AB Bakanı Çelik'ten Hollanda ve Avusturya'ya 'ırkçılık' uyarısı

Ömer Çelik Telif hakkı Getty Images

Avusturya ve sonrasında Hollanda'dan gelen "Türk siyasetçilerin ülkelerinde kampanya faaliyeti yapmalarına izin verilmeyeceği" yönündeki açıklamalara Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik yanıt verdi ve "Bu yaklaşımlarıyla kendi ülkelerindeki demokratik değerleri zehirliyorlar." dedi.

Bakan Çelik, Twitter hesabı üzerinden uzun bir değerlendirme yaparak iki ülkeye "ırkçılık" uyarısı yaptı.

Çelik, "Demokrasinin kendisine karşı yapılan ikiyüzlülüğü şikayet hakkı olsaydı ilk bu tavırları üreten siyasetçilere dava açardı." mesajını paylaştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'li bakanların 24 Haziran'daki erken genel seçim öncesi ülkesinde propaganda yapmasının, "kamu düzeni için tehdit oluşturacağını" söylemişti.

AB Bakanı Çelik'in açıklamaları şu şekilde:

"Bir yandan en temel demokratik hakların kullanımını engelliyorlar bir yandan da "Türkiye'deki demokratik gelişmeler olumsuz yönde gidiyor" diyorlar. Avusturya Başbakanı ve Hollanda Başbakanı açıktır ki bu kararları alırken demokratik değerlere yaslanmıyorlar, Türkiye düşmanı ve ırkçı siyasal hareketlere selam gönderiyorlar.

"Avusturya ve Hollanda bu yaklaşımlarıyla kendi ülkelerindeki demokratik değerleri zehirliyorlar. Böyle yaparak Avrupa Birliği değerlerine düşman olan ırkçı siyasi hareketlerin büyümesine katkı sağlıyorlar. Avusturya ve Hollanda sağduyulu davranmalıdır. Demokratik değerlerin zedelenmesine kapı açılırsa bunun sonu gelmez. Açılan kapıdan önce popülizm girer, sonra ırkçı siyaset meydanı ele geçirir ve en sonunda da nefret siyaseti her yere hakim olur.

"Avusturya ve Hollanda başbakanları bu kararları alarak kendi ülkelerine kötülük ediyorlar. Her iki ülkede de ırkçı siyasi hareketler bu yaklaşımlar yüzünden güçleniyor. Avrupa'nın içine bir türlü dışına başka türlü demokratik yaklaşım olmaz. Demokrasi konusunda sözlerinin itibarı olsun istiyorlarsa önce Türkiye karşıtlığından uzak kararlar almalılar."