Londra saldırısı: 'Üçüncü saldırgan Türkiye üzerinden Suriye'ye gitmek istemişti'

Londra Polisi üç saldırgan fotoğrafı Telif hakkı Londra Polisi
Image caption Soldan sağa: Khuram Butt, Rachid Redouane ve Youssef Zaghba

Londra Polis Teşkilatı (Scotland Yard), Cumartesi günü London Bridge ve Borough Market'ta saldırı düzenleyen üçüncü kişinin kimliğini de açıkladı. Polisten yapılan açıklamaya göre saldırganın adı, Youssef Zaghba.

Zaghba'nın kimliğini ilk olarak İtalyan Corriera Della Serra gazetesi kamuoyuna duyurdu.

Corriera Della Serra, özel haberinde, Zaghba'nın, 2016 yılında Türkiye üzerinden Suriye'ye gitmek isterken Bologna Havalimanı'nda durdurulduğunu yazdı.

Zaghba'nın yanındaki cep telefonundan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün propaganda videolarının çıktığı ancak "terör suçu ile yargılanmasına yetecek kanıt bulunmaması nedeniyle" serbest bırakıldığı açıklandı.

22 yaşındaki Zaghba'nın İtalyan bir anne ile Faslı bir babanın çocuğu olarak Fas'ın Fez şehrinde doğduğu, bu iki ülkenin de pasaportunu taşıdığı bildiriliyor.

İtalyan yetkililerin, "potansiyel militan" ifadesini kullanarak Zaghba hakkında İngiliz emniyet birimlerini uyardığı da belirtiliyor.

Londra Polisi, Zaghba'nın iç istihbarat birimi MI5 ile polisin izlemesinde olmadığını da açıkladı.

Londra polisi saldırganla ilgili kararını savundu

Telegraph: "Londra'da polis IŞİD'den ilham alan bir hücreyi Mart ayından beri izliyordu"

Diğer iki saldırganının kimlikleri ise daha önce kamuoyuna duyurulmuştu.

Theresa May'den 'ihmal soruşturması' çağrısı

İngiltere'de Perşembe günü yapılacak genel seçimler öncesi Theresa May, güvenlik ihmali eleştirileri ile ilgili konuştu.

May, Kuzey Galler'deki seçim gezisi sırasında soruları yanıtlayarak, "İnsanların endişelerini kesinlikle anlıyorum" dedi.

Theresa May, Manchester saldırısı ile ilgili soruşturma başlatıldığını hatırlatarak benzer bir incelemeyi, "3 saldırganın nasıl gözden kaçırıldığı noktasında" Londra Emniyeti'nden de beklediğini söyledi.

May, seçim sonrası iş başına gelecek hükümetin, güvenlik güçlerine terörle ve aşırılıkla mücadele edebilecekleri ek yetkiler vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Telif hakkı Channel 4

'Terörizm karşıtı çağrı hattına' ihbar edilmişti

Saldırı ile ilgili olduğu gerekçesiyle ismi açıklanan 30 yaşındaki Rachid Redouane'in "Rachid Elkhdar" ismini de kullandığı ve aşçı olarak çalıştığı belirtiliyor.

27 yaşındaki Pakistan doğumlu İngiliz vatandaşı Khuram Butt hakkında ise 2 yıl önce bir dosya açıldığı ancak bu dosyanın "saldırı istihbaratı bulunmadığı" gerekçesiyle "öncelikli konuma getirilmediği" belirtildi.

2015 yılında Londra Emniyeti'nin "terörizm karşıtı çağrı hattını" arayan bir kişi ile yerel polise başvuran bir kadın, Butt'ı, "çocukları radikalleştirmeye çalıştığı" gerekçesiyle ihbar etmişti.

Khuram Butt, daha önce İngiliz Channel 4 tarafından hazırlanan bir belgeselde, aşırı görüşleri ile bilinen bir vaiz olan Anjem Choudary bağlantısı nedeniyle yer almıştı.

Khuram Butt'ın tam olarak ne zaman radikalleştiği henüz bilinmiyor. Ancak ALM olarak bilinen "al-Muhajiroun" hücresi ile olan bağlantısı ile ilgili çokça kanıt olduğu ifade ediliyor.

The Jihadis Next Door (Cihatçı Komşularımız) isimli belgesel ise bu kanıtlar arasında en görünür olanı.

ALM hücresine geniş bir şekilde yer verilen belgeselde, Anjem Choudary isimli vaizin sağ kolu olan Siddhartha Dhar'ın Suriye'ye gittiği, burada infaz videolarında yer aldığı belirtiliyor.

Söz konusu hücre, 2013 yılında Lee Rigby'nin Londra'daki cinayeti ile de adını duyurmuştu.