den yapılan açıklamalarda ABD'nin füze saldırısı desteklenmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Muhalefetin görüşlerine saygı duyulmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ise "raporda yer alan endişeler not edildi" açıklaması yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Türkiye'nin liderlerinin muhalefetin görüşlerine ve ifade özgürlüğüne saygı göstermesi gerektiği" ifadesi yer aldı.

Washington, uluslararası gözlemciler raporlarını açıklayıncaya kadar referandum sonuçları ile ilgili yorum yapmayacağını duyurmuştu.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünü vekaleten yürüten Mark Toner

Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünü vekaleten yürüten Mark Toner, Washington'ın sonuçlara itirazı olmadığını söyleyerek şunları söyledi:

"Demokrasiler, özellikle tartışmalı konularda, karşıt görüşlere saygı göstererek güç kazanır. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye demokrasisine destek vermeye devam edecektir ki bu hususta hukukun üstünlüğü ve özgür basın kavramlarına bağlılık esastır"

Toner'ın açıklamasında, seçim gününe ilişkin gözlemci raporunda yer alan "uygunsuzluklar ile eşit şartlarda yarışılmadığına" ilişkin tespitlerin Washington tarafından not edildiği vurgusu da yer aldı.

Mark Toner, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyelerinden oluşan heyetin tam raporunu bekleneceğini de sözlerine ekledi.