Hong Kong protestoları: Tartışmalı yasa tasarısı için Çin destekli yönetim özür mesajı yayımladı

Hong Kong gösteriler Telif hakkı Getty Images

Hong Kong'da suçluların Çin'e iadesine ilişkin tartışmalı yasa tasarısına karşı düzenlenen sokak protestoları bir haftadır devam ediyor.

Yüzbinlerce kişinin katıldığı eylemler sonrası Hong Kong lideri Carrie Lam, Cumartesi günü yasanın askıya alındığını duyurmuştu.

Ancak yasa tasarısının tamamen iptal edilmesi talebiyle yüzbinler Pazar günü yeniden sokağa çıktı. Organizatörler, yürüyüşe 2 milyona yakın kişinin katıldığını açıkladı.

Eğer bu sayı doğrulanırsa, ülkede 1988 yılından bu yana gerçekleşen en büyük protesto olacak.

Hong Kong lideri Carrie Lam, Pazar gününkü protesto devam ederken bir açıklama daha yayımladı ve yönetiminin eksikleri olduğunu kabul etti.

Carrie Lam, yasanın "tartışma ve karşıtlık" yarattığını ve "birçok vatandaşı üzerek hayal kırıklığına uğrattını" söyleyerek özür diledi.

Lam adına yapılan açıklamada, yasanın geri çekilmesi ya da istifa ile ilgili çağrılara yanıt verlmedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Hong Kong'daki gösterilerin, Trump ile Çin lideri Şi Cinping arasında G20 zirvesinde yapılacak görüşmede konuşulacağını söyledi.

Cumartesi günü bir kişi hayatını kaybetti

Pazar günü öğle saatlerinde Victoria Meydanı'nda bir araya gelen geniş kalabalıklar, siyah kıyafetler giydi ve beyaz çiçekler taşıdı.

Cumartesi günü pankart asmak isterken hayatını kaybeden bir gösterici için beyaz çiçekler bırakıldı.

Reuters haber ajansına konuşan 16 yaşındaki Catherine Cheung, yasa tasarısının askıya alınması ile ilgili şüphelerini dile getirirken, "Lam'ın biz sakinleşene dek tasarıyı bekletme oyunu oynadığı kanısındayım" dedi.

Olaylarda şu ana kadar 22 polis ile 60 gösterici yaralandı. Yetkililer 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yasa değişikliği suçluların iadesi için ne diyor?

Hong Kong, "iki sistem, tek devlet" ilkesi altında yönetilen eski bir İngiliz kolonisi.

Bu yarı özerk bölge 1997'de yeniden Çin'in hâkimiyeti altına girdi ancak kendi yasaları ve sivil özgürlükleri olan Hong Kong'da yaşayanlar Çin topraklarından farklı hayatlar sürüyor.

Tartışmalara neden olan tasarının doğurduğu gösteriler, Hong Kong sağlanan yargı bağımsızlığı imtiyazına ilişkin kaygılar nedeniyle yaşanıyor.

Tasarıda Çin, Tayvan ve Macau'daki yetkililerin cinayet ve tecavüz gibi suçlarla yargılanan şüpheliler için iade başvurusu yapmasına izin verilmesi, son kararı ise her davayı özel olarak inceleyecek mahkemelerin vermesi öngörülüyor.

Ayrıca tasarıda siyasi ya da dini suçlardan yargılanan kişilerin iade edilmeyeceği belirtiliyor.

Ancak Hong Kong'da önemli bir kesim, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılar, adil olmayan yargılama süreçleri ve işkenceye maruz kalacağından endişe ediyor.

Telif hakkı Getty Images

Carrie Lam'e yönelen öfkenin sebebi ne?

Hong Kong yönetiminin lideri olan Carrie Lam, Pekin yönetimi tarafından destekleniyor.

Lam, hafta içi gösterileri "organize bir isyan" olarak nitelemişti.

Eylemlerin barışçıl olduğunu savunan göstericiler bunun üzerine Lam'ın istifasını da dile getirmeye başladı.

Çin devlet medyası da gösterilere ilişkin Hong Kongluların, "muhalefet kanadı ve onların yabancı müttefiklerinin oyununa geldiği" görüşünü dile getiriyor.

İlgili Konular