Donald Trump - Kim Jong-un zirvesi anlaşma olmadan bitti

Kim Jong un ve Donald Trump

Kaynak, AFP

Vietnam'ın Hanoi kentinde bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un iki gün süren görüşmelerin ardından bir uzlaşıya varamadığı açıklandı.

ABD, Kuzey Kore'ye nükleer silah programının sonlandırılması karşılığında yaptırımların hafifletilmesini teklif ediyordu.

ABD Başkanı Trump zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"Çok verimli iki gündü. Ancak bazen anlaşma olmadan masayı terk etmeniz gerekir. Anlaşmazlığın merkezinde yaptırımlar vardı. Kuzey Kore tarafı tüm yaptırımların kaldırılmasını talep etti. Bir takım tavizler önerdiler ancak bu tavizler bizim istediğimiz alanlarda değildi. Bunu yapamazdık. Yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz. Herhangi bir taviz vermedik."

Donald Trump
BBC
Kim ile iyi bir dostluğumuz var. Birbirimizi seviyoruz."
Donald Trump
ABD Başkanı

Trump ayrıca Kim Jong-un'un yeni nükleer kapasitesi olan füze ya da roket denemeleri yapmayacağı konusunda söz verdiğini ifade etti.

Kuzey Kore lideri geçen yıl Singapur'da düzenlenen Trump - Kim zirvesinde de aynı sözü vermiş, o zirveden bu yana herhangi bir füze denemesi yapılmamıştı.

Kim Jong-un 'Kötümser değilim' demişti

Dün iki liderin medya mensuplarının karşısına geçtiği kısa basın toplantısında Kim Jong-un Washington Post muhabirinin sorusunu yanıtlamış ve görüşmeler için "Henüz bir şey söylemek için erken ama kötümser değilim" demişti.

Kuzey Kore lideri Kim'in bu yanıtı, bugüne kadar Batılı bir medya kuruluşunun sorusuna verdiği ilk yanıt olarak kayda geçmişti.

İki liderin görüşmelerin ardından bir mutabakat metni açıklaması yönünde beklentiler vardı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Vietnam zirvesine katılmasının, nükleer silahlardan arınma konusundaki isteğinin bir göstergesi olduğunu söylemişti.