CHP'li Selin Sayek Böke partideki görevlerinden istifa etti

Selin Sayek Böke Telif hakkı DHA
Image caption Selin Sayek Böke

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, partideki görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

Parti yönetiminin 16 Nisan sonrasındaki politikalarını ve yönetim anlayışını eleştiren Böke, milletvekili ve Parti Meclisi üyesi olarak CHP'deki siyasi yaşamına devam edeceğini belirtti.

CHP '5 ay içinde' olağan kurultaya gidiyor

Levent Gök: Meclis'ten çekilmeyi konuştuk, kabul görmedi

Kılıçdaroğlu: YSK'nın kararı her kesim tarafından protesto edilmeli

Böke'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Demokrasinin yaşatılabilmesi için Mecliste verilen mücadelenin rejim değişikliğinin yeni koşullarına göre yeniden tarif edilmesinin yanı sıra, Meclis dışında meşru, demokratik anayasal hakların kullanımını savunmak, desteklemek ve bu hakların kullanımına ortak olmak CHP'nin görevinin bir parçası olmalıdır.

"Bu görevin gerekleri partinin karar organlarına ısrarla dile getirilmiş olmasına rağmen, atılması gereken adımlar 16 Nisan gecesinden başlayarak gereken siyasi kararlılık ve netlikle atılmamıştır".

Böke açıklamasında 'parti içi demokrasi ve kurumsal yapıyı tartıştıran tutumlar da sergilendiği' belirtti ve 'gelinen noktada mevcut yönetimin anlayışının parçası olmayı uygun bulmadığını' ifade etti.

Parti içi tartışmalar

Böke, referandum sonrasındaki MYK toplantısı ardından yaptığı açıklamada, "Sonuç hayır çıkmıştır. Milyonların iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu amaçla her türlü yaptırımı da masaya yatıracağız. Her türlü derken buna Sine-i Millet de dahildir" açıklamasını yapmıştı. Hemen ardından, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök yaptığı açıklamada, sine-i millet önerisinin MYK'da benimsenmediğini belirtmişti.

Referandum ardından CHP'deki muhalif kişi ve grupların yönetime eleştirileri derinleşmiş durumda.

Telif hakkı Getty Images
Image caption CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Muammer İnce son olarak, "Partide değişim rüzgarının estiğini herkes görüyor" açıklamasını yaparken, CHP eski genel başkanı Deniz Baykal'ın CHP'nin 2019'daki başkanlık seçimlerindeki olası konumuyla ilgili sözleri de büyük tartışma yaratmıştı.

Akşam gazetesine verdiği röportajda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'tek adam olduğunu' savunan ve olağanüstü kurultay çağrısı yapan Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'ın hakkında da disiplin soruşturması kararı verilmişti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise isim vermeden "Parti içinde kavga edeni kapının önüne koyarım" tepkisini vermişti.