ODTÜ mezuniyet töreninde pankart tartışması: Kim ne dedi?

ODTÜ Telif hakkı Twıtter @metu_odtu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kurumun 2017- 2018 yılı mezuniyet töreninde taşıdıkları pankartlar nedeniyle toplam 4 kişinin gözaltına alınması ile sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi.

Cumartesi düzenlenen törende mezunlar, ODTÜ geleneğini bozmadı ve yürüyüş sırasında bazı pankartlar ve dövizler taşıdı.

Bu pankartlarda Türkiye'de 24 Haziran seçim sonuçları ile çocuk kaçırılmaları ve cinsel istismar gibi siyasi ve toplumsal gündeme ilişkin ifadeler de vardı, hükümet, muhalefet ve üniversite yönetimine yönelik mesajlar da.

Ancak tören sırasında Penguen dergisinin karikatüristlerinin çizdiği "Tayyipler Alemi" karakterlerinin bulunduğu pankartı taşıyan 3 mezun, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla gözaltına alındı.

Ertesi sabah ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi Başkanı Özgür Mehmet Gür'ün de evinde gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan söz konusu karikatür, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 40 bin TL tazminat talebiyle başlattığı yargı süreci sonrası, 2006'da aklanmıştı.

Sosyal medyada, özel güvenlik görevlilerinin bir grup mezunun ODTÜ Rektörü Verşan Kök'ü protesto eden pankartına müdahale ederek indirmeye çalıştığı, yürüyüşteki diğer mezunların buna tepki gösterdiğine ilişkin bazı görüntüler de yer aldı.

Telif hakkı PENGUEN

ODTÜ Rektörlüğü: Tasvip etmiyoruz, inceleme başlattık

ODTÜ Rektörlüğü ise olaylara ilişkin bir açıklama yaparak, "yaşananları tasvip etmiyoruz" dedi.

Rektörlüğün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Üniversitemizin genel prensibi ifade özgürlüğü olmakla birlikte, (...) devlet büyükleri, kamu görevlileri ve tüm şahısların şöhret ve haklarının korunması gerekmektedir. Bu durumla ilgili üniversitemizde inceleme ve değerlendirmeler derhal başlatılmıştır ve devam etmektedir."

Mezunlar Derneği: Özerk ve demokratik üniversite mücadelemiz sürecek

ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada ise, "İfade özgürlüklerini kullanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı" dendi.

Açıklamada gözaltılara gerekçe gösterilen pankarta ilişkin davadan beraat kararı çıktığı da vurgulandı:

"Üniversiteler, özgür düşüncelerin yeşertildiği ve ifade edildiği bilim yuvalarıdır. Bu nedenle de hakaret içermeyen görüş ve eleştirilerin, ODTÜ geleneğine yakışır biçimde çok daha hoşgörülü biçimde değerlendirilmesi gerekirdi. 13 sene önce yayınlandıktan sonra dava açılmış ve beraat etmiş bir karikatürün olduğu pankart, binlercesi içinden seçildi.

"Bizler özerk ve demokratik üniversite mücadelemizi en temel insani hakları savunmak noktasından başlatmak zorunda kalsak da; ODTÜ'ye, ODTÜ'nün devrimci geçmişine sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. En temel insani hak olan eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğüne katlanamayan bir anlayışın ODTÜ'ye egemen olamayacağı açıktır."

İnce ODTÜ'lülerle buluşmasını erteledi

CHP'nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise, Twitter'dan bugün ODTÜ Mezunlar Derneği'nde düzenleyeceği buluşmayı, Mezunlar Derneği Başkanı Mehmet Gür'ün gözaltına alınması sonrası başka zamana ertelediklerini duyurdu.

'Hadsizlik' mi, 'ifade özgürlüğü ihlali' mi?

Hükümet ve muhalefet kanadından gelen tepkiler ise farklıydı.

Bazı AKP'li isimler pankartlar için öğrencileri "hadsizlikle" ve "terbiyesizlikle" suçlarken, muhalefet gözaltılarla beraber ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini öne sürdü.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, Twitter'dan yaptığı açıklamada "PYD/PKK ile empati kurabilen ve sempati besleyen bu kirletilmiş zihin, üniversitelerde yuvalanmış bazı çirkin akademisyenlerin eseri" ifadelerini kullandı.

Bazı muhalefet yetkilileri ise, ODTÜ mezunlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Sosyal medyada en çok tepki çeken paylaşımlardan biri de, Eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek'e aitti.

Pankart taşıyan öğrencilerle ilgili "Derhal okuldan atılsın ve Cumhurbaşkanı'na hakaret etmenin ne olduğunu anlasın" çağrısında bulunan Gökçek, cinsel istismarla ilgili bir pankartın fotoğrafını 'tecavüzü meşrulaştıran' bir notla paylaştığı gerekçesiyle eleştirildi.

İlgili Konular